۵ نکته مهم برای خرید چاپگر!

 

خرید چاپگر در این روزها کاری عادی شده است و هر سازمان یا فردی برای خود یا سازمانش تعدادی پرینتر خریداری می کند. بنابراین  باید در خرید چاپگرها دقت نمود. در این مقاله تارنما قصد دارد تا شما را با ۵ نکته اصلی در خرید چاپگرها آشنا کند:

 

۱- شناخت نیاز خود

نوع چاپگر انتخابی بستگی به کاری دارد که شما می خواهید با چاپگر خود انجام دهید. مانند چاپ متن و تصاویر گرافیکی سیاه و سفید یا رنگی، این عامل باعث تغییر در نوع چاپگر انتخابی شما می شود، مثلا اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحات متنی احتیاج دارید، آن وقت برای شما یک چاپگر لیزری تک رنگ مناسب است. ولی برای تصاویر گرافیکی و عکس، دیگر نمی توانید از یک چاپگر لیزری سیاه و سفید استفاده کنید و نیاز به یک چاپگر رنگی جوهرافشان یا لیزری دارید تا بهترین کارایی را به دست آورید.

۲- دقت به وضوح چاپ دستگاه

دقت چاپ در یک چاپگر به طور مسلم یکی از عوامل مهم در انتخاب چاپگر است. دقت چاپ در اصل به تعداد نقاطی گفته می شود که در هر اینچ مربع از صفحه توسط چاپگر ایجاد می شود که این نقاط معمولا روی صفحه در دو جهت عمودی و افقی به چاپ می رسند.
به همین منظور، در هنگام معرفی دقت چاپ چاپگر آن را با دو عدد معرفی می کنند. مانند۶۰۰*۶۰۰ که اولین عدد مربوط به دقت چاپ افقی و دومین عدد مربوط به دقت چاپ عمودی است. امروزه اکثر چاپگرها از دقت استاندارد ۶۰۰*۶۰۰ پشتیبانی می کنند که این عامل باعث به وجود آمدن تصاویری با دقت بالا در حین چاپ می شود.
به طور عمومی چاپگرهای جوهر افشان دقتی در حدود ۲۴۰۰*۱۲۰۰ نقطه در اینچ را به چاپ می رسانند، اما در مدل های جدید این چاپگرها این نقاط افزایش یافته و به حدود ۴۸۰۰*۱۲۰۰ نقطه در اینچ رسیده است. چاپگرهای لیزری تک رنگ در حدود ۶۰۰*۶۰۰ نقطه در اینچ را به چاپ می رسانند که این دقت برای چاپ متن و تصاویر سیاه و سفید بسیار مناسب است.
دقت چاپ در چاپگرهای لیزری از ۱۲۰۰*۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰*۱۲۰۰ نقطه در اینچ است که با این دقت می توانید تصاویر گرافیکی و عکس های خود را با بهترین کیفیت ممکن به چاپ برسانید.

۳- سرعت چاپ

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب چاپگر برای اکثر افراد سرعت چاپ آن است، زیرا برای بعضی از افراد، حتی چند ثانیه نیز تأثیرگذار است. به همین دلیل، یکی از عوامل مهم در خرید چاپگر، سرعت چاپ آن است. به همین دلیل هنگام خرید باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید، ولی این سرعت که روی چاپگرها نوشته شده است، یک سرعت واقعی در چاپ متن یا تصویر نیست، پس هنگام خرید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید و سعی کنید قبل از خرید در صورت امکان دستگاه را تست کنید.

۴- کیفیت چاپ

کیفیت چاپ با توجه به نوع کارایی و مصارف کاربران، متفاوت است. اگر شما به چاپ متن های نوشتاری با کیفیت بالا نیاز دارید، تقریبا تمام چاپگرهای رنگی و سیاه و سفید لیزری در بازار متن های نوشتاری را به خوبی چاپ می کنند. (چاپگرهای لیزری رنگی هم در کشیدن نمودار ها و تصاویر دو بعدی گرافیکی بسیار عالی هستند و آنها را به خوبی چاپ می کنند.) در چاپ تصاویر گرافیکی و عکاسی، چاپگر جوهرافشان انتخاب مناسبی برای کاربران عمومی تا غیرحرفه ای است.

۵- هزینه های چاپ

نکته بعدی که باید در خرید چاپگر به آن توجه کرد، مقدار هزینه ای است که در هر صفحه چاپ به وسیله چاپگر برای شما ایجاد می شود؛ چرا که این قیمت با مقدار مصرف جوهر توسط چاپگر رابطه مستقیم دارد.
در چاپگرهای جوهرافشان، قیمت کلی جوهر تاثیر زیادی بر روی قیمت کلی چاپگر دارد. البته اکنون این مشکل با توجه به عرضه کارتریج های طرح یا شارژی شکل دیگری به خود گرفته است که اینجا به شما توصیه می کنیم از خرید این کارتریج ها خودداری کنید.
منبع : tar-nama.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان