۱۵ API وب که هرگز از آن خبر نداشتید(بخش دوم )

برای مشاهده بخش اول این مقاله  بر روی لینک زیر کلیک کنید 

۱۵ API وب که هرگز از آن خبر نداشتید( بخش اول )

۱۱. Generic Sensor API

۱۱ سنسور عمومی API
در حال حاضر بسیاری از API های وب وجود دارد که واسط های مختلف را برای انواع سنسور تعریف می کنند (به عنوان مثال API Orientation API و API Geolocation). متأسفانه این API ها یک رابط مشترک ندارند و همه به طور متفاوتی استفاده می شوند – به عنوان مثال، با ارائه پردازنده های پشتیبان گیری در یک مورد و یا با ثبت پردازنده های رویداد در دیگری. هدف از API Generic Sensor، تعریف مجموعه ای از واسط های رایج عمومی برای دسترسی به هر نوع سنسور است. API های سنسورهای بتنی که براساس API Generic Sensor (مانند API Ambient Light API) گسترش می یابد، رابط های عمومی را گسترش می دهند و در صورت نیاز عملکرد را اضافه می کنند

۱۲. Accessibility API

قابلیت دسترسی یک نقطه مهم در توسعه برنامه های کاربردی وب است. در حال حاضر استانداردهای مانند ARIA وجود دارد که متشکل از هستی شناسایی نقش ها، حالت ها و خواص برای تعریف رابط کاربر قابل دسترسی در وب است. همچنین می تواند عناصر HTML (در سطح نشانه گذاری) را با اطلاعاتی که می تواند توسط فن آوری های کمک کننده مانند خوانندگان صفحه نمایش استفاده شود، غنی کند.

با این حال، API دسترسی API استاندارد وب برای جاوا اسکریپت را ایجاد می کند، بر اساس ایده های ARIA و سایر API های دسترسی موجود مانند دسترسی به وب و اقدامات مایکروسافت، API دسترسی به وب توسط موزیلا یا سایر API های بومی پلتفرم (از جمله قابلیت Accessibility Java).

با استفاده از ویژگی a11ement جدید در عناصر DOM، توسعه دهندگان می توانند اطلاعات معنایی در مورد عنصر مانند نقش، دولت، ارتباط با عناصر دیگر و بسیاری دیگر، با استفاده از جاوا اسکریپت دسترسی پیدا کنند.

۱۳. Font Loading API

۱۵ API وب که هرگز از آن خبر نداشتید(بخش دوم )
۱۵ API وب که هرگز از آن خبر نداشتید(بخش دوم )

هنگام استفاده از فونت های سفارشی در یک صفحه وب، بارگیری فونت ها با فشرده سازی بسته به پهنای باند و اندازه فایل های فونت می تواند زمان ببرد. پس از آن که صفحه وب شروع به رندر نمودن بدون چهره فونت بارگذاری شده در ابتدا، می تواند مشکلاتی نظیر نور سوسو را ایجاد کند.

API جدید بارگذاری فونت این مشکل را حل می کند و با استفاده از جاوا اسکریپت می تواند یک API استاندارد برای دانلود چهره های فونت را تعریف کند. توسعه دهندگان می توانند هنگام بارگذاری یک قلم فونت و زمانی که آن را بارگیری می کنید انتخاب شوند.

۱۴. Web Bluetooth API

پروتکل بلوتوث استاندارد است که اغلب در زمینه IoT استفاده می شود، به عنوان مثال برای اتصال یک گوشی هوشمند یا رایانه لوحی به دستگاه های دیگر مانند ردیاب های بهداشتی برای خواندن مقادیر حسگر خاص. برای برنامه های کاربردی تلفن همراه، امکان اتصال به طریق بلوتوث با استفاده از PhoneGap و پلاگین های آن وجود دارد، اما اگر می خواهید از بلوتوث در یک برنامه وب بر روی یک رایانه رومیزی یا لپ تاپ استفاده کنید، هنوز نیاز به نصب یک افزونه مرورگر اضافی دارید.

هدف از API بلوتوث وب که توسط W3C Web Bluetooth Community Group کار می کند، ارائه یک API استاندارد برای دسترسی به دستگاه های بلوتوث از طریق مرورگر بدون نیاز به هیچ پلاگین است.

۱۵. Visual Viewport API

۱۵ API وب که هرگز از آن خبر نداشتید(بخش دوم )
۱۵ API وب که هرگز از آن خبر نداشتید(بخش دوم )

همانطور که می دانید، برنامه های کاربردی وب شامل دو دیدگاه است: نمایشگر طرح بندی، که نشان دهنده فضایی است که صفحه آن عناصر خود را در آن قرار می دهد، و طرح بصری، که نشان دهنده چیزی است که روی صفحه نمایش قابل مشاهده است. با این حال، کار با این دو پوسته می تواند یک کار گیج کننده باشد: در حالی که برخی از خواص مانند innerWidth و innerHeight مربوط به نمای دید بصری هستند، خواص دیگر مانند آنها برای دسترسی به مختصات رویداد مربوط به نمای طرح است.

علاوه بر این، رفتار مرورگر همچنین می تواند متفاوت باشد، زمانی که شما زوم را به یک برنامه تقسیم می کنید (نسخه ی نمایشی آنلاین که این مشکلات را به تصویر می کشد و ارتباط بین این دو پوسته های مختلف به طور کلی در اینجا یافت می شود).

برای غلبه بر این مشکلات و ناهماهنگی، هدف API Visual Viewport این است که خواص جدیدی را اضافه کنید که همه مربوط به نمای دید بصری هستند و همچنین یک visualViewport property در شیء پنجره را وارد کنید.

ترجمه شده : ۱۵ API وب که هرگز از آن خبر نداشتید(بخش دوم )

برای مشاهده مقاله جاوااسکریپت چیست کلیک کنید 

جهت مشاهده سایر مقالات طراحان وب تبریز اینجا کلیک کنید

طراحی سایت در تبریزطراحی سایت شرکتی در تبریزطراحی ساایت فروشگاهی در تبریزشرکت طراحی سایت در تبریزسایت شرکتی در تبریزسایت فروشگاهی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان