Orkut چیست ?نحوه ی کار او چگونه است؟

 

اورکات هم مثل جی میل یکی از محصولات خلف گوگل است.

اگرچه رسما اورکات را سرویسی از خدمات خود نمی نامد اما با پشتیبانی فنی و تکنیکی خود از آن قصد دارد یکی از برگ های برنده خود را در آینده تثبت کند.”
اورکات بیوک کوکتن ” مهندس ترک تبار شرکت اینترنتی عظیم گوگل در ساعت هایی که مدیرانش به او و کارمندان دیگر اجازه می دادند به پروژه های شخصی خود بپردازد روی شبکه ای کار می کرد که حاصلش امروز به نام خودش شناخته می شود.
البته ظاهرا این سرویس هیچ منفعت مالی خاصی برای گردانندگانش ندارد اما اگر خوب به کلیات ماجرا نگاه شود می بینیم بی جهت نیست که دو رقیب اصلی گوگل در وب ، یاهو و ام .اس .ان به تکاپو افتاده اند سرویس مشابه اورکات ارایه دهند.
بسیاری از کاربران دیگر وقتی به اینترنت وصل می شوند، کنار کارهای معمول روزانه حتما سری هم به اورکات می زنند و سراغی از دوستانشان می گیرند.
به این ترتیب وسیله می توانند هر چند مجازی دیداری با دوست و آشنا داشته باشند، ببینند چه پیام جدیدی برایشان رسیده ، تولد کدام دوست در راه است و دوستان قدیمی خود را پیدا کنند.

اورکات چه کار می کند؟

اورکات شبکه گسترده ای است که در عین پیچیدگی، آسان و روان کار می کند و هر کس پرونده ای برای خود دارد در پرونده اش دوستانش را جمع کرده ، برایشان پیغام می فرستد، زیر پرونده هاشان امضا می کند، با آنها انجمن های گفت و گو تشکیل می دهد و هر روز این حلقه دوستی را گسترده تر از قبل می کند.
اولین راه ورود به اورکات تشکیل پرونده (PROFILE) است اصل اورکات را همین پرونده های اشخاص شکل می دهد.
هر کسی برای عضو شدن باید برای خودش پرونده ای بسازد که برای این کار نیاز است به چند سوال پاسخ بدهد و اگر هم دوست ندارد اطلاعاتی شخصی از خود بدهد اورکات وی را مجبور به انجام این کار نمی کند.
هر پرونده دارای سه بخش می باشد:
۱-اجتماعی ۲-حرفه ای و۳-شخصی است که با زبانه های (TABS) مشخص می شود.
معمول ترین بخش هر پرونده که ابتدا نمایش داده می شود بخش اجتماعی است که اطلاعات عمومی هر شخص را نشان می دهد.
در بخش حرفه ای می توان میزان تحصیلات ، رشته تحصیلی ، دانشگاهی که در آن تحصیل کردید ، نوع کار و توانایی های شغلی افرادی که عضو هستند را مشاهده کرد.
اگر زبانه شخصی (PERSONAL) را که با نماد قلب مشخص شده انتخاب شود اطلاعات شخصی تر هر کس اعم از رنگ چشم ، تجربیات عاطفی، قد و اندام را اگر مایل باشید با شما در میان بگذارد خواهید یافت .▪

۱- عکس و آلبوم عکس :

برای اینکه پرونده تان کامل شود می توانید عکسی از خودتان در آن بگذارید و این عکس از اسم تان هم شاید مهم تر باشد و با همین عکس است که هر شخصی شما را می شناسد.خود اورکات عکس شما را به دو اندازه مناسب در می آورد که اندازه بزرگ تر را در پرونده تان و اندازه کوچک تر را در هر جای دیگری که قرار است شما حضور داشته باشید قرار می دهد.
اورکات برای عکس ها قوانین خاصی دارد عکس پرونده ها یا عکس های درون آلبوم نمی توانند عکس شخصیت های معروف یا شامل برهنگی باشند که در این دو حالت اورکات شناسه شخصی را که از این گونه تصاویر استفاده کرده مسدود می کند.
حلقه دوستان فضای اورکات یک حلقه دوستی بزرگ است حدود یک و نیم میلیون کاربر از طریق دوستان مشترک و غیرمشترک با هم ارتباط دارند.
این حلقه ها در پرونده هر کس ثبت است وقتی به اورکات میپیوندید، به دعوت دوستی آمده اید و او خود به دعوت دوستی دیگر می باشد.
شما نیز دوستان خود را اگر تا به حال اورکاتی نشده باشند دعوت میکنید و دوستان خودشان را، همین طور گذشت زمان این حلقه بزرگ و بزرگ تر می شود.
شاید برای تازه واردها به اورکات جالب باشد که بدانند دوستانشان به چه ترتیبی در فهرست چیده شده اند.
در این نظم و ترتیب که در حال تغییر است دو عامل یکی عکس دار بودن پرونده و دیگر آخرین زمان ورود به اورکات نقش دارد به طوریکه تمام عکس دارها اول ردیف می شوند و بی عکس ها  ته صف می روند .
جو اورکات آنقدر صلح آمیز است که هیچ کس هیچ پیام قهرآمیزی دریافت نمی کند حتی اگر کسی به تقاضای دوستی تان جواب رد داد هیچ کس متوجه اتفاقی نمی شود.
می دانید علامت ستاره در زیر اسم هر کسی نشان چیست ؟
هواداران (FANS) هوادار، طرفدار یا هر چیز دیگری که اسمش باشد، FAN ها دوستانی هستند که اعلام ارادت و علاقه خاصی به صاحب پرونده کرده اند و این هواداران با نماد ستاره مشخص و زیر اسم هر کس می توان تعداد طرفدارانش را دید.

۲- علائم خندان ، تکه یخ و قلب که کنار اسم ها می بینید، چیستند؟

کارما (KARMA) سه نماد خندان ، تکه یخ و قلب که زیر اسم تان در پرونده به نمایش در می آید نشان دهنده امتیازهایی است که دوستان تان به شما داده اند.
چهره خندان یعنی قابل اعتماد، یخ یعنی باحال و قلب نشانه جذابیت است دو یا سه تا از این نشان ها کمی و زیادی حال و هوای هرکس را از دید دوستانش مشخص می کند و اگر پنج نفر به بالا در هر کدام از این زمینه ها به شما رای داده باشند در پرونده شما درست زیر اسمتان ثبت می شود.

۱▪ دفترچه یادداشت (SCRAPBOOK) :

یکی از امکانات دیگری که کنار هر پرونده قرار گرفته دفترچه یادداشتی است که همه از جمله خودتان می توانید در آن چیزی بنویسید اینجا بیشتر چیزهای روزمره ، سوال و جواب و قربان صدقه های دوستان نوشته می شود.

۲▪ TESTIMONIAL :

ترجمه خاصی در فارسی ندارد جایی است که دوستان در معرفی و شاید در مدح شخص در چند خط نظرشان را می نویسند.علاوه بر مزایای ذکر شده یکی دیگر از خوبی های اورکات این است که نمی گذارد برای دوستش دو کلمه بنویسد.

۳▪ انجمن ( COMMUNITY) :

وجود انجمن ها اورکات را پویاتر می کند انجمن محل گرد امدن چند عضو اورکات است که علاقه مندی های مشترکی در رابطه با موضوع ان انجمن در خود می بینند.
درست کردن انجمن بسیار ساده است و باعث شده انجمن های فراوانی در موضوعات و علاقه مندی های مختلفی ساخته شود.
عضو شدن در انجمن مثل پایه گذاری ان ساده است هرکس بر اساس علاقه مندی هایش می تواند در هر تعداد انجمنی که بخواهد عضو شود و در هر انجمن بخشی هم به عنوان رویدادها گنجانده شده که در ان می توان هر رخدادی را که مورد توجه اعضا باشد به اطلاع انها رساند.
در حال حاضر در اورکات بیش از دویست هزار انجمن فعال و نیمه فعال وجود دارد همچنین اورکات انجمن های غیرفعال را پس از چهار هفته تعطیل می کند.

۴▪ پیام (MESSAGES) :

چنین شبکه فراگیری بدون تشکیلات پیام رسانی چیزی کم خواهد داشت.
طراحان اورکات برای این موضوع هم فکر کرده اند و سیستمی را برای انتقال پیام ها بین اعضای فعال ساخته اند.
برای فرستادن پیام چیزی مثل آدرس ایمیل وجود ندارد شما تنها می توانید مشخص کنید که می خواهید برای یکی از اعضای ورکات پیامی بفرستید.
همچنین این امکان فراهم است که هر کس با انتخاب گزینه ای به دوستان و یا دوستان دوستانش هم پیام بفرستد یعنی بسیار آسان می وان در وسط یک حلقه دوستی عظیم قرار گرفت و برای افراد زیادی حتی بدون شناختن شان پیام فرستاد.

چگونه اورکات خود را پاکیزه نگه داریم؟

اورکات امکان ثبت نام ندارد هر کسی را تنها با در دست داشتن دعوت نامه به اورکات راه می دهند این دعوتنامه ها به آدرس ایمیل معتبر فرستاده می شوند و به این ترتیب امکان ایجاد پرونده های متعدد و جعلی تا حدود زیادی منتفی است .
در گشت و گذار در اورکات اگر به پرونده هایی برخوردید که به نظرتان جعلی می ریدند یا قوانین پذیرفته شده اورکات را زیرپا می گاشتند بی درنگ از طریق گزینه مخصوص همین کار موضوع را گزارش دهید.
اگر مدام برای دیگران دعوتنامه بفرستید، اورکات شما را تنبیه می کند اورکات از الگوریتم خاصی بهره می برد تا افرادی را که بی حساب غریبه ها را به عنوان دوست به فهرست خود اضافه می کنند تنبیه کند.
شناسه این اشخاص هم مانند دسته بالا برای مدتی معلق می شود.
انجمن ها هم مثل اشخاص قوانین خود را دارند در این مکان های عمومی مجازی نمی توان به شخص ، گروه ، عقیده یا نژادی توهین کرد که گردانندگان اورکات پرونده چنین اشخاصی بلافاصله بسته می شود.
با برشمردن خصوصیات و امکانات اورکات نمی توان درباره خوبی یا بدی آن قضاوت کرد اما قدر مسلم وجود چنین امکانی در عرصه وب مجال گسترش سطح و عمق ارتباطات انسانی را بیش از پیش فراهم آورده است .
منبع : آفتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان