چگونه رد پای اطلاعات خود را پاک کنیم؟

 

با رهگیری حریم خصوصی شما، شرکت ها می توانند پول های هنگفتی به دست بیاورند.پول های قابل توجهی پرداخت می شود تا به عادات وب گردی شما پی ببرند، بنابراین کسانی که سرویس می دهند، همه تلاش شان را به کار می گیرند تا بیشترین اطلاعات به دست بیاورند. چه کار باید کرد تا اطلاعاتمان به دست دیگران نیفتد؟ با انجام مراحل زیر علاو ه بر مرور وب می توانید امنیت اطلاعات شخصی تان را حفظ کنید.
به این عبارت توجه کنید:
اگر شما برای استفاده از سرویسی پول پرداخت نمی کنید، در نتیجه شما خود محصول هستید و مشتری به شمار نمی روید. امروزه اخبار زیادی را می شنویم که یک شرکت، اطلاعات دفتر تلفن شما را دزدیده است یا اطلاعات وب گردیتان را به طور مداوم ذخیره می کند تا عادات و فعالیت های تحت وب شما را تا حد امکان بفهمد و یاد بگیرد.

 

چرا باید مواظب بود؟

اطلاعات شخصی شما بیشتر از آن که حتی فکرش را بکنید، ارزشمند است. ممکن است وقتی این مطلب را می خوانید با خود بگویید، خب که چه؟ من نه آنقدرها مهم هستم و نه چیزی برای پنهان کردن دارم. هدف این سایت ها نشان دادن تبلیغاتی خاص است که برای من بی فایده خواهد بود. به عنوان مثال، وب سایت Lifehacker بر مبنای اطلاعات به دست آ ورده کار می کند و کارش تبادل این اطلاعات است. مشتریان اصلی این وب سایت، شرکت های دیگری هستند که به دنبال جذب اطلاعات از مردم هستند. اطلاعات آماری، درآمدها، عادات وب گردی و … . به وسیله این اطلاعات، آنها می توانند فرد را راضی به خرید یکی از محصولاتشان کنند، حتی در مواردی یک وب سایت و برنامه تبلیغاتی راه اندازی شده است تا در ازای دریافت کوپن یا حق عضویت مجانی، اطلاعات بیشتر و جزئی تری از کاربران دریافت شود.
پول اصلی را شاید شرکت مخاطب شما (که مسوول جمع آوری اطلاعات است) به صورت مستقیم کسب نکند، بلکه با فروش این اطلاعات به شرکت های دیگر و همچنین متقاعدکردن کاربران و جهت دهی آنها به خرید یا نخریدن یک محصول بپردازد و این گونه درآمد کسب کند. فرض کنید شما روزانه ایمیلی از طرف وب سایت هایی دریافت می کنید مبنی بر این که به جای پرداخت وجه برای محصولی خاص، فرم هایی را پر و کوپن تخفیف دریافت کنید. کافی است برای ورود به چنین سیستم فوق العاده ای! اطلاعات شخصی تان اعم از نام، سن، درآمد و … را وارد کنید.
اگر مصمم هستید این اطلاعات را برای دریافت این کوپن ها ارسال کنید، بجز دریافت کوپن های بی مصرف یا تبلیغات، چیز دیگری دریافت نخواهید کرد. اگر متقاعد شدید که حریم خصوصی مهم است، در مرورگر کروم خود عملیات زیر را انجام دهید. این افزونه ها را می توانید روی فایرفاکس نیز نصب کنید.

 

متوقف کردن رهگیرها از طریق کروم!

اگر کاربر گوگل کروم هستید، می توانید افزونه ها و ابزارهایی را به کار ببرید که کارشان شناسایی وب سایت هایی است که اطلاعات تان را در اختیار سایت های دیگر می گذارند. این فهرست مخصوص یک شبکه اجتماعی یا شرکت خاصی نیست، بلکه این افزونه ها، محیط فضای مجازی را برایتان در مقابل بیشتر آنها امن خواهند کرد.

۱- AdblockPlus:

این افزونه می تواند در شبکه های اجتماعی معروف فعال شود و پس از ترک این وب سایت ها، دیگر اطلاعات خاصی به جای دیگر ارسال نکند.

۲- Ghostery:

این افزونه کوکی های رهگیر را هدف قرار داده و همه آنها را به شما نشان می دهد و بعد از شما می پرسد آیا می خواهید این کوکی را حذف کنید یا خیر. از بهترین ویژگی های این افزونه این است که محدود به شبکه های اجتماعی نیست و می تواند شبکه های تبلیغاتی و ناشران تحت وب را هم تحت پوشش خود قرار دهد.

۳- ScriptNo:

این افزونه همانند گوستری عمل می کند، با این تفاوت که هدفش بررسی اسکریپت های در حال اجرای روی صفحه است. هدف گوستری بررسی نوع اطلاعات جابه جا شده است؛ اما این افزونه تقریبا برای جابه جایی تمامی اطلاعات هشدار می دهد. هرچند اگر حوصله نداشته باشید، شاید این افزونه خیلی به کارتان نیاید، زیرا خیلی از وب سایت ها را غیرفعال می کند و شما باید یکی یکی این اسکریپت ها را فعال کنید تا بالاخره وب سایت به کار بیفتد.

۴- Do Not Track Plus:

بیشتر مرورگرها ویژگی ای به نام Do Not Track دارند، اما برای استفاده مفید از آن، بهتر است این افزونه را نصب کنید تا جلوی اطلاعات ناخواسته را بگیرید. فرض کنید وارد وب سایتی می شوید که دکمه های پلاس وان و لایک فیسبوک را در خود دارد. به صورت پیشفرض این وب سایت به این شبکه های اجتماعی اطلاع می دهد که شما در چه وب سایتی هستید. بعد از نصب این افزونه می توانید جلوی ارسال این گونه اطلاعات را بگیرید، مگر آن که روی گزینه پلاس وان یا لایک و … کلیک کنید .
از میان افزونه هایی که گفتیم، شاید ساده ترین شان همین Do Not Track Plus باشد. افزونه Script No کمی پیشرفته است و برای یادگیری و کارکردن با آن به کمی زمان نیاز دارید.
علاوه بر این افزونه ها، به تنظیمات مرورگر خود در بخش Privacy بروید و آنها را خوب بررسی کنید. توجه داشته باشید که کوکی های Third Party را بلاک کرده اید. بعد از استفاده از شبکه های اجتماعی بهتر است از آنها LogOut کنید و هر موقع نگران حریم خصوصی خود بودید (خانه دوستان، رایانه هایی غیر از سیستم خودتان و …) از حالت Incognito Mode کروم استفاده کنید.

 

مرورگر موبایل

مرورگرهای موبایل پدیده نوینی هستند. این مرورگرها که تعدادشان زیاد است، معمولا یکی از آنها در گوشی به صورت پیشفرض نصب شده است. در مقایسه با مرورگرهای دسکتاپ، ابزارهای کمتری در این زمینه وجود دارد تا نگهبان حریم خصوصی تان باشد. توصیه هایی در این باره وجود دارد؛ نخست آن که تلاش کنید از نرم افزارهای توسعه یافته مخصوص شبکه های اجتماعی تلفن همراه استفاده کنید و از مرورگر موبایل برای ورود به این شبکه ها استفاده نکنید. همچنین به طور مرتب داده های شخصی خود را از تاریخچه مرورگرها حذف کنید.
برخی مرورگرهای موبایل حالتی به نام شخصی دارند که بعد از هر بار استفاده، اطلاعات دریافت شده از وب را حذف می کنند. از میان این مرورگرها می توان به فایرفاکس برای اندروید، اتمیک و دالفین اشاره کرد که برای iOS و اندروید نسخه بیرون داده اند. دالفین شاید بهترین گزینه برای اندروید باشد و از طرف دیگر، اتمیک بهترین گزینه برای iOS.

 

ماجرای مته و خشخاش

اگر هیچ یک از این افزونه ها به اندازه کافی برایتان مناسب نبود، یا اگر می خواهید مراقبت از حریم خصوصی وب خود را در مرحله پیشرفته تری انجام بدهید، بهتر است از فیس بوک، شبکه های اجتماعی و سرویس هایی مجانی که باید در آنها لاگین کنید در یک مرورگر، و عملیات دیگری همچون بانکداری، خرید اینترنتی و فعالیت های دیگر شخصی خود را در مرورگر دیگری انجام دهید.
منبع: نارنجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان