۱۰ روش موثر برای ایجاد رمز عبور!

 

همراه با گسترش سایت های اینترنتی، آن هم در زمینه های مختلف، موجب ایجاد رمزهای عبور زیادی توسط کاربران شده است. حال برخی از کاربران در انتخاب رمز سهل انگاری می کنند و از رمز های ساده و تکراری استفاه می کنند و این باعث لو رفتن رمز هایشان می شود. این موضوع زمانی بدتر می شود که در این رمز برای حساب بانکی یا اطلاعات شخصی باشد.

 

کلولی معتقد است می توان برای هر وب سایت از رمز عبور متفاوتی استفاده کرد به این شکل هکرها نمی توانند به سادگی به رمزهای عبور کاربران دسترسی پیدا کنند و کاربر تنها کافی است یکی از رمزهای عبور خود را به خاطر بسپارد تا بتواند تمامی آنها را در ذهن نگه دارد. بنابراین استفاده از یک جمله برای ساخت یک رمز عبور قدرتمند بسیار کارامدتر از انتخاب یک یا دو واژه عادی و معمول است.

 

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش های ایجاد رمز های حرفه ای آشنا کنیم و امید واریم شما نیز از این روش ها استفاده نمائید.

 

نکات مهم در ایجاد رمز عبور

۱- تفاوت حروف در کوچکی و بزرگی:

برای ایجاد  رمز عبور یا پسورد از حروف کوچک و بزرگ به صورت یک در میان استفاده کنید.

برای مثال: aSdFgHjK

۲- انتخاب حروف اول یک جمله:

حروف اول کلمات یک جمله را به عنوان  رمز عبور خود انتخاب کنید. اینن یک روش نسبتا مناسب برای ایجاد رمز است.
برای مثال: Please use a strong password
رمز عبور= puasp

۳- استفاده از تاریخ در رمز عبور:

برای ایجاد رمز عبور خود می توانید عدد یا تاریخی را در نظر بگیرید. برای سخت کردن رمز خود می توانید کلید shift را پایین نگه داشته و آن را تایپ کنید.
برای مثال:۱۳۶۵٫۲٫۱۰
رمز عبور=!@%$@!(

۴- استفاده از حروف سمت راست یک لغت:

لغتی را در نظر بگیرید و حروف سمت راست حروف آن را تایپ کنید.
برای مثال:Hardware
رمز عبور=jstfestr

۵- استفاده از حروف سمت راست یک لغت:

حروف کلمات یک جمله را به اختصار بنویسید. این اختصار قانونی ندارد و شما خود تعیین کننده این قانون هستید.
برای مثال: change your password
رمز عبور= chgyopawd

۵- استفاده از حروف هم شکل:

در پسورد خود از حروف و اعداد همشکل استفاده کنید.
برای مثال => E=۳ B=۸ g=۹ O=۰ l=۱ G=۶ T=۷ &..

۶- استفاده نکردن از نام مورد علاقه ی خود:

به هیچ وجه از اسامی استفاده نکنید فرقی نمی کند که اسم فامیلتان باشد، یا  خودتان. بسیاری از برنامه های هکر، رمزهای عبور را با کمک فرهنگ لغت هک می کنند. فقط چند ساعت طول خواهد کشید که با کمک لغات یک فرهنگ لغت، دستیابی به رمز عبور امکان پذیر شود.

۷- استفاده از رمز عبور طولانی:

برای رمز عبور خود حداقل از ۸ حرف استفاده کنید. برای رمز عبوری که از ۴ حرف تشکیل شده است، حدود ۴۰۰۰ حالت وجود دارد. اما برای رمز عبوری که از ۸ حرف و علامتهای ویژه تشکیل شده است، بیش از ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ حالت مختلف وجود دارد!

۸- استفاده نکردن از اعداد یا حروف ترتیبی:

برای رمز عبور، از حروفی که در کنار هم قرار گرفته اند استفاده نکنید! رمزهای عبوری مانند “” یا “abcdef” ، کار هکرها را برای دستیابی به رمز عبور بسیار آسان می کند، این مطلب در ترکیب اعداد نیز به همین صورت است؛ مثل ” ۱۲۳۴۵۶۷۸ “. در کنار هم قرار گرفتن حروف و یا اعداد، دستیابی به هکرها به رمز عبور شما را بسیار راحت می کند!

۹- تغییر رمز عبور در زمان های مختلف:

رمز عبور خود را همواره تغییر دهید. هر قدر، مدت زمان استفاده از رمز عبورتان بیشتر باشد، خطر هک شدن شما بیشتر خواهد بود. بهتر است هر ۹۰ روز یکبار رمز عبور خود را تغییر دهید.

۱۰- ذخیره نکردن رمز عبور در کامپیوتر:

رمز عبور خود را در کامپیوتر ذخیره نکنید! کامپیوتر قادر است رمز عبور شما را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر بار آن را وارد کنید. توصیه من به شما این است که به شدت از این خصوصیت سیستم عامل دوری کنید.
منبع : tar-nama.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان