۵ توصیه امنیتی مهم تا نگران هکرها نباشیم!

 

در سال های اخیر یکی از مشکلات مهم کاربران اینترنت انتشار اطلاعات در سایت های متعلق به شرکت های ریز و درشت اینترنتی و سپس افشای این اطلاعات توسط آنها به علل مختلف بوده که مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد کرده است.

با توجه به ضرورت استفاده از اینترنت برای دسترسی به خدمات مختلف اعم از رفع نیازهای شخصی و کاری، کاربران چاره ای ندارند جز اینکه اطلاعات خود را در برخی از این سایت ها وارد کنند تا بتوانند از خدماتی همچون بانکداری و تجارت الکترونیک، خرید الکترونیک و انجام امور روزمره عمومی بهره ببرند.

اما گاهی مدیران این سایت ها با کاربران صادق نیستند و اطلاعات مشتریان خود را برای کسب سود در اختیار اشخاص و گروه های ثالث می گذارند و گاهی نیز هکرها به این سایت ها هجوم آورده و با سوء استفاده از ضعف های امنیتی آنها اطلاعات اشخاص را سرقت می کنند.

موسسه Consumer Reports در مورد نحوه حفاظت کاربران از اطلاعات خود در فضای مجازی تحقیقات جالبی را انجام داده است. بر این اساس، کاربران با رعایت دستورالعمل ها و نکاتی ساده می توانند از خود در برابر هکرها و کلاهبرداران اینترنتی حفاظت کنند.

استفاده از خدمات نظارت بر وضعیت کارت اعتباری

به دنبال افزایش سرقت اطلاعات کارت های اعتباری در جهان و همین طور حمله به سایت های بانکداری و تجارت الکترونیک، سرویس هایی برای کنترل حساب های کاربری آنلاین افراد و همین طور چک و کنترل گردش این حساب ها راه اندازی شده اند.
این سرویس ها هم توسط بانک ها و در قالب ایمیل و پیامک و هم با استفاده از نرم افزارها و پلاتفورم های مستقل ارائه می شوند.
با توجه به افزایش خطر سرقت اطلاعات شخصی بهتر است این سرویس ها را دست کم نگیرید و حتما از آنها استفاده کنید.
اگر خدمات یاد شده در بازه های زمانی محدودی ارائه می شوند بعد از اتمام مدت ارائه آنها حتما سرویس های یاد شده را باز هم فعال کنید. معمولاً بانک ها یا شرکت های خدماتی ارائه دهنده این سرویس ها برای کاهش هزینه های خود این سرویس ها را در بازه های زمانی محدودی ارائه می دهند.
در صورتی که دسترسی به این خدمات با پرداخت پول ممکن باشد، باز هم هزینه استفاده از آنها چندان زیاد نیست. گران ترین نمونه های این خدمات با پرداخت ۲۰۰ دلار در سال در دسترس هستند و با توجه به خسارات دهها هزار دلاری حاصل از سرقت ها و هک های اینترنتی این مبلغ چندان زیاد به نظر نمی رسد.

کنترل هفتگی حساب های آنلاین

برای جلوگیری از هرگونه دسترسی غیرمجاز به اطلاعات حساب های بانکی و اعتباری و همین طور مقابله با سارقان آنلاین بانکی حداقل هفته ای یک بار حساب های آنلاینتان را بررسی و کنترل کنید.
اگر هم گردش حساب گسترده ای ندارید با سر زدن به حساب بانکی یا بررسی گردش پول کارت اعتباری می توانید از هرگونه برداشت مشکوک از حساب خود مطلع شوید.
اگر در این زمینه خدمات کمکی توسط بانک یا موسسه اعتباری شما ارائه می شود، حتما از آنها استفاده کنید.
اکثر بانک ها در صورت انجام تراکنش های آنلاین یا ورود به سایت های بانکداری الکترونیک از طریق ارسال پیامک یا ایمیل به کاربران در این زمینه اطلاع رسانی می کنند. بهتر است از این خدمات که معمولاً رایگان هم هستند استفاده کنید تا به محض هرگونه نقل و انتقال مشکوک پول جلوی آن را بگیرید.

حسابتان را در موارد مشکوک، مسدود کنید!

اگر نقل و انتقال مشکوک مالی را در سرویس بانکداری آنلاین یا دیگر سرویس های مشابه مشاهده کردید، حسابتان را به سرعت مسدود کرده یا با استفاده از خدماتی که معمولاً در این سرویس ها وجود دارد دسترسی به خدمات بانکی از طریق اینترنت را از کار بیندازید.
همچنین اطلاعات حساب کاربری و به خصوص آدرس ایمیل موجود در آن را برای حفظ امنیت تغییر دهید. چون به احتمال زیاد هکرها بعد از نفوذ به حساب بانکی آنلاین برای هک کردن آدرس ایمیل موجود در آن هم تلاش می کنند و با این کار خسارت بیشتری به شما وارد کرده و به اطلاعات حساس دیگری هم دسترسی پیدا می کنند. ضروری است که بانک را نیز را به سرعت در جریان قرار دهید.

حملات پیشینگ را جدی بگیرید!

این روزها حملات موسوم به پیشینگ به یکی از روش های متداول هکرها برای سرقت اطلاعات بانکی مردم مبدل شده است. این نوع حملات این روزها محدود به کشور خاصی نیست و در کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران هم مشاهده می شود.
روش کار بدین صورت است که هکرها ایمیل هایی با ظاهر کاملا مشابه با ایمیل موسسه مالی و اعتباری یا بانکی که فرد در آن حساب دارد را برای وی ارسال می کنند. برای فریب مشتری آدرس فرستنده و همین طور طراحی گرافیکی این ایمیل ها شباهت زیادی با ایمیل های رسمی این بانک ها و همین طور ظاهر وب سایت آنها دارد.
معمولا در این ایمیل ها به مشتری هشدار داده شده که به خاطر افزایش امنیت وی یا به روزرسانی سایت و سرویس های آنلاین بانکی، باید اطلاعات حساب خودش را در صفحه اینترنتی که لینکش برای وی ارسال شده وارد کند. اما در صورتی که کاربر فریب خورده و اطلاعات شخصی خود را در این لینک ها وارد کند، در عمل امکان دسترسی به جزییات حساب بانکی خودش را به هکرها داده است. باید توجه داشت که بانکها اطلاعات حساب بانکی کاربران را در اختیار دارند و برای دسترسی به آنها نیازی به کسب اطلاعات از مشتریان ندارند.
از سوی دیگر باید توجه داشت که بسیاری از این صفحات اینترنتی ظاهراً مشروع و متعلق به بانکها در عمل آلوده به انواع کرم و بدافزار هستند و کاربر در صورت ورود به آنها هم اطلاعات شخصی خود را در اختیار هکرها گذاشته و هم رایانه اش را به انواع کرم ها و بدافزارهای مخرب آلوده کرده است.

مراقب کلمه عبور باشید!

وقتی حساب کاربری آنلاین شما هک می شود یا احساس می کنید در خطر هک شدن هستید و نقل و انتقال مشکوکی رخ داده، حتما کلمه عبورتان را تغییر دهید. حتی اگر مشکلی هم به وجود نیامده هر چند وقت یکبار بد نیست کلمه عبور خودتان را عوض کنید. بهتر است این کار را در مورد رمزهای عبور کارت های بانکی و خودپردازها هم انجام دهید تا قربانی کلاهبرداری های خطرناک نشوید.
باید توجه داشته باشید که انتخاب کلمات عبور ایمن هم هنر مهمی است که باید آن را جدی بگیرید. با این حال این مساله در بسیاری از کشورها جدی گرفته نمی شود. بر اساس بررسی های انجام شده در امریکا معمولا کلمات عبور انتخاب شده توسط آمریکایی ها به طور متوسط ۶.۱ کاراکتر دارد. این در حالی است که انتخاب حداقل ۱۰ کاراکتر برای کلمات عبور ضروری است.
آمریکایی ها انتخاب کلمات عبور طولانی را آزاردهنده می دانند. جالب آنکه زن ها در این زمینه بی مبالات تر هستند و معمولا تمایلی به انتخاب کلمات عبور طولانی ندارند. نتیجه این بی توجهی هم هک شدن گسترده حساب های بانکی و سرویس های خدماتی آنلاین است که هر بار به حداقل دهها هزار نفر خسارات گسترده مادی و معنوی وارد می کند.
فراموش کردن کلمات عبور یا انقضای آنها یکی دیگر از مشکلات متداول در میان کاربران اینترنت است. بر اساس همین بررسی متداول ترین مشکل کاربران آمریکایی در زمینه استفاده از کلمات عبور که در ۸۰ درصد موارد رخ می دهد فراموش کردن کلمات عبور یا منقضی شدن آنهاست.
همین تحقیق نشان می دهد متداول ترین کلمه عبور مورد استفاده کاربران ۱۲۳۴۵۶ یا ۱۲۳ است که این نوع کلمات عبور به سادگی توسط هکرها قابل حدس زدن بوده و به کابوسی برای شرکت ها و موسسات خدمات الکترونیک و همین طور موسسات بانکی و مالی و اعتباری هم مبدل شده است.
برای انتخاب کلمات عبور خوب و ایمن توصیه های زیادی را می توان ارائه کرد. اما به طور مختصر و مفید بهتر است نکات زیر را به یاد داشته باشید: از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و سمبول ها به طور مختلط و درهم استفاده کنید، کلمه عبورتان حداقل ۶ کاراکتر داشته باشد، هرگز از اسم خود، نام خیابان ها، شماره تلفن و دیگر اعداد مشهوری که به شما مربوط می شوند، استفاده نکنید.
اگر می خواهید کلمه عبور دشواری انتخاب کنید که قابل حدس زدن نباشد، اما نگران هستید که ممکن است آن را فراموش کنید می توانید یک عبارت طولانی و قابل به خاطر سپردن را در نظر بگیرید و حروف اول آن را به عنوان کلمه عبور برگزینید. بدین شکل امنیتتان را تضمین کرده اید. همچنین بهتر است این کلمه را با سمبل ها و اعداد دیگری هم ترکیب کنید.
منبع :آفتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان