Icann چیست؟چرخه حیات دامنه چیست؟

 

Icann چیست؟

سازمانی جهانی ست که وظیفه آن نظارت بر واگذاری و فروش دامنه ها در جهان را عهده دار است، و قوانین و سیاست های واگذاری دامنه را قانون گذاری می نماید.

این سازمان در سواحل شهر لس آنجلس در ایالات کالیفورنیای آمریکا قرار دارد.

افراد حاضر در آن از کشور های مختلف حضور دارند و در سالهای اخیر فعالیت های خوبی از جمله اضافه کردن پسوند های دامنه جدید و کاهش هزینه ی ثبت دامنه را انجام دادند.

چرخه حیات دامنه چیست؟

در این مقاله از طراحی سایت ، قصد داریم اطلاعاتی را در زمینه چرخه حیات دامنه در اختیار شما قرار دهیم . زندگی و حیات یک دامنه را به ۵ دوره و زمان مختلف تقسیم می کنند :

۱-      دوره اول – دوره آزاد – Available  :

در این زمان دامنه آزاد می باشد و هر شخصی می تواند با انجام پرداخت هزینه آن، آنرا به نام خود ثبت کند.

۲-      دوره دوم –  دوره فعال – Active :

این زمان  دوره ای ست که شخصی یا نهادی آن را ثبت کرده است. در این دوره هر شخص می تواند از دامنه خود استفاده نماید و در هر زمانی تا رسیدن انتها زمان فعال آن را از یک سال تا ده سال تمدید نماید.

۳-      دوره سوم –  دوره انقضا – Expired :

دوره ۴۵ روزه بعد از اتمام تاریخ اعتبار دامنه می باشد، که اگر در زمان فعال بودن شخص دامنه ی خود را تمدید نکند، می تواند با پرداخت هزینه ای کم دامنه خود را تمدید نماید. همچنین در این زمان دامنه غیر فعال می باشد.

۴-      دوره چهارم –  دوره باز خرید – Redemption Period :

اگر دامنه در زمان فعال و انقضا تمدید نشود، وارد دوره ی ۳۰ روزه به نام باز خرید می شود، در این دوره همچنان دامنه غیر فعال می باشد و فقط مالک دامنه می تواند با پرداخت هزینه ی چند برابر هزینه اولیه، ثبت دامنه اقدام به تمدید آن نماید.

۵-      دوره پنجم – دوره حذف –  pendin deletion :

این دوره ی ۵ روزه است که هیچ کس حتی مالک دامنه نمیتواند آن را تمدید نماید، و بعد از این ۵ روز دامنه به صورت آزاد در می آید، و همه افراد می توانند این دامنه را ثبت نمایند.

منبع: sitedesign-co.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان