رنگبندی خوب ، نتیجه خوب

امروز در این مقاله (روانشناسی رنگ و اهمیت آن در طراحی) از طراحان وب تبریز قصد داریم به اهمیت رنگ ها توی طراحی سایت بپردازیم ، بررسی اهمیت رنگ ها در طراحی سایت ، تاثیری که انواع رنگ ها روی کاربر دارند ، اصول رنگ بندی که باید رعایت کنیم ، معرفی ابزار هایی برای انتخاب رنگ های مناسب و نکاتی که باید رعایت بشوند.

اهمیت روانشناسی رنگ ها

دنیای اطراف ما به واسطه رنگ ها معنا و مفهوم پیدا میکنه ، دنیای بدون رنگ یعنی دنیای بدون احساس ، چیزی که مهم هست اینه که باید در ارتباط با عاملی که تاثیر مستقیم رو احساس و طرز فکر ما داره باید اطلاعات داشته باشیم ، این جاست که علم روانشناسی رنگ ها مطرح میشه .

رنگ ها میتوانند بسته به موقعیت جغرافیایی و فرهنگهایمختلفتاثیر متفاوتی داشته باشد ، بنابراین بررسی اینکه مخاطبان ما چه کسانی خواهند بود از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

نکته مهم دیگر این است که بررسی تاریخ و وقایع مخاطبان نیز بسیار مهم است ، به طور مثال بسیاری از مردم روسیه هنوز حس بدی نسبت به رنگ قرمز (نماد کمونیست) دارند و استفاده از آن در سایت ممکن است باعث بی اعتمادی آنها به شما گردد.

مثال دیگر روانشناسی رنگ زرد که بسیار پیچیده است زیرا بیانگر حس ناراحتی در سوئد، حسودی در فرانسه، قداستدر چین و تنفر در ایران است.

بیشتر بخوانید »»» اشتباهات در طراحی لوگو

در طراحی سایت هدف اصلی معرفی و فروش خدمات یا محصولات شرکت شما می باشد ولی با توجه به عدم رودرویی با مشتری بسیاری از تکنیکهای بازاریابی را نمیتوان بکار برد.

به همین دلیل روانشناسی رنگها در طراحی سایت بسیار موثر بوده و نشانگر شخصیت و هویت شما خواهد بود.

بیان تاثیر رنگ ها به اختصار

ابتدا به بیان تاثیر هر رنگ بر روی ناخوداگاه انسان میپردازیم ، سپس به بررسی رنگ ها در چند شرکت بزرگ خواهیم پرداخت :

تاثیر ها رنگ | روانشناسی رنگ و اهمیت آن در طراحی - مرکز طراحی سایت در تبریز | 04135595289

 • مشکی
  نشان دهنده سلطه و قدرت است ، همچنین نشان از اطاعت و فرمان برداری دارد.
 • سفید
  سفید نشان از معصومیت و پاکی دارد ، به دلیل روشن و ملایم بودن این رنگ در مد و دکوراسیون پر طرفدار است ، همچنین چون کوچکترین آلودگی در این رنگ نمایان میشود رنگ روپوش پرستاران سفید است که تمیز بودن آن حاکی از استریل بودن لباسشان است.
 • قرمز
  پرشورترین و تندترین رنگ است که سبب سریعتر شدن ضربان قلب و تنفس می شود. قرمز همچنين رنگ عشق است.معمولاً رنگ قرمز در دکوراسيون برای تاکيد مورد استفاده قرار می گيرد. دکوراتورها بر این ایده اند که مبلمان قرمز محشر است چون جلب توجه می کند.
 • صورتی
  صورتی که رویایی ترین رنگ است، آرامش بخش تر است و نشان از مهربانی دارد.
 • آبی
  رنگ آسمان و دریاها ، این رنگ موجب ایجاد حس اعتماد میشود ، نماد صلح و آرامش است . همچنین این رنگ باعث ایجاد حس آرامش در فرد میشود و در اتاق خواب ها استفاده میشود همچنین در مصاحبه های شغلی رنگ آبی نشان از وفاداری دارد.
 • سبز
  رنگ سبز مظهر طبیعت است . رنگ سبز ملایم ترین رنگ برای چشم است و تاثیر درمانی در بینایی دارد. رنگ سبز نشاط آور و آرامش بخش است. اتاق های عمل به رنگ سبز هستند که باعث آرامش بیمار خواهند شد.
بیشتر بخوانید »»» آیا شما بهترین رنگ را برای طراحی سایت یا طراحی پورتال خود بکار گرفته اید ؟
 • زرد
  زرد آفتابی شاد جلب توجه می کند. با وجود اینکه یک رنگ خوش بينانه به حساب می آید، مردم در اتاقهای زردرنگ بيشتر عصبانی می شوند و کودکان بيشتر گریه م یکنند. رنگی که کمتر از سایر رنگها چشم را جذب می کند زرد است که اگر زیاد مورد استفاده قرار گيرد میتواند مقهور کننده باشد.

بررسی موردی روانشناسی رنگ ها در شرکت های بزرگ

 1. کوکاکولا
  وب سایت کوکاکولا | روانشناسی رنگ و اهمیت آن در طراحی - مرکز طراحی سایت در تبریز | 04135595289
  رنگ اصلی سایت قرمز است و تصویر زمینه سایت با طوسی روشن و سفید پوشیده شده است که وضوح بهتری به رنگ قرمز میبخشد. براساس روانشناسی رنگها قرمز احساس هیجان و انرژی را به بیننده منتقل میکند علاوه برآن پیام اصلی سایت بر روی عکس شادی یا Happiness است که همخوانی کاملی با روانشناسی رنگ قرمز دارد.
 2. IBM
  وب سایت آی بی ام | روانشناسی رنگ و اهمیت آن در طراحی - مرکز طراحی سایت در تبریز | 04135595289
  رنگهای آبی، طوسی وسفید در کنار هم و بطور کلی رنگهای سرد نمایانگر حرفه ای و جدی بودن یک تجارت می باشند.
  گاهی ممکن است شما ترکیب رنگ سایت را بدون در نظر گرفتن اصول جهانی روانشناسی رنگها و براساس سنت عرف محیطی که در آن قرار دارید انتخاب کنید. مهم آن است که در قدم اول مشتریان هدف خود را بخوبی بشناسید، اگر قرار است تجارت شما در عرصه های جهانی نیز فعال باشد توجه به اصول جهانی روانشناسی رنگها و طراحی سایت متناسب با آن بسیار مهم خواهد بود.
 3. مکدونالد
  وب سایت مک دونالد | روانشناسی رنگ و اهمیت آن در طراحی - مرکز طراحی سایت در تبریز | 04135595289
  مکدونالد را با لوگوی زرد و قرمز خود به سرعت قابل تشخیص است، در طراحی سایت شرکت نیز از همین ترکیب رنگ به خوبی بهره گرفته شده است.
  رنگ قالب سایت قرمز است و برای فست فود و رستورانها بسیار توصیه میشود زیرا با توجه به روانشناسی رنگها موجب افزایش سرعت غذا خوردن انسان میشود.
  البته رنگهایی مانند مشکی، طوسی روشن و سفید نیز در این سایت به چشم میخورند. بر اساس اصول روانشناسی رنگها دو دسته کلی میتوان برای آنها در نظر گرفت، رنگهای گرم مانند زرد، نارنجی و قرمز و رنگهای سرد مانند آبی، سبز و صورتی. هرکدام از این رنگها به تنهایی بیانگر حس و حال متفاوتی هستند.
 4. apple
  وب سایت اپل | روانشناسی رنگ و اهمیت آن در طراحی - مرکز طراحی سایت در تبریز | 04135595289
  رنگ سفید زمینه حس سادگی و تازگی را به بیننده منتقل میکند و طوسی درخشان بالای سایت به حسی از خلاقیت و جدیت همراه است. استفاده از روانشناسی رنگها و ترکیب سفید، طوسی و مشکی جذابیت خاصی به این وبسایت بخشیده است.

نکات مهم در روانشناسی رنگ ها

دو نکته مهم که بایستی حتما به آنها توجه داشته باشید :

 1. همیشه بازدیدکننده را در ذهن داشته باشید.
  چون برخی وب سایت های موفق رنگ بندی خاصی را انتخاب کرده اند معنی اش ان نیست که شما هم ان کار را انجام دهید.
  شما باید بازدید کننده های خودتان را در نظر بگیرید ، رفتارشان ، قشرشان ، جغرافیا و … همگی در انتخاب رنگ مهم هستند.
  برای مثال رنگ سیاه برای جوامع غربی مفهوم لاکچری بودن را دارد ،  در حالی که در فرهنگ شرق مفهوم تاریک و شیطانی دارد.
بیشتر بخوانید »»» چرا وب سایت من در رتبه بندی گوگل قرار ندارد؟
 1. رنگ هایی انتخاب کنید که برند شما را ارائه دهد.
  در نهایت دلیل طراحی سایت شما ارائه برند ، خدمات و محصولات شماست.
  پس با توجه به روان شناسی رنگ ها و محصول یا خدمتی که ارائه می دهید رنگبندی را انتخاب کنید

روانشناسی رنگ ها علمی گسترده و مفصل است (که در این مقاله نمیگنجد) و نیاز به متخصص دارد و اگر برای شرکت ، برند یا محصولتان اهمیت قائلید بایستی به این موضوع توجه کنید و در این زمینه هزینه های لازم رو انجام بدید .

ابزار برای انتخاب رنگ مناسب در طراحی

مسئله ایی که بعد از انتخاب رنگ اصلی مطرح میشود ، انتخاب رنگ های متناسب با رنگ اصلی که به این منظور خوشبختانه ابزار های انلاین خوبی در دسترس هستند که با رعایت استاندارد های لازم رنگ هایی را به ما ارائه میدهند که معرفی مشهور ترین انها خواهیم پرداخت :

 • Adobe Color cc
  ابزار ادوب برای انتخاب رنگ | روانشناسی رنگ و اهمیت آن در طراحی - مرکز طراحی سایت در تبریز | 04135595289این ابزار مناسب برای طراحان مبتدی و حرفه ایست و رنگ هایی از پیش تعریف شده در زمینه ها مختلف است ، در ابزار قادر هستید رنگی رو به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و چهار رنگ متناسب با رنگ انتخابی شده ارائه میشه ( کد RGB و HEX رنگ ها داده میشه )
  در امکانات جدید این ابزار شما میتونید از طریق عکس اقدام به انتخاب رنگبندی مناسب خودتون بکنید بطور مثال :
  نمونه ارائه رنگ از طریق تصویر آدوبی
  نمونه ارائه رنگ از طریق تصویر آدوبی

منبع: طراحان وب تبریز

دیگر مقالات مفید سایت طراحان وب تبریز:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان