کد هگزادسیمال سه تایی

 

کد هگزادسیمال سه تایی، عددی شش رقمی می باشد. این کد شامل سه بایت یا عدد در مبنای ۱۶ می باشد که در HTML، CSS، SVG، و دیگر برنامه های محاسباتی برای نمایش رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

بایت ها نمایش دهنده اجرای رنگ قرمز، سبز و آبی می باشند. هر بایت، بیانگر عددی بین ۰۰ تا FF (در فرمت عدد در مبنای ۱۶) یا ۰ تا ۲۵۵ در مبنای ۱۰ می باشد. ۰، بیانگر کمترین شدت جزء رنگ و ۲۵۵ بیانگر بیشترین شدت جزء رنگ می باشد.در نتیجه رنگ های وب، رنگی را به شکل رنگ حقیقی یا TrueColor یا ۲۴ بیتی، مشخص می کنند. کد سه تایی هگزادسیمال، از چسباندن سه بایت در مبنای ۱۶ کنار هم و به شکل زیر تشکیل می شود:

بایت اول: مقدار قرمز (میزان قرمزی)
بایت دوم: مقدار سبز (میزان سبزی)
بایت سوم: مقدار آبی (میزان آبی)

بعنوان مثال، رنگی را در نظر بگیرید که مقادیر قرمز/سبز/آبی آن در مبنای ۱۰ بصورت مقابل است: قرمز=۳۶، سبز=۱۰۴، آبی=۱۶۰ (رنگ آبی متمایل به سبز). اعداد ۳۶، ۱۰۴ و ۱۶۰ در مبنای ۱۰، به ترتیب معادل اعداد ۲۴، ۶۸ و A0 در مبنای ۱۶ می باشند. کد سه تایی هگزادسیمال، از کنار هم قرار دادن ۶ رقم تشکیل می شود که در این مثال، ۲۴۶۸A0 است.

توجه داشته باشید که چنانچه هر کدام از این سه عدد کمتر از ۱۶ (در مبنای ۱۰) یا ۱۰ (در مبنای ۱۶) باشند، در اینصورت می بایست یک صفر در ابتدای آنها قرار داده شود بطوریکه کد رنگ همواره عددی ۶ رقمی باشد. بعنوان مثال، کد سه تایی هگزادسیمال ۴، ۸، ۱۶ با اعداد ۰۴، ۰۸، ۱۰ نمایش داده می شوند و نتیجه حاصله ۰۴۰۸۱۰ می باشد.

تعداد رنگ هایی که می توانند در این سیستم نمایش داده شوند ۲۵۶x256x256 = 16,777,216 رنگ می باشد.

در برخی اوقات، کد خلاصه شده ای از این عدد ۶ رقمی استفاده می شود. در اینحالت، رسیدن از کد اختصاری به کد واقعی ۶ رقمی، تنها با دوبل کردن رقم ها امکان پذیر است: ۰۹C تبدیل به ۰۰۹۹CC می شود. این کار، این امکان را به هر رنگ می دهد تا محدوده اعداد ۰۰ تا FF استفاده نماید. فرمت سه رقمی، در CSS استفاده می شود و در HTML از آن استفاده نمی شود. در نتیجه، عدد سه رقمی در چیزی غیر از CSS ها و استایل های مربوط به آنها، در برخی از مرورگرها، کاملا نامعتبر می باشد.

 

مقالات مرتبط دیگر:

گرافیک وب چیست؟
رنگ وب – رنگ در طراحی سایت
تفاوت گرافیک وب با گرافیک چاپ
رنگ های Web-safe
نحوه پیاده سازی گرافیک وب در طراحی صفحات وب
تبدیل RGB به هگزادسیمال

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان