مقابله با موانع خلاقیت – قسمت اول

 

قطعا راه اندازی، مدیریت، و توسعه یک کسب و کار، چیزی فراتر از مهارت، تعهد، و دانش است. کارآفرینان و دیگر مدیران کسب و کارها باید برای اینکه همچنان در کار خود ارزشمند و مفید باقی بمانند، برای برقراری رابطه با مشتریان، و برای غلبه بر موانع موجود بر سر راه فعالیت خود، خلاقیت بسیاری داشته باشند. و هنگامی که ما به جنگل شرکت یا کسب و کار خودمان می رسیم، اینکه بتوانیم درختان را به وضوح ببینیم، اغلب دشوار و چالش برانگیز است. و این همان زمانی است که خودمان را گرفتار بحران خلاقیت می یابیم.

راهبردهای ساده ای وجود دارند که به کمک آنها می توانید آتش خلاقیت خود را شعله ور کنید:

 ۱٫ بیانیه مأموریت خود را مرتباً مرور کنید. بیانیه های مأموریت اغلب نوشته شده و سپس فراموش می شوند. اینکه بیانیه مأموریت خود را برای مرور منظم در دسترس خود قرار دهید، ذهن شما را روی این موضوع که “چرا” شما در این فعالیت هستید متمرکز می کند. هنگامی که شما درباره این “چرا” پاسخ روشنی داشته باشید (برای نمونه، چرا مشتریان شما به آنچه شما عرضه می کنید نیاز دارند) ، پیدا کردن یا ایجاد یک پاسخ برای “چه چیز” ساده تر است (برای نمونه، آنچه شما عرضه می کنید، به واسطه خلاقیت ایجاد می شود). اگر مأموریتی برای کسب و کار خود در نظر نگرفته اید، اکنون زمان مناسبی است که آنرا بنویسید.

 ۲٫ به دنبال الهام گرفتن از مشتریان خود باشید. اخیراً گفته های دو کارآفرین موفق را شنیده ام که درباره منشاء ایده های خود گفتگو می کردند. هر دوی آنها می گفتند هنگامی که احساس گیر افتادن یا درماندگی دارند، و حس می کنند که حتی نمی توانند ذره ای بیشتر خلاقیت داشته باشند، با مشتریان مورد علاقه خود تماس گرفته و چند دقیقه را صرف گفتگو با آنها می کنند. انجام چنین کاری مشعل خلاقیت آنها را فروزان می کند.

 ۳٫ مطالعه کنید. شخصاً چیزی را که کمکی به افزایش توانایی من برای خدمت رسانی بیشتر به مشتریانم نشود نمی خوانم، چرا که هیچ زمانی را به مطالعه تفریحی اختصاص نمی دهم. و اغلب ایده هایی که می گیرم از میان نوشتارهای جالبی است که در وب می خوانم. هر چند گاهی این میزان از مطالعه کافی نیست و من ناچارم مطالبی را هم از خارج از چارچوب مطالعاتی که برای خودم تعیین کرده ام بخوانم تا بتوانم از این راه به عنوان جرقه ای برای برافروختن مشعل خلاقیتم استفاده کنم.

 ۴٫ جلسه ای را با کارکنان ترتیب دهید تا از ایده های یکدیگر آگاه شوید. طرز تفکر و نگرش کارکنان شما به کسب و کارتان با شما متفاوت است. برگزاری مرتب جلسات تولید ایده، گردش ایده ها و خلاقیت را حفظ می کند. این جلسات همچین به کارکنان شما حس مالکیت داده و به آنها این آگاهی را می دهد که گفته ها و ایده های شان با اهمیت بوده و برای موفقیت شرکت یا کسب و کار،  حیاتی هستند.

 ۵٫ یک روز یا حتی برای چند ساعت از کار دست بکشید و به جایی بروید که به شما در ایده پردازی کمک می کند. دور شدن از دفتر کارتان برای چند ساعت یا در حالت ایده آل برای یک روز کامل، شما را با طرز فکر و نگرشی تازه به محل کار برخواهد گرداند. سپری کردن چنین زمانی در جایی که به شما ایده می دهد یا حتی برای شما آرامش بخش است، بهترین گزینه برای چنین برنامه ای است. برای من این نقطه مناسب، ساحل دریاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان