امروزه مفهوم سئو و تجارت دیجیتال در عین محبوبیت از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. این مفاهیم هر لحظه دست خوش پیشرفت و دگرگونی است. در ادامه این مقاله مفاهیم و واژگان منتخب سئو در سال ۲۰۱۶ میلادی را معرفی کرده و به بررسی آنها می پردازیم.

مفهوم  :۳۰۱ Redirect
این مفهوم به فرآیند گذر و یا به اصطلاح ریدایرکت از یک صفحه وب سایت به صفحه ای دیگر اشاره دارد. به بیان دیگر این فرآیند بازدید کننده را به صورت موثر از صفحه وب سایت به ربات موتور جست و جو هدایت می کند. زمانی که URL یک صفحه وب سایت را تغییر می دهید باید یک ۳۰۱ Redirect از صفحه وب سایت قدیم به آدرس جدید انجام شود. علت این اقدام این است که اگر کاربری صفحه وب سایت مذکور را بوک مارک کرده و یا پیوندی به آن ارجاع شده باشد توسط Redirect به صفحه وب جدید هدایت شده و ایندکس موتور جست و جو به روز رسانی شود. ۳۰۱ Redirect برخلاف سایر روش ها مانند ۳۰۲ temporary بسیار موثر عمل می کند.

مفهوم ALT Text/Tag:
ویژگی Alt برای تصاویر در واقع توصیف و معرفی تصاویر موجود در وب سایت به زبان HTML است. موتورهای جست و جو برای تشخیص وجود تصاویر در محتوای وب سایت شما از Alt استفاده می کنند. به زبان ساده تر بدون وجود کلید Alt وجود تصاویر در وب سایت برای موتور جست و جو قابل تشخیص نمی­باشد.

مفهوم Anchor text:
ویژگی Anchor text توصیفی از صفحات وب سایت را به کاربر و هم چنین موتورهای جست و جو ارائه می کند. در واقع مخاطب وب سایت با استفاده از Anchor text در مورد اینکه لینک مورد نظر در مورد چه موضوعی صحبت می کند، مطلع می شود. و اما از نظر رتبه بندی سئو استفاده از کلمات کلیدی مناسب در  Anchor text از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

مفهوم Canonical issues:
از نظر لغوی Canon به معنای نسخه رسمی و مشروع است. واضح است که عملاً اجتناب کردن از محتوای تکراری در وب سایت کمی غیر ممکن به نظر می رسد. خوشبختانه برای رفع این مشکل روش های کارآمدی ارائه شده است. به عنوان مثال با استفاده از تگ متای non-index در نسخه های non-canonical، وب سایت به صفحه به اصطلاح Canonریدایرکت می شود.
مفهوم The Fold:
اصطلاح The Fold در واقع به قسمتی از صفحه وب سایت شما اشاره دارد که نقطه پایانی نمایش به واسطه مانیتور و یا پنجره مرورگر کاربر می باشد. در واقع هر قسمتی از صفحه وب سایت که در زیر قسمت Fold قرار دارد به واسطه اسکرول کردن قابل مشاهده است. نقطه قابل توجه این است که موتورهای جست و جو به قسمت های Fold اولویت ویژه­ای قائل هستند. به طوری که توصیه اکید بر لودشدن سریع قسمت های زیر Fold وجود دارد.

مفهوم Google My Business:
مرسوم ترین روش برای جست و جو کردن جایگاه نام تجاری، محصولات و برندها در  سازمان ها جست و جو کردن در گوگل است. با استفاده از داشبورد Google My Businessشما قادر به ایجاد و نگهداری اطلاعات تجاری بروز که در گوگل لیست شده اند خواهید بود. بدین وسیله کاربران گوگل پلاس قادر به نقد و بررسی محصولات و حیطه تجارتی شما خواهند بود. به کمک نقد و بررسی های مثبت قادر به ارتقای معیارهای موثر در سئو خواهید بود.

مفهوم Headings :
اصطلاح هدینگ در واقع یک استاندارد  مورد استفاده در کدهای HTML است که بر روی متن اعمال می شود. با اعمال این تنظیمات متن مورد نظر به صورتی Bold و با فونتی بزرگتر ظاهر می شود. کدهای مرسوم H1، H2 تا H6 است. استفاده از کلمات کلیدی در هدینگ یک فاکتور مثبت در ارزیابی سئو می باشد. نکته قابل توجه اینکه استفاده کردن از H1 فقط یکبار و در عنوان گذاری صفحات مجاز است و اما به کار گیری H2 در بخش های عناوین سایر صفحات رایج است.

مفهوم Inbound link:
مفهوم Inbound link به لینکی که از سایتی به سایت دیگر ارجاع داده شود اشاره می کند. همان طوری که بارها مطرح شده است لینک و پیوند از سایت های معتبر به وب سایت شما یک برگ برنده در ارزیابی سئو مطرح است.

مفهوم Keyword cannibalisation:
این مفهوم به استفاده تکراری و افراطی از کلمات کلیدی در صفحات مختلف وب سایت اشاره دارد. با توجه به سردرگم کردن مخاطبان و همچنین موتور های جست و جو به عنوان فاکتور منفی در سئو تلقی می شود.

مفهوم Keyword density:
چگالی کلمات کلیدی و یا همان Keyword densityبه درصد استفاده از کلمات کلیدی در محتوای وب سایت اشاره دارد. رعایت حد اعتدال در این چگالی تاثیر بسزایی در رتبه بندی دارد. چگالی موثر در بین ۱ الی ۳ درصد تعیین شده است. علاوه بر چگالی کلمات کلیدی، بر روی اعتبار و انتخاب مناسب کلمات کلیدی خود دقت نمایید.

مفهوم Lead magnet:
برای محتوایی که به عنوان پاسخ به در اختیار قرار دادن اطلاعات ارتباطی کاربر با هدف برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان وب سایت ارائه می شود از اصطلاح Lead magnetاستفاده می شود. برای پیروزی در دنیای رقابتی بازاریابی محتوا، ورود کاربران با هدف دریافت مختوا تاثیر بسزایی در رتبه بندی شما دارد.

مفهوم Meta title:
Meta title در واقع کد HTML تعبیه شده در هدر صفحات وب سایت است که در قسمت زیرین توصیحات متا قرار دارد. استفاده مناسب از توضیحات متا به عنوان یکی دیگر از عوامل مهم در رتبه بندی سئو مطرح می شود.

مفهوم Non reciprocal link:
اگر وب سایت شماره یک به وب سایت شماره دو لینک دهد، وب سایت شماره دو به وب سایت شماره یک لینک یا پیوندی ارائه ندهد، در این صورت لینک را Non reciprocal در نظر می گیرند. در رتبه بندی سئو وجود لینک های Non reciprocal از اولویت و امتیاز بالایی برخوردار است.

مفهوم Search engine results page (SERP):
زمانی که کاربر یک عبارتی را در موتورهای جست و جو وارد می کند در واقع یک Query ارسال می کند. نتیجه ای که از این Query حاصل می شود همان صفحه وب سایتی است که کاربر به آن هدایت می شود. اینکه چه صفحاتی به عنوان نتیجه Query به کاربر نمایش داده می شود به معیارهای بی شماری از جمله معیارهای رتبه بندی سایت ها بستگی دارد. به صورت معمول به تعداد ۱۰ وب سایت در هر صفحه ار نتایج Query نمایش داده می شود.

مفهوم Sitemap :
در واقع به ساختار سلسله مراتبی وب سایت Sitemap گفته می شود. این ساختار سلسله مراتبی راه را برای ایندکس گذاری موتور های جست و جو هموار می سازد.

مفهوم User experience (UX):
UX به بازخوردی که یک کاربر با ورود به وب سایت شما از خود نشان می دهد اشاره دارد. واضح است که فراهم کردن تجربه کاربری مناسب،لذت بخش و مفید برای مخاطبان وب سایت در راس کارهای شما قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان