در مورد خلق اینترنت میتوان به سال ۱۹۶۰ میلادی اشاره کرد.زمانی که دولت آمریکا برای یک پروژه تحقیقاتیش به نام آرپا مخفف (آژانس تحقیقاتی پروژه های مهم)که در آن دوره کارکردهای مهم دفاعی داشت و در آن دوره بود که اینترنت خلق شد.
طرح اینگونه بود که کامپیوترهای موجود در همه شهرها را(در آن زمان که هیچ ## کامپیوتر شخصی نداشت و فقط نهادهای دولتی و دانشگاه‌ها معمولـاً دارای کامپیوتر بزرگ مین فریمـ بودند) وهر کدامـ اطلـاعات کمی در آن ذخیره داشتند تا در صورت نیاز با هم ارتباط بر قرارنمایند و اطلـاعاتشان را به هم منتقل کرده
در آن دوره سیستمـ‌هایی ابداع کرده بودند که برقراری بین سیستمهای یک سازمان را از طریق اینترنت مختص همان نهاد ایجاد می‌کرد. بطوریکه سیستمهای های موجود در طبقات با یکدیگر تبادل اطلـاعات میکردند و امکان ارسال اتباط بین بخش‌های مختلف یک نهاد را ایجاد می‌کردند که اکنون نام این ارتباط را گذاشتند (پست الکترونیکی) اما برای ارتباط با این شبکه‌ها که هر کدامـ به طریق خودشان کارشان را انجام می‌دادند استانداردهای جدیدی به نام پروتکل‌ها توسط متخصصین وضع شد.
بالاخره درسال ۱۹۶۱ تعداد۴ کامپیوتر در ۲ ایالت متفاوت و دور از هم با موفقیت با یکدیگر موفق شدند که ارتباط برقرار کنندو با اضافه کردن کلمه نت به طرح اولیه، نامـ آرپانت (Arpanet) برای آن نام گذاری کردند.

در سال۱۹۷۰ پروتکل‌های جدیدتری پا به عرصه علم گذاشتند. از جمله TCP که هنوز هم در بازار رواج دارد و نیز تبادل نظر کامپیوترهای میزبان(Host) به آرپانت و حتی وسیع تر شدن آن به مرزهای ایالـات متحده، آرپانت جذابیت بیشتری در بین مردم یافت و طرح اینترنت همراه راجع به شبکه‌های کامپیوتری مطرح شد تا اینکه در سال۱۹۷۰ شبکه‌های مختلف تصمیمـ گرفتند با طریق شبکه‌ با هم درارتباط باشند و آرپانت را بعنوان اصلی ترین هسته انتخاب کردند. وسرانجام در سال ۱۹۹۳ نامـ اینترنت روی این دنیای بزرگ گذاشتند.

(وب )یا WWW که مخففWorld Wide Web)تار جهان‌گستر(است توسط آزمایشگاهی در اروپا ذرات Cern بخاطر نیازشان ودسترسی آسان‌ و منظم به اطلـاعات روی اینترنت ابداع گشت.
در این نوع روش اطلـاعاتی که لازم داریم به صورت مستندبرروی صفحه‌ ی اینترنت قرار می‌گیرد و بوسیله یک مرورگر قابل مشاهده است و هنوز هم کاربرد بسیاری دارد. قدمت اینترنت در ایران

  • درسال۱۳۷۱تعداد انگشت شماری از دانشگاه‌های ایران، که عبارت بودند از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلـان،که از طریق UUCP به اینترنت وصل می‌شدند تا با دنیای خارج بتوانند تماس رد و بدل کنند.
  • درسال۱۳۷۲ایران هم به اینترنت متصل شد .واولین کامپیوتری که در ایرانموفق شد به به اینترنت وصل شود مرکز تحقیقات فیزیک نظری بود. هم اکنون این مرکز یکی از مرکزهای خدمات رسانی اینترنت در ایران به شمار می رود.مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات،‌نیز بعنوان تنها و اولین نهاد ثبت اسامی [ir.] در ایران به شمار می رود.
  • درسال۱۳۷۳مؤسسه ندا رایانه راه اندازی شد. و توانست اوّلین بورد (BBS)، در یک سال اوّل کاری خودهم وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی کند. ومطالب روزنامه همشهری را به زبان فارسی در اینترنت چاپ میکندو همچنین موسسه ندا رایانه توانست از طریق ماهواره کانادایی به اینترنت وصل شود طریق ماهواره
  • درسال۱۳۷۴**** ایران در طی یک مصوبه ای تمامی مسئولیت شرکت خدمات دیتا را به شرکت مخابرات واگذار کرد.
  • درسال۱۳۷۷ایران طی یک پروژه ای با نام یونیکد با کشور انگلیس و تحت نظر دانشگاه صنعتی شریف با نام (فارسی وب)شروع به کار کرد و هدف از این پروژه رفع مشکل تایپ فونت فارسی در اینترنت بود که حل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان