DATA CENTER چیست؟

مرکز داده ها تسهیلاتی است که عملیات و تجهیزات فناوری اطلاعات سازمان را متمرکز می کند ، و همچنین مکان ذخیره ، مدیریت و توزیع اطلاعات خود را نیز در اختیار شما قرار می دهد. مراکز داده مهمترین سیستمهای شبکه را در خود جای داده و برای استمرار عملیات روزانه بسیار حیاتی هستند. در نتیجه ، امنیت و قابلیت اطمینان مراکز داده و اطلاعات آنها در اولویت اصلی سازمانها است.

اگرچه طرح های مرکز داده منحصر به فرد هستند ، اما آنها به طور کلی می توانند به عنوان مراکز داده روبرو یا اینترنت (یا ‘داخلی’) طبقه بندی شوند. مراکز داده رو به اینترنت معمولاً از برنامه های نسبتاً کمی پشتیبانی می کنند ، معمولاً مبتنی بر مرورگر هستند و تعداد زیادی کاربر دارند ،و معمولاً ناشناخته هستند. در مقابل ، مراکز داده های سازمانی تعداد کمتری به کاربران سرویس می دهند ، اما برنامه های بیشتری را میزبانی می کنند که از برنامه های کاربردی سفارشی متفاوت است.

معماری ها و الزامات مرکز داده ها می توانند تفاوت زیادی داشته باشند. به عنوان مثال ، یک مرکز داده ساخته شده برای ارائه دهنده خدمات ابری مانند Amazon® EC2 امکانات ، زیرساخت ها و الزامات امنیتی را برآورده می کند که به طور قابل توجهی با یک مرکز داده کاملاً خصوصی متفاوت است ، مانند مرکزی که برای پنتاگون ساخته شده است و به امنیت داده های طبقه بندی شده اختصاص دارد.

datacss 3.pngLKJ - مرکز داده ها (DATA CENTER) چیست؟

صرف نظر از طبقه بندی ، یک مرکز کارآیی مرکز داده از طریق سرمایه گذاری متعادل در تأسیسات و تجهیزات مستقر در آن حاصل می شود. عناصر مرکز داده به شرح زیر تقسیم می شوند:

تسهیلات :

محل و ‘فضای سفید’ یا فضای قابل استفاده ، که برای تجهیزات IT در دسترس است. فراهم کردن دسترسی شبانه روزی به اطلاعات ، مراکز داده را به برخی از پر مصرف ترین امکانات در جهان تبدیل می کند. برای بهینه سازی فضای سفید و کنترل محیطی تأکید زیادی روی طراحی شده است تا تجهیزات در محدوده دما / رطوبت مشخص شده از سازنده نگهداری شود.

زیرساخت های پشتیبانی :

تجهیزات کمک به حفظ امنیت بالاترین سطح ممکن در دسترس است. انستیتو Uptime تعریف کرده است که چهار مرکز داده داده می توانند در زیر قرار گیرند و در دسترس آنها از 99.671٪ به 99.995٪ باشد. برخی از مؤلفه های پشتیبانی از زیرساخت ها عبارتند از:

منابع اضطراری برق (UPS) 

بانکهای باتری ، ژنراتورها و منابع انرژی اضافی.

datacss 3.pngkjhv - مرکز داده ها (DATA CENTER) چیست؟

کنترل محیطی :

سیستم های تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر (CRAC) ، سیستم های گرمایشی ، تهویه و تهویه هوا (HVAC) و سیستم های اگزوز.
سیستم های امنیتی فیزیکی – سیستم های بیومتریک و نظارت تصویری.

تجهیزات IT :

تجهیزات واقعی برای عملیات فناوری اطلاعات و ذخیره اطلاعات سازمان. این شامل سرورها ، سخت افزارهای ذخیره سازی ، کابل ها و قفسه ها و همچنین انواع عناصر امنیتی اطلاعات مانند دیواره آتش است.

کارکنان عملیات :

برای نظارت بر عملیات و نگهداری فناوری اطلاعات و تجهیزات زیرساختی بصورت شبانه روزی.

در سالهای اخیر مراکز داده به طور چشمگیری تکامل یافته و فن آوری هایی مانند مجازی سازی را برای بهینه سازی استفاده از منابع و افزایش انعطاف پذیری فناوری اطلاعات به کار گرفته اند. از آنجا که نیاز به توسعه فناوری اطلاعات به سمت خدمات در صورت تقاضا ادامه دارد ، بسیاری از سازمانها به سمت خدمات و زیرساختهای مبتنی بر ابر حرکت می کنند. همچنین تمرکز بر ابتکار عمل برای کاهش مصرف انرژی عظیم مراکز داده با استفاده از فن آوری ها و شیوه های کارآمدتر در مدیریت مرکز داده قرار گرفته است. ‘مراکز داده سبز’ به مراکز داده ساخته شده با این استانداردها ابلاغ شده است.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان