CDATA در XML

 

در مقالات طراحی سایت اطلاعات جامع و مفیدی را در زمینه تمام نرم افزارها و تکنولوژی ها در اختیار شما قرار خواهیم داد. در این بخش از آموزش xml می خواهیم CDATA در XML را برای شما توضیح می دهیم .

 
استفاده از تگ cdata باعث می شود تا متن موجود در بین این تگ توسط مرورگر نشان داده نشود.این تگ عملکردی مانند Comments در جاوا اسکریپت و.. دارد . هر تگ < CDATA > با عبارت CDATA! > شروع و با “<[[ ”  پایان می یابد . برای مثال کاراکتراهایی مثل ” < ” یا ” & ” در XML غیر مجاز هستند . به کار بردن کاراکتر ” < ” در کدهای XML باعث بروز خطا می شود ، زیرا پردازشگر تصور می کند که ابتدای یک تگ جدید است .

 
یا بکارگیری کاراکتر ” $ ” نیز باعث ایجاد error در برنامه می شود ، زیرا پردازشگر تصور می کند که این کاراکتر ابتدای نام یک موجودیت ( Entity ) است .کدهایی شبیه کدهای جاوا اسکریپت ، شامل تعداد زیادی کاراکترهای ” < ” و یا ” & ” هستند .

 

جلوگیری از بروز خطا هنگام قراردادن کدها:

برای جلوگیری از بروز خطا در هنگام قرار دادن این کدها در سند XML ، باید آنها را در یک تگ < CDATA > قرار دهید از آنجایی که تمام دستورات متنی و المنتهای وارد شده در یک فایل xml توسط مرورگر ها پردازش می شود ، پردازشگر xml تمامی متن ها و المنت های موجود در سند xml را پردازش می کند . PCDATA ، عنوانی است برای اطلاعات و داده هایی در یک فایل XML که توسط پردازشگر آن ، خوانده و پردازش می شوند . به مثال زیر توجه نمایید :

<name>
<first>Bill</first>
<last>Gates</last>
</name>

مثال زیر نیز یک قطعه سند جاوا اسکریپت به سند xml اضافه می کند برای اینکه موقع اجرا خطا داده نشد آن را در درون تگ cdata قرار می دهیم .

< script >
<![CDATA[
function matchwo(a,b)
{
if (a < b && a < 0) then
{
return 1;
}
else
{
return 0;
}
}
]]>
</script>

 

 

منبع: sitedesign-co.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان