ماژول چیست؟Reviewed by Datacss.ir on Mar 2Rating:

ماژول یک بخش قابل نصب و قابل استفاده مجدد است که برای نمایش محتوا یا انجام یک عملیات خاص استفاده میشود. هر ماژول فراهم آورنده بخشی مجزا از قابلیت هایی است که میتوانید با نصب آن ماژول در پرتال، به صفحات وب سایت خود اضافه کنید. درواقع محتوا و طرح کلی صفحات بوسیله ماژول‌ها و چیدمان آنها در صفحه تامین میشود.

برای درک مفهوم ماژول ابتدا به توضیحی مختصر درباره معماری کلی دات نت نیوک میپردازیم. دات نت نیوک برنامه ای است که با ASP.NET اجرا میشود و همچنین یک فریم ورک است به این معنی که برنامه ایست که برای گسترش طراحی شده. یکی از راه‌های توسعه فریم ورک ایجاد ماژول است که این ماژول‌ها در dnn نصب شده و وقتی اجرا میشوند فریم ورک را برای ایجاد یک وب سایت dnn که پرتال نامیده میشود توسعه میدهند. شکل زیر ساختار فریم وورک دات نت نیوک را نمایش میدهد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - ماژول چیست؟gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - ماژول چیست؟

 

فریم ورک dnn
همانطور که مشاهده میکنید در هر دات نت نیوک نصب شده میتوان تعداد نامحدودی پرتال ایجاد کرد(تا جایی که منابع سرور بتوانند ساپورت کنند)، و در هر پرتال میتوان تعداد نامحدودی صفحه ایجاد کرد.

ماژول یک بخش قابل نصب و قابل استفاده مجدد است که برای نمایش محتوا یا انجام یک عملیات خاص استفادهمیشود.این تعریف بسیار شبیه به تعریف page در ASP.NET است. با این تفاوت که در DNN ماژول‌ها در صفحات قرار می‌گریند و در هر صفحه می‌توان چندین ماژول داشت. یکسری از ماژول‌ها که آنها را تحت عنوان ماژول‌های هسته (Core modules) می‌شناسیم؛ وجود دارند که عملیات ساده و مفیدی را انجام می‌دهند. برخی از این ماژول‌ها در هنگام شروع استفاده از پورتال نصب شده و از طریق کنترل پنل توسط کاربران مدیر، میزبان یا هر کاربر مجاز به نصب ماژول دیگری قابل اضافه شدن به صفحات است. برخی دیگر از این ماژول‌ها استفاده کمتری دارند یا ماهیت تخصصی‌تری دارند به طور پیش فرض نصب نمی‌شوند. بلکه از طریق کنترل تعریف ماژول در منوی میزبان قادر به مشاهده لیست آنها و نصب در صورت نیاز هستیم.

محتوا و طرح کلی صفحات بوسیله ماژول‌ها و چیدمان آنها در صفحه تامین میشود.
ماژول بخشی مجزا از قابلیت هایی است که میتوانید به صفحه اضافه کنید. برای مثال اگر میخواهید لیستی از داکیومنت‌ها را در صفحه نمایش دهید میتوانید به سادگی با انتخاب ماژول اسناد از پنل مدیریت آنرا در محل مناسب در صفحه اضافه کنید و سپس به ورود محتوای مربوط (داکیومنت ها) در آن بپردازید و آنها را مدیریت کنید.

در واقع هریک از قابلیت‌های مجزای مد نظر خود در وب سایتتان را باید با ماژول هایی که برای مورد منظور شما طراحی شده اند، تامین کنید. برای مثال میخواهید در سایت خود بخش‌های اخبار، نظر سنجی و دانلود داشته باشید. برای هر یک از این موارد ماژول هایی وجود دارند که با افزودن آنها در صفحه مورد نظر به کارکرد‌های مورد نظر دست یابید.

ویژگی‌های ماژول‌ها در دات نت نیوک:

• هر ماژول نوع خاصی از محتوا را مدیریت میکند و یا نوع خاصی از نیازها تجاری شما را برآورده میکند.
• هر ماژول‌ها موجودیتی مستقل در پرتال میباشد به این معنی که هر ماژول به محض اینکه به صفحه ای افزوده میشود یک شناسه یکتا به آن اختصاص داده میشود.
• ماژول‌ها قابلیت جابجایی و انتقال و یا کپی از صفحه ای به صفحه دیگر را دارا میباشند.
• به هر صفحه میتوان تعداد دلخواهی ماژول اضافه کرد.
• میتوان سطح دسترسی‌های کاربران را به هر نمونه از ماژول‌های صفحات پرتال تعیین کرد.
• هر ماژول یک سری تنظیمات عمومی دارد که این تنظیمات در تمام ماژول‌ها وجود دارند و مربوط به نحوه نمایش و دسترسی‌های ماژول میباشند. و ممکن است تنظیماتی هم خاص همان ماژول داشته باشد که مرتبط با نحوه کارکرد ماژول میباشد.

 

بیش از ۵۰۰۰ ماژول از شرکت‌های تولید کننده مختلف خارجی که طیف گسترده ای از قابلیت‌های عملیاتی لازم، از یک ماژول html ساده تا ماژول‌های پیشرفته ای مثل فروشگاه، اخبار و غیره را تحت پوشش قرار میدهند، در فروشگاههای خرید و فروش این ابزار‌ها مانند www.snowcovered.com موجود میباشد و ابزار‌های رایگان نیز در سایت هایی مثل www.dnnforg.com موجودند.

نسخه جامع (community) دات نت نیوک (که به همراه سورس کد به زبان VB.Net به صورت رایگان در دسترس است) از ترکیب گلچینی از ماژول‌های پایه و پرکاربرد در وب ایجاد شده است که به کمک آنها مبتوانید وب سایت‌های قدرتمند و مقرون به صرفه ای خلق کنید.

در صورت نیاز به ماژول‌های پیشرفته تر، میتوان در کمترین زمان و با هزینه ای معقول ابزار مورد نظر را تهیه کردو حتی در صورت موجود نبودن ماژول دلخواه در مراکز معرفی شده، برنامه نویسان و طراحان به سادگی و با رعایت قواعدی چند در برنامه نویسی، میتوانند ماژول دلخواه شما را با هریک از زبانهای C# و یا VB تهیه کنند.

Read more: http://developerweb.ir/%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D8%AA-%D9%86%DB%8C%D9%88%DA%A9/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D8%AA-%D9%86%DB%8C%D9%88%DA%A9.html#ixzz4a54tBpvL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست