روش شناسی چابک (Agile) 

روش شناسی چابک چیست؟

توسعه نرم افزار چابک, مبتنی بر یک رویکرد تکراری و افزاینده است. به جای برنامه ریزی های عمیق در ابتدای پروژه ، روش های Agile برای تغییر نیازمندی ها با گذشت زمان باز است و بازخورد مداوم کاربران نهایی را ترغیب می کند. تیم های عملکردی متقابل بر روی تکرارهای یک محصول در یک دوره زمانی کار می کنند ،
و این کار به بک گراند سازماندهی می شود که براساس ارزش تجاری یا ارزش مشتری در اولویت قرار می گیرد. هدف از هر تکرار تولید یک محصول در حال کار است.

در متدولوژی چابک ، رهبری کار گروهی ، پاسخگویی و ارتباط چهره به چهره را تشویق می کند.
ذینفعان و توسعه دهندگان مشاغل باید برای هم ترازی محصول با نیازهای مشتری و اهداف شرکت همکاری کنند.

Agile به هر فرایندی که مطابق با مفاهیم مانیفست چابک باشد ، اشاره دارد. در فوریه 2001 ، 17 توسعه دهنده نرم افزار در یوتا برای گفتگو در مورد روش های توسعه سبک وزن گرد هم آمدند.
آنها مانیفست برای توسعه نرم افزار Agile را منتشر کردند ، که شامل چگونگی یافتن “راههای بهتر توسعه نرم افزار با انجام آن و کمک به دیگران در انجام این کار” بود و شامل چهار ارزش و 12 اصل است.

datacss 2 Recovered.pngpoj - روش شناسی چابک (Agile) چیست و چه کاربردی دارد؟
مانیفست Agile یک تضاد چشمگیر با متن سنتی  راهنمای پروژه مدیریت دانش پروژه (راهنمای PMBOK®) و استانداردها است

12 اصول روش شناسی چابک

مانیفست چابک 12 اصل را برای راهنمایی تیمها در مورد نحوه اجرای چابک لیست ذکر کرده است. این اصول ها:

 1. بالاترین اولویت ما رضایت مشتری از طریق تحویل زودهنگام و مداوم نرم افزارهای ارزشمند است.
 2. از تغییرات مورد نیاز ، حتی در اواخر توسعه استقبال می کنید. فرآیندهای چابک تغییر مزیت را برای مزیت رقابتی مشتری تغییر می دهد
 3. نرم افزارهای کار را به طور مکرر ، از چند هفته تا چند ماه ، با اولویت بندی به بازه زمانی کوتاهتر ، ارائه دهید.
 4. افراد تجاری و توسعه دهندگان باید همه روزه در طول پروژه با یکدیگر همکاری کنند.
 5. پروژه های اطراف افراد با انگیزه ایجاد کنید. به آنها محیط و پشتیبانی لازم را بدهید و به آنها اعتماد کنید تا کار را به اتمام برسانید.
 6. کارآمدترین و مؤثرترین روش برای انتقال اطلاعات به یک تیم توسعه ، گفتگوی چهره به چهره است.
 7. نرم افزار کار اندازه گیری اصلی پیشرفت است.
 8. فرآیندهای چابک باعث توسعه پایدار می شوند. حامیان مالی ، توسعه دهندگان و کاربران باید بتوانند سرعت ثابت را به طور نامحدود حفظ کنند.
 9. توجه مستمر به برتری فنی و طراحی خوب باعث افزایش چابکی می شود.
 10. سادگی – هنر به حداکثر رساندن میزان کار انجام نشده – ضروری است.
 11. بهترین معماری ها ، الزامات و طرح ها از تیم های خود ساماندهی پدیدار می شوند.
 12. در فواصل منظم ، تیم در مورد چگونگی مؤثرتر شدن تأمل می کنند ،سپس تنظیم و رفتار خود را بر این اساس تنظیم می کند.

مزایای روش شناسی چابک

پشتیبان گیری برای چراغ های آکواریوم ، پمپ ها و بخاری ها

چابک در دهه 1990 از رویکردهای مختلف نرم افزار سبک وزن تکامل یافت و پاسخی به عدم تمایل برخی مدیران پروژه از روش آبشار سفت و سخت و خطی است. این تمرکز بر انعطاف پذیری ، بهبود مداوم و سرعت است.

در اینجا برخی از مزایای برتر Agile آورده شده است:

 • تغییر پذیرفته شده است: با چرخه های برنامه ریزی کوتاه تر ،پذیرش و پذیرفتن تغییرات در هر زمان در طول پروژه آسان است. همیشه فرصتی برای تصفیه و استفاده مجدد از بقیه موارد موجود است ، به تیم ها اجازه می دهیم طی مدت چند هفته تغییراتی در این پروژه ارائه دهند.
 • هدف نهایی می تواند ناشناخته باشد: چابک برای پروژه هایی که هدف نهایی به روشنی مشخص نشده باشد بسیار سودمند است با پیشرفت پروژه اهداف به چشم می آیند و توسعه می تواند به راحتی با این الزامات در حال تحول سازگار باشد.
 • تحویل سریعتر و با کیفیت بالا: شکستن پروژه به صورت تکرار (واحدهای قابل کنترل) به تیم اجازه می دهد تا روی توسعه ، آزمایش و همکاری با کیفیت بالا متمرکز شود. انجام آزمایش در طول هر تکرار به این معنی است که اشکالات سریعتر شناسایی و حل می شوند. و این نرم افزار با کیفیت بالا و با تکرارهای مداوم و پی در پی می تواند سریعتر تحویل داده شود.
 • تعامل تیم قوی: Agile اهمیت ارتباط مکرر و تعامل چهره به چهره را برجسته می کند.تیم ها با هم کار می کنند و مردم قادر به مسئولیت و مسئولیت بخش هایی از پروژه ها هستند.
 • مشتریان شنیده می شوند: مشتریان فرصت های بسیاری برای دیدن کار ارائه شده ، به اشتراک گذاری ورودی خود و تأثیر واقعی بر محصول نهایی دارند. آنها می توانند با همکاری نزدیک با تیم پروژه احساس مالکیت به دست آورند.
 • بهبود مستمر: پروژه های چابک بازخورد کاربران و اعضای تیم را در کل پروژه تشویق می کنند ، بنابراین از درس های آموخته شده برای بهبود تکرارهای آینده استفاده می شود.

معایب روش شناسی چابک 

معایب روش شناسی چابک 

اگرچه میزان انعطاف پذیری در چابک معمولاً مثبت است ، اما با برخی از معامله ها همراه است. تعیین تاریخ تحویل سخت می تواند دشوار باشد ، اسناد را می توان نادیده گرفت ، یا محصول نهایی می تواند بسیار متفاوت از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده باشد ، متفاوت باشد.

در اینجا برخی از معایب Agile آورده شده است:

 • برنامه ریزی می تواند کمتر بتن باشد: گاهی اوقات می توان دشوار کردن تاریخ تحویل جامد را دشوار کرد. از آنجا که Agile بر اساس زمان تحویل است و مدیران پروژه غالباً از وظایف جدید استفاده می کنند ، ممکن است برخی از مواردی که در ابتدا برای تحویل برنامه ریزی شده اند ممکن است به موقع کامل نباشند. و ، اسپرینت های اضافی ممکن است در هر زمان در پروژه اضافه شوند ،اضافه کردن به جدول زمانی کلی.
 • تیم باید دانش داشته باشد: تیم های چابک معمولاً اندک هستند ، بنابراین اعضای تیم باید در زمینه های مختلف مهارت بالایی داشته باشند. آنها همچنین باید متدولوژی انتخاب شده چابک را درک کرده و احساس راحتی کنند.
 • تعهد زمانی از توسعه دهندگان: وقتی تیم توسعه کاملاً به پروژه اختصاص داده شود ، Agile موفق ترین است. درگیر شدن و همکاری فعال در طول فرآیند چابک نیاز است که زمان بیشتری نسبت به یک رویکرد سنتی دارد. همچنین این بدان معنی است که توسعه دهندگان باید به کل مدت زمان پروژه متعهد شوند.
 • مستندات را نمی توان نادیده گرفت: مانیفست Agile نرم افزار کار را روی مستندات جامع ترجیح می دهد ، بنابراین ممکن است برخی از اعضای تیم احساس کنند تمرکز روی اسناد کمتر اهمیت دارد. در حالی که مستندات جامع به تنهایی منجر به موفقیت پروژه نمی شود ،تیم های چابک باید تعادل مناسب بین مستندات و بحث را پیدا کنند.
 • محصول نهایی می تواند بسیار متفاوت باشد: پروژه اولیه Agile ممکن است دارای یک برنامه قطعی نباشد ، بنابراین محصول نهایی می تواند بسیار متفاوت از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود به نظر برسد. چون چابک انعطاف پذیر است ،
  تکرارهای جدید ممکن است بر اساس تحولات بازخورد مشتری ، که می تواند منجر به تحویل نهایی بسیار متفاوت شود ، اضافه شود.

چگونه روش شناسی چابک به نیازهای نرم افزار پاسخ می دهد

datacss 2 Recovered.pngبل - روش شناسی چابک (Agile) چیست و چه کاربردی دارد؟

Agile به تیمهای توسعه کمک می کند تا در سریعترین زمان ممکن روی مهمترین نیازهای مشتری تمرکز کنند. با بازخورد مداوم و تعامل مکرر چهره به چهره ، تیم پروژه و ذینفعان نیازهای صحیح را درک و اولویت بندی می کنند.
تیم های چابک برای مدیریت الزامات از backlogs با داستانهای کاربر استفاده می کنند. قبل از شروع تکرار ، تیم توافق می کند که در چه شرایطی باید با تحویل بعدی دیدار کنند. این رویکرد مشترک تضمین می کند که مهمترین ویژگی ها در اولویت قرار گیرد. و ،
با نمایش اطلاعات جدید ، نیازها بطور مداوم در طول پروژه به روز می شوند.

آیا می توانید از روش شناسی چابک برای پروژه های خارج از نرم افزار استفاده کنید؟

در حالی که Agile به طور سنتی برای توسعه نرم افزار ایجاد شده بود ، می تواند در بسیاری از پروژه ها و صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.
مهم است که به یاد داشته باشید که توسعه نرم افزار Agile از اصول تولید ناب و یادگیری سازمانی متولد شده است. ابتدا این ایده ها مبتنی بر نرم افزار نبودند. و بسیاری از شیوه های Agile مانند جلسات استندآپ و مدیریت تصویری بسیار رایج است و می تواند برای هر صنعتی کاربرد داشته باشد.
تعداد زیادی مورد مطالعه در مورد تیم هایی که از Agile برای چیزهای خارج از نرم افزار استفاده می کنند وجود ندارد ، اما یک زن و شوهر وجود دارند. به عنوان مثال ، کیت سالیوان ، وکیل شرکتی در تیم حقوقی The Lonely Planet ، خدمات ارائه خدمات حقوقی را با Agile تغییر داده است. این تیم از تخته های سفید و کارت ها ، جلسات استندپ صبحگاهی ، اولویت بندی ، تکرارهای هفتگی ،
و گذشته نگر به طور منظم.

Agile به طور قطع می تواند در پروژه های خارج از توسعه نرم افزار اعمال شود ، فقط باید روش و رویکرد صحیحی را برای نیازهای خود پیدا کنید. می توانید با تابلوها و کارتها ، یک کار مشاغل ، جلسات استندآپ یا برنامه های تکراری (جلسات برنامه ریزی هفتگی) شروع کنید تا ببینید تیم شما چگونه پاسخ می دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان