وب کم دوست داشتی اما بی رحم!

به راستی چقدر از امنیت اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی مطمئن هستید.
همه کاربران اینترنت و به‌ خصوص افراد تازه کار از چند جبهه تحت هجوم قرار دارند. از یک سو دولت ها و سازمان های جاسوسی ، آنها سعی در سرقت اطلاعات شهروندان دارند.
از سوی دیگر هکرها و خرابکاران مستقل مدام در حال نفوذ به حریم خصوصی افراد هستند. و در نهایت این شرکت های بزرگ چند ملیتی هستند که با ادعای تبلیغات هدفمند، به فروش و بعضاً سوء‌ استفاده از اطلاعات کاربران می پردازند.
احتمالاً اصطلاح «آزار جنسی سایبری» به گوشتان خورده است.مدتی است که محققان به ویژه جامعه شناسان و روان شناسان حوزه امنیت روانی خانواده از بابت وجود و بسط این پدیده در فضای مجازی اخطار می دهند.
نا آگاهی افراد از مخاطرات پیش رو در فضای مجازی راه نفوذ و سوء‌ استفاده افراد سودجو را هموارتر می کند.
 وب کم ها یکی از موارد به شدت آسیب‌پذیر کاربران اینترنت هستند که روزانه هزاران قربانی می گیرند.
در این بررسی مشخص شده که تعداد کسانی که به نفوذ و ضبط تصاویر وب کم کاربران در فضای مجازی می پردازند، به علت سهولت انجام این کار بسیار زیاد است و این در حالی است که اکثر قربانیان از دانش کافی برای جلوگیری از آن برخوردار نبوده اند.
آن‌ها با ضبط ویدیوی قربانیان خود یا آن‌ ویدیوها را به اشخاص دیگر می فروشند، یا برای منتشر نکردن تصاویر از قربانی باج طلب می‌کنند.
یا حتی او را مجبور به نشان دادن دیگر اعضای بدن خود می کنند. اینها و دیگر موارد از این دست مادامی که خود کاربران در صدد حفظ حریم خود بر نیایند تمامی نخواهد داشت.
حافظ اصلی، خودتان هستید و هرگز نباید از کنار این مسأله بی تفاوت بگذرید.
برای پیشگیری و ممانعت از نفوذ خرابکاران به وب کم رایانه راه کارهایی وجود دارد که البته همه آن‌ها فقط در صورتی که با هم به کار برده شوند مؤثر خواهند بود:
ضد بدافزارها و فایروال ها فقط زمانی مفید هستند که به هنگام باشند.
روزانه هزاران ویروس و تروجان ساخته می‌شود که می‌توانند راه نفوذ به وب کم و رایانه شما را برای خرابکاران هموار کنند، و فقط زمانی می‌توانید جلوی آنها را با آنتی ویروس ها بگیرید که به روز باشند.

برخی از هشدارهای ما!

  • مراقب ایمیل از سوی افراد ناشناس باشید. بهتر است به طور کل ایمیل‌های ناشناس را باز نکنید. ولی در صورت باز کردن، هرگز روی لینک های احتمالی موجود در آن کلیک نکنید.
  • از اعتبار سایت هایی که برای ثبت نام، ایمیل شما را می‌ خواهند مطمئن شوید. بسیاری از سایت ها و حتی تالارهای گفتگو با مبالغ ناچیز حاضر به فروش ایمیل های کاربران خود به اشخاص ثالث می شوند.
  • وقتی از وب کم خود استفاده نمی‌کنید اگر قابلیت بستن لنز در آن وجود دارد آن را ببندید در غیر این صورت یا روی آن را بپوشانید یا آن را به سمت دیوار بگردانید.
  • اگر حین گپ با غریبه ای احساس نزدیکی بیش از حد کردید، قبل از تبادل تصویر به خود متذکر شوید که او می‌تواند این مکالمه تصویری را ضبط و احیاناً منتشر کند.
  • قبل از هرکاری راه و رسم آن را باید آموزش داد. والدین باید بدانند همان‌طور که فرزند خود را به کلاس شنا و زبان و… می‌فرستند تا آموزش‌های لازم را ببیند، نباید او را بدون آموزش در دریای متلاطم و بی رحم اینترنت و شبکه‌های مجازی رها کنند.
  • با مهربانی باید کودکان را ترغیب کرد که اگر از طریق وب کم مورد سوء‌استفاده قرار گرفتند به والدین خود گزارش دهند تا از گسترش قضیه جلوگیری شود.
  • خود شما هم اگر حس کردید که ممکن است قربانی شده باشید به مراجع ذیصلاح اطلاع دهید.
  • در همه حال مراقب باشید و چشم از چراغ وب کم خود بر ندارید!

منبع: تارنما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان