مرحله اول – به کجا خواهیم رسید ؟

 یک وب سایت ساده و معمولی برای طراحی و کد نویسی در نظر گرفته شده ولی کار کردن بر روی این وب سایت بسیار آموزنده خواهد بود. بنابراین مراحل را دنبال کنید و به صورت عملی یاد بگیرید و تجربه کنید.

مرحله دوم – آماده شدن :

به چه چیزهایی احتیاج دارید ؟

سعی شده است مراحل طراحی و کدنویسی این وب سایت به ساده ترین روش و برای افراد مبتدی توضیح داده شود ولی برای شروع احتیاج به دانش مقدماتی و آشنایی با برخی از نرم افزارها دارید:

 • نرم افزار فتو شاپ Photoshop یا ویرایشگرهای تصویر مشابه
 • نرم افزارهای تولید کد مانند Dreamweaver
 • آشنایی مقدماتی با کدهای html
 • آشنایی مقدماتی با کدهای Css
 • استفاده از ویرایشگرهای استاندارد ( IE+7 , FireFox ) – در این خودآموز از FireFox استفاده شده است

در صورت نیاز می توانید به وب سایت W3Schools مراجعه نمایید و نکات آموزنده بسیاری را فرا بگیرید.

ساختار و لایه ها

برای شروع ساختار بسیار ساده و عمومی را در نظر میگیریم که بسیاری از شما دوستان با این ساختار آشنا هستید .

header, content, sidebar and footer

اینها هر کدام از اجزاء تشکیل دهنده وب سایت ما خواهند بود و نحوه قرارگیری و جایگاه آنها در وب سایت بسیار مهم است.این ایده خوبی هست که قبل از شروع به کار کد نویسی نمومنه ای از وب سایت و صفحه وب را در نرم افزارهای طراحی گرافیکی مانند فتوشاپ طراحی کنیم و سپس آن را در نرم افزارهای تولید صفحات وب بسازیم.

مرحله سوم – شروع به کار :

خوب برای شروع به محیط نرم افزار فتوشاپ می رویم و یک برگه با عرض و طول ۱۰۰۰px در ۱۲۰۰px ایجاد می کنیم . در اینجا سعی شده عرض مورد نظر بیشتر از عرض واقعی وب سایت در نظر گرفته شود تا محیط باز تری برای کار وجود داشته باشد و در انتها این برگه به اندازه واقعی خود در خواهد آمد.

اگر با محیط نرم افزار فتوشاپ آشنایی کافی داشته باشید کار با این خود آموز برای شما بسیار راحت خواهد بود. برای سهولت در کار از خط کش و خط های کمکی استفاده میکنیم . مقیاس خط کش را برای Pixel تنظیم کنید (واحد اندازه گیری در طراحی وب سایت Pixel است) .

طبق تصویر دو خط کمکی عمودی یکی در اندازه ۱۰۰px و دیگری در ۹۰۰px ایجاد کنید . در حال حاضر عرض وب سایت ۸۰۰px در نظر گرفته شده است ( بین خط کمکی روی ۱۰۰px و خط کمکی روی ۹۰۰px ). بعد ازایجاد این دو خط کمکی یک خط دیگر در اندازه ۶۳۰px ایجاد کنید. در حال حاضر ۳ خط کمکی در این برگه ایجاد شده است. در صورت نیاز می توانید با کشیدن خط ها و Drag کردن آنها بر روی خط کش آنها را پاک کنید.

مرحله چهارم – Header :

پس از نشانه گذاری مرزهای وب سایت در مرحله قبل به قسمت Header وب سایت می رسیم که یکی از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده هر وب سایت است. شعار تبلیغاتی ، لوگو و تصاویر تبلیغاتی وب سایت شما در این قسمت قرار خواهد گرفت .با استفاده از ابزارها ( کلید میانبر U ) یک مستطیل به ارتفاع ۱۷۰ px و با رنگ #۲۳b6eb ایجاد کنید . سعی کنید که از نوار ابزار فتوشاپ برای اندازه گذاری دقیق اجزاء و همچنین چینش دقیق اجزاء در صفحه استفاده کنید .

یک مستطیل دیگر مانند تصویر روی مستطیل اولیه خود ایجاد کنید به ارتفاع ۳۰px و رنگ #۵d5a5a ( مستطیل تیره رنگ در بالای header )

مرحله پنجم – Navigation Bar – نوار منوها :

برای ایجاد نوار منوها مستطیل با ارتفاع ۶۰px ایجاد کنید ، در ابتدا رنگ این مستطیل مهم نیست زیرا ازگرادیانت ها برای زیباتر شدن آن استفاده خواهیم کرد.

پس از ایجاد این مستطیل ، گرادیانتی با استفاده از رنگ #e2e3e4 تا #bebdbd با زاویه ۹۰ درجه ایجاد کنید.

 مرحله ششم – Footer :

 برای ایجاد footer نیز از یک مستطیل با رنگ #۵d5a5a استفاده کنید. در اینجا ارتفاع ۵۰px کافیست. یک footer خوب و استاندارد نقش بسیار ارزنده ای در بالا بردن دسترسی پذیری وب سایت و حتی زیبایی آن دارد و یکی از اجزای مهم یک وب سایت است .

مرحله هفتم – Logo – لوگو :

لوگو یکی از اجزاء مهم تشکیل دهنده یک وب سایت است که معمولا باید گویای نوع فعالیت و خدمات وب سایت شما باشد .شما می توانید لوگوی خود را به صورت جدا گانه ایجاد نمایید و در قسمت کد نویسی به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه آن را وارد وب سایت خود نمایید.
شما نیز می توانید از لوگوی مورد نظر خودتان استفاده نمایید.کلمه مورد نظر خود را با استفاده از مشخصات زیر بر روی طرح می نویسیم (LOGO ).

 1. Font: Myriad Pro
 2. Style: Bold
 3. Size:60px
 4. Color:#36809a

مرحله هشتم – tagline:

با استفاده از مشخصات زیر شعار تبلیغاتی خود را در جلوی لوگوی طراحی شده می نویسیم.

 1. Font: Arial
 2. Style: Bold
 3. Size:30pt
 4. Color:#e4dfdf

مرحله نهم – منو ها :

با استفاده از مشخصات زیر منو ها را با اندازه و رنگ مورد نظر طراحی می کنیم.

 1. Font: Arial
 2. Style: Bold
 3. Size: 30pt
 4. Color: #676666

مرحله دهم – محتویات و نوشته ها :

می توان با توجه به تصاویر و با استفاده از مشخصات زیر محتویات و نوشته ها را نیز در جای مناسب قرار داد تا طرحی کلی و پیش فرض از صفحه وب برای ادامه کار بدست آید.این نکته در اینجا قابل ذکر است که ایجاد یک طرح گرافیکی قبل از شروع کد نویسی یک وب سایت خوبیهای فراوانی دارد که به چند نکته از اشاره می شود ایجاد یک نقشه راه برای اینکه بدانیم به کجا خواهیم رسید.استفاده از تصاویر طرح گرافیکی برای ساختن وب سایت. رفع ایراد ها و نواقص قبل از شروع به کد نویسی ( مخصوصا برای کار با مشتری ها …!؟ ) کار کردن بر روی یک طرح گرافیکی بسیار راحت تر از کد نویسی آن است بنابراین می توانیم تمامی ایده ها ی خود برای یک صفحه وب را در یک طرح گرافیکی پیاده نماییم و سپس به آماده سازی آن بپردازیم.

h2 Header:

 1. Font: Arial
 2. Style: Bold
 3. Size: 36pt
 4. Color: #0e5d7a

h3 Header:

 1. Font: Arial
 2. Style: Bold
 3. Size: 24pt
 4. Color: #444444

Paragraph:

 1. Font: Arial
 2. Style: Normal
 3. Size: 14pt
 4. Color: #595858

مرحله یازدهم – Side Bar:

ابتدا مستطیلی با ابعاد متناسب و با رنگ #d4d6d3 همراه با یک stroke ( خط دور طرح در نرم افزار photoshop ) به اندازه ۱px و رنگ #bebdbd ایجاد نمایید.

لینکها

لینکها را میتوان با مشخصات زیر به راحتی ایجاد نمود.

h3 Headers:

 1. Font: Arial
 2. Style: Normal
 3. Size: 24pt
 4. Color: #044055

List items:

 1. Font: Arial
 2. Style: Normal
 3. Size: 18/14pt
 4. Color: #373737

Button

برای ساخت این button از گرادیانتی که در طراحی لوگو استفاده شد با همان ترکیب رنگ استفاده شده است و در محیط این button یک stroke به اندازه ۱px و رنگ #c7c7c7 نیز ایجاد شده است.

مرحله دوازدهم – محتویات و نوشته های footer :

در انتهای این بخش به پایین ترین نقطه وب سایت یعنی footer ان می رسیم که با ایجاد یک مستطیل در مراحل قبل ایجاد شده است برای نوشتن محتویات و کامل کردن این بخش از مشخصات زیر برای font استفاده می نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان