شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری چیست؟

یک شبکه کامپیوتری مجموعه ای از رایانه هایی است که به منظور به اشتراک گذاشتن منابع متصل شده اند. شایع ترین منابع به اشتراک گذاشته شده امروزه اتصال به اینترنت است. سایر منابع اشتراکی می تواند یک چاپگر یا یک سرور فایل باشد. اینترنت می تواند به عنوان یک شبکه کامپیوتری در نظر گرفته شود.

شبکه های کامپیوتری چیست؟
شبکه های کامپیوتری چیست؟

یک شبکه کامپیوتری یا شبکه داده یک شبکه ارتباطات دیجیتال است که به گره ها اجازه می دهد تا منابع را به اشتراک بگذارند. در شبکه های کامپیوتری، دستگاه های محاسباتی با استفاده از اتصالات (ارتباطات داده ها) بین گره ها، داده های رایانه ای را با یکدیگر ارتباط می دهند. این ارتباطات داده ها بر روی رسانه های کابلی مانند سیم ها یا کابل های نوری یا رسانه های بی سیم مانند WiFi برقرار می شود.

دستگاه های رایانه ای شبکه ای که منشا، مسیر و خاتمه دادن داده ها را گره های شبکه نامیده اند.گره ها می توانند شامل میزبان مانند رایانه های شخصی، تلفن، سرور و همچنین سخت افزار شبکه باشند.

می توان گفت که دو دستگاه می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، در حالی که یک دستگاه قادر به تبادل اطلاعات با دستگاه دیگر است، حتی اگر آنها ارتباط مستقیم با یکدیگر داشته باشند. در اغلب موارد، پروتکل های ارتباطی برنامه کاربردی لایه ای بیش از دیگر پروتکل های ارتباطی عمومی تر است. این مجموعه فشرده از فناوری اطلاعات، نیاز به مدیریت شبکه ماهواره را دارد تا تمام آن را به طور قابل اعتماد اجرا کند.


بیشتر بخوانید: کاربردهای مهندسی اشیاء


شبکه های کامپیوتری از تعداد فراوانی از برنامه ها و خدمات مانند دسترسی به شبکه جهانی وب، ویدئو دیجیتال، صوتی دیجیتال، استفاده مشترک از برنامه های کاربردی و سرورهای ذخیره سازی، چاپگرها و دستگاه های فکس، و همچنین استفاده از برنامه های پیام رسانی ایمیل و پیام های فوری دیگر استفاده میشود.

شبکه های کامپیوتری در رسانه انتقال داده شده برای حمل سیگنال ها، پروتکل های ارتباطی برای سازماندهی ترافیک شبکه، اندازه شبکه، توپولوژی، مکانیزم کنترل ترافیک و هدف سازمانی متفاوت است. شبکه رایج ترین کامپیوتر اینترنت است.

  • معنی شبکه های کامپیوتری:

یک شبکه کامپیوتری مجموعه ای از کامپیوترهای متصل است. رایانه ها در یک شبکه گره نامیده می شوند. اتصال بین رایانه ها می تواند از طریق کابل کشی، اغلب کابل های اترنت یا بی سیم از طریق امواج رادیویی انجام شود. رایانه های متصل می توانند منابع، مانند دسترسی به اینترنت، چاپگرها، سرورهای فایل و دیگران را به اشتراک بگذارند. یک شبکه یک اتصال چند منظوره است که به یک کامپیوتر مجاز می تواند بیشتر کار کند.

یک شبکه کامپیوتری، گروهی از سیستم های رایانه ای و دیگر دستگاه های سخت افزاری رایانه ای است که از طریق کانال های ارتباطی به یکدیگر متصل می شوند تا ارتباطات و اشتراک منابع را در میان طیف وسیعی از کاربران به اشتراک بگذارند.شبکه ها معمولا براساس ویژگی های آنها طبقه بندی می شوند.

Techopedia شبکه کامپیوتری را توضیح می دهد. یکی از اولین نمونه هایی از یک شبکه کامپیوتری، شبکه ای از رایانه های ارتباطی بود که به عنوان بخشی از سیستم رادار ایالات متحده، سامانه ی نیمه اتوماتیک زمین (SAGE) مانند ارتش ایالات متحده عمل می کرد. در سال 1969، دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، موسسه تحقیقات استنفورد، دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا و دانشگاه یوتا به عنوان بخشی از پروژه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته (ARPANET) متصل شدند.

  • شبکه ها ی مورد استفاده:

1) برقراری ارتباط از طریق ایمیل، ویدئو کنفرانس، پیام فوری، و غیره.
2) فعال کردن چندین کاربر برای به اشتراک گذاشتن یک دستگاه سخت افزاری مانند یک چاپگر یا اسکنر.
3) اشتراک فایل را در شبکه فعال کنید.
4) اجازه دهید به اشتراک گذاری نرم افزار یا برنامه های عامل در سیستم های از راه دور.
5) اطلاعات را آسان تر برای دسترسی و حفظ در میان کاربران شبکه.

  • انواع مختلفی از شبکه ها وجود دارد از جمله:

1) شبکه های محلی (LAN)
2) شبکه های شخصی (PAN)
3) شبکه های خانگی (HAN)
4) شبکه های گسترده (WAN)
5) شبکه های پردیس
6) شبکه های شهر متروپولیتن (MAN)
7) شبکه خصوصی سازمانی
8) Internetworks
9) Backbone شبکه های (BBN)

10) شبکه های جهانی (GAN)
11) اینترنت


بیشتربخوانید: تفاوت بین صفحه وب، وب سایت، سرور وب و موتور جستجو چیست؟


شبکه های کامپیوتری چیست؟
شبکه های کامپیوتری چیست؟
  • انواع ارتباطات شبکه:

شبکه های کامپیوتری را می توان از لحاظ تاریخی به توپولوژی تقسیم کرد که یک روش اتصال کامپیوتر است. شایع ترین توپولوژی امروز حلقه سقوط کرده است. این به خاطر موفقیت یک پروتکل شبکه به نام اترنت است. این پروتکل، یا زبان شبکه، از اینترنت، شبکه های محلی و شبکه های گسترده شبکه پشتیبانی می کند.

توپولوژی ستاره:
یک توپولوژی ستاره طراحی یک شبکه است که یک گره مرکزی کابل را به هر کامپیوتر در شبکه گسترش می دهد. در یک شبکه ستاره، کامپیوتر به طور مستقل به مرکز شبکه وصل می شود. اگر یک کابل خراب شود، دیگر کامپیوترها می توانند بدون مشکل کار کنند. توپولوژی ستاره نیاز به کابل کشی فراوانی دارد.

توپولوژي اتوبوس:
یک توپولوژی اتوبوس یکی دیگر از انواع طراحی است که در آن یک کابل تک همه کامپیوترها را متصل می کند و اطلاعاتی که برای آخرین گره در شبکه باید از طریق هر کامپیوتر متصل اجرا شود. اگر کابل خراب باشد، تمام رایانه های متصل به خط نمی توانند به شبکه برسند. مزیت یک توپولوژی اتوبوس، استفاده حداقل از کابل کشی است.

توپولوژي حلقه:
به توپولوژی ای حلقه گفته میشود که کامپیوترها از طریق یک کابل به هم متصل شوند. اما گره های انتهایی نیز به یکدیگر متصل می شوند. در این طراحی، سیگنال از طریق شبکه گردش می کند تا زمانی که گیرنده مورد نظر را پیدا کند. اگر یک گره شبکه به درستی یا به طور موقت یپکربندی نشده باشد و یا به دلایل دیگری خاموش باشد، سیگنال، تلاش چندانی برای یافتن مقصد آن انجام نمی دهد.

حلقه فروپاشی یک توپولوژی است که گره مرکزی یک دستگاه شبکه است که به نام هاب، روتر یا سوئیچ نامیده می شود. این دستگاه یک توپولوژیک حلقه داخلی و ویژگی های پلاگین برای کابل را دارد. بعد، هر کامپیوتر دارای یک کابل مستقل است که به دستگاه وصل می شود. اکثر دفاتر مدرن دارای یک کابینت کابل کشی یا یک فضای حاوی دستگاه سوئیچ است که شبکه را متصل می کند. تمام رایانه ها در دفتر به کابین کابل و سوئیچ متصل می شوند. حتی اگر یک پلاگین شبکه نزدیک یک میز باشد، پلاگین از طریق یک کابل به گنبد سیم کشی متصل می شود.

source

نحوه اضافه کردن تقویم گوگل به وردپرس در 4 مرحله

چرا افزونه WooCommerce می تواند فروش شما را افزایش دهد

طراحی سایت تبریزسایت شرکتی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان