یک ابزار محرمانه برای برندها

 

شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که برای رویارویی با ابزارها و روش های نوین در بازاریابی دیجیتال، با احتیاط عمل کنید و منتظر بمانید این ابزارها وارد بازار شوند، توسط میلیون ها نفر مورد استفاده قرار گیرند، حسابی مشکلات احتمالی آنها تست شود و برطرف گردد و بعد جلوی پای شما فرش قرمز پهن کنند که تشریف بیاورید و از این ابزار استفاده کنید.
دفعه قبل که این استراتژی را پیش بردید احتمالا زمانی بود که فیسبوک وارد بازار شده بود و همه فکر می کردیم در حد یک بازی بچه گانه برای به اشتراک گذاری عکس های مسخره، باقی خواهد ماند. قبل از آن احتمالا همین برخورد را با تویتر داشته اید، ابزار بی خاصیتی که معلوم نیست طبق چه منطقی باید طول پیام های آن اینقدر کوچک باشد! حرف یوتیوب را هم نزنیم که به اندازه کافی بهانه برای استفاده نکردن از آن دارید. از فیلتر شدن آن در ایران که بگذریم، حتما مشکل پهنای باند را بهانه می کنید، در حالی که همین چند ساعت قبل چنیدن ویدئوی خنده دار را با هزاران زحمت در تلگرام آپلود کرده اید یا ویدئوهای دیگران را تماشا کرده اید و از مشکل پهنای باند هم رنج نبرده اید!
همچنان که برندهای بیشتری در حال ملحق شدن و استفاده از اپلیکیشن هایی از قبیل پریسکوپ(Periscope) و میرکات(Meerkat) هستند، این موضوع در حال روشن شدن است که انتشار مستقیم و آنلاین در ماه ها و سال های پیش رو نقش عمده ای در بازاریابی دیجیتال و بازاریابی شبکه های اجتماعی بازی می کند.آین
با وجود آنکه انتشار مستقیم و آنلاین موضوع جدیدی نیست، اخیرا معرفی و رونمایی از اپلیکیشن های پریسکوپ(Periscope) و میرکات(Meerkat) به موضوع داغ بحث های این صنعت تبدیل شده است. یوتیوپ از مدت ها پیش گزینه های انتشار مستقیم محتوا را در اختیار کاربران قرار داده بود، وب سایت های اختصاصی به کاربران اجازه می دهند تا خوراک خود را بطور آنلاین منتشر کنند، کاربران بازی های آنلاین همیشه علاقمند به دیدن فعالیت دیگر کاربران این بازی ها بوده اند (Twitch – توئیچ – هر ماه بیش از ۴۵ میلیون بازدید دارد) و شرکت های ارائه دهنده خدمات تلویزیون کابلی اغلب اقدام به پخش آنلاین برنامه ها از طریق بستر اینترنت می کنند.

اما گذشته از توئیچ Twitch، شما می توانید به راحتی استدلال کنید که هیچ نوع فن آوری، اپلیکیشن یا وب سایتی به چنین برتری با سرعت پریسکوپ (و میرکات، تا حدود کمتری) دست نیافته است. علاوه بر این، به طور قطع می توان عنوان کرد که هیچ فن آوری دیگری قادر به داشتن چنین تاثیر گسترده ای نیست. بر خلاف توئیچ، که تنها بر صنعت بازی های آنلاین متمرکز شده است، پریسکوپ توسط هر کسی قابل استفاده می باشد. در واقع همه در حال استفاده از آن هستند.
همه ممکن است در حال استفاده از آن باشند، اما تعداد انگشت شماری از آنها بیشتر از بقیه نسبت به آن اصرار دارند. در اینجا نمونه هایی از چگونگی استفاده موفقیت آمیز برند های بزرگ از پریسکوپ و دیگر اپلیکیشن های انتشار مستقیم اطلاعات و محتوا به منظور بهبود خدمات مشتری و پیام های بازاریابی خودشان را می بینیم.

رد بول(Red Bull):

اگر یک زیرساخت بازاریابی جدید و مد روز وجود داشته باشد، حتما می توانید انتظار داشته باشید که برند رد بول از آن استفاده کند. تا اینجای کار، این برند نسبت به استفاده از پریسکوپ به عنوان یک زیرساخت جدید برندسازی پشیمان نشده است. مثلا در هفته موسیقی میامی یا رویدادهای مشابه، رد بول اقدام به پخش مستقیم و آنلاین آنها از طریق پریسکوپ میکند. شرکت رد بول این فعالیت های خودش را برای کسب حمایت و پشتیبانی بیشتر با فعالیت های توئیتر و اسنپ چت خودش هماهنگ ساخته است.

اسپاتیفای (Spotify):

ارائه کننده معروف موسیقی بصورت آنلاین نیز علاقمند به انتشار کلیپ های ویدئویی شده است. این برند تنها با گذشت مدت کوتاهی از پیوستن به پریسکوپ، با ارسال یک ویدئو از پشت صحنه کار برخی از هنرمناد و رویدادهای هنری، به مخاطبین خودش “سلام” می کند. این ویدئوهای زنده، بصورت آنلاین و مستقیم چند صد بازدید کننده را جذب کرده و پس از آن نیز چند صد بار دیگر مجددا توسط کاربران مشاهده می شوند.

مانتین دیو (Mountain Dew):

یکی دیگر از اولین برندهای پیشگام در استفاده از پریسکوپ، مانتین دیو است. آنها از این زیرساخت به عنوان راهی برای ایجاد تعامل و پاداش دادن به دنبال کننده گان خود در توئیتر استفاده کردند. مدیر ارشد بازاریابی دیجیتال در مانتین دیو می گوید: “(در این ویدئوها) ما مجموعه ای از اقلام مختلف با نشان مانتین دیو را نمایش داده و با ارسال برخی از این اقلام برای تعدادی از افرادی که انتشار محتوای مستقیم از طریق پریسکوپ را پسندیده یا در زیر آن نظری درج کرده بودند، موجب تعجب و خوشحالی آنها شده ایم.”

جنرال الکتریک (General Electric):

با این وجود، این تنها برند های “جوان” و “امروزی” نیستند که از پریسکوپ استفاده می کنند. جنرال الکتریک هم با استفاده از این اپلیکیشن برای نشان دادن پشت صحنه مصاحبه با یک متخصصین و دانشمندان مختلف استفاده کرده است.

آدیداس (Adidas):

جایزه منحصر به فرد ترین انتشار محتوا توسط پریسکوپ به برند آدیداس می رسد. این شرکت معروف و فعال در حوزه پوشاک ورزشی به طرفداران خودش فرصت تماشای جلسه تمدید قرارداد همکاری بین یک ستاره فوتبال بنام جیمز رودریگز با این شرکت را از طریق این اپلیکیشن داده است.

شرکت شما چگونه قادر به استفاده از انتشار محتوا بصورت آنلاین است؟

در حالیکه برند های بزرگ از قبیل اسپاتیفای، مانتین دیو و رِد بول عناوین مهم خبری را به خودشان اختصاص می دهند، همچنان فضای زیادی برای شما هم وجود دارد. کسب و کارهای کوچک و متوسط هم قادر به ایجاد بازارهای تخصصی خودشان و هدایت تعامل با اپلیکیشن هایی از قبیل پریسکوپ و میرکات هستند. در ادامه در این رابطه با هم چند ایده مختلف را می بینیم:

۱- عرضه محصول جدید:

تمامی نشانه‌ها حاکی از آن است که (پخش) فیلم‌های مربوط به معرفی محصولات جدید، یکی از ویژگی های اصلی و مهم پخش (زنده) اینترنتی خواهد بود. شما می توانید از آن برای نمایش و معرفی یک محصول پیش از زمان عرضه رسمی آن استفاده کنید، بصورت زنده و مستقیم خارج کردن محصول از جعبه خودش را نشان دهید یا نمایش یک نسخه اولیه و نمونه آزمایشی از یک محصول را برای اولین بار نشان دهید. از آنجایی که برند های مطرح تمایل به سرمایه گذاری در این استراتژی به منظور اندازه گیری و بهبود بازاریابی دهان به دهان در رابطه با معرفی محصولات جدید دارند، این کار روندی جالب برای ادامه دادن می باشد.

۲- پرسش و پاسخ زنده

از دید خدمات مشتری، جلسات زنده پرسش و پاسخ چیز بی ارزشی هستند. شما می توانید از این فرصتها برای “انسانی” ساختن برند خودتان، پرداختن به مسائل مرتبط و حل مشکلات استفاده کنید. داشتن جلسات پرسش و پاسخ منظم (هفتگی، ماهیانه و فصلی) می تواند راهی مناسب برای بدست آوردن بازخورد ارزشمند، دست اول (رایگان) و همچنین افزایش درک مشتریان شما از برند شما شود.

۳- پشت صحنه

همچنان که از رفتار برندهای نام برده شده در بالا می توانید ببینید، استفاده از پخش آنلاین پشت صحنه رفته رفته فراگیر می شود. مشتریان همیشه می خواهند موارد بیشتری از شرکت های مورد حمایت خودشان بدانند، بنابراین فراهم آوردن تور بازدید از کارخانه، نشان دادن مصاحبه ها و همچنین ارائه تیزرهای تبلیغاتی از نقطه نظر بازاریابی موثر می باشد.

۴- ساخت و گسترش حساب توئیتر

در نهایت، ارزش پریسکوپ برای همیشه با توئیتر در ارتباط است. حداقل شما می توانید از پریسکوپ برای افزایش و بهبود کیفیت دنبال شدن خودتان در توئیتر استفاده کنید. یک پخش آنلاین گاه و بی گاه ممکن است به افزایش تعداد مخاطبین شما کمک کند.

آینده پریسکوپ و بطور کلی پخش آنلاین نامشخص است. آیا این موفقیتی زودگذر خواهد بود یا اینکه به چیزی دگرگون کننده (صنعت/جامعه) تبدیل خواهد شد؟ به عنوان مالک یک کسب و کار یا یک بازاریاب، شما باید روی مورد دوم شرط بندی کنید. اکنون زمان آن رسیده تا در رابطه با پخش آنلاین دست به آزمایش هایی بزنید. شرکت هایی که قادر به ایجاد زیرساختی قوی در مراحل اولیه باشند، در ادامه منافع بلند مدتی را برای خود به دست می آورند.
بر اساس نوع استفاده برندهای فوق الذکر به عنوان مثال و همچنین به کار بردن برخی از راهکارهایی که در اینجا به آنها اشاره شد، شما چگونه از پریسکوپ برای رساندن فرایند برندسازی، بازاریابی و خدمات مشتری خودتان به سطحی بهتر استفاده می کنید؟ پاسخ به این سوال اهمیت حیاتی برای کسب و کار شما دارد. آن را جدی بگیرید.

منبع : تارنما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان