قیمت گذاری !

 

قیمت گذاری مناسب ، عاملی حیاتی برای موفقیت دربازاریابی است. قیمت کالاها و خدمات شما ، تعیین کننده حجم فروش ، سود خالص و همچنین ذهنیت مشریان است.

قیمت ها مستقیما بر موارد زیر تاثیر می گذارند.

 

حجم فروش

حجم فروش به طور مستقیما به  قیمت های شما بستگی دارد. معمولا قیمت های بالا باعث کاهش حجم فروش می شوند.البته معمولا مشاغل کوچک می توانند قیمت های بالاتری را پیشنهاد کنند ، زیرا کارشان سفارشی تر است و قادرند خدمات بهتری ارائه دهند.

 

درآمد حاصل از فروش

با افزایش قیمت ها می توان درآمد فروش را افزایش داد.البته با تحقیقات بازار می توانید دریابید که مشتریان تا چه اندازه با افزایش قیمت ها موافقند و به خرید خود ادامه خواهند داد.مثلا وقتی قیمت کالای ۱۸۰ تومانی به  ۲۰۰ تومان افزایش می یابد ، فروش آن افت چندانی نمی کند، ولی افزایش قیمت یک کالا از ۱۸۰۰۰۰ تومان به ۲۰۰۰۰۰ تومان ، شاید با اعتراض مشتریان روبرو شود.

 

سهم بازار

قیمتهای شما تعیین کننده سهم بازار شما خواهند بود.معمولا قیمت های پایین تر باعث افزایش سهم بازار می شوند و بنابرین فروش شما از رقبا بیشتر خواهد شد. سهم بازار یکی از عوامل مهم موفقیت فروش است که باید درباره آن بیاندیشید. اگر با گرفتن سهم زیادی از بازار ، رقبا را از میدان خارج سازید ، سپس می توانید قیمت ها را افزایش دهید.

 

وضعیت رقابتی

قیمت های شما ، وضعیت شما را نسبت به رقیبان مشخص خواهد کرد.معمولا برای معرفی یک کالا به بازار باید قیمت هایی پایین تر از حد معمول در نظر بگیرید تا بتوانید سهم قابل توجهی بدست آورید. از طرف دیگر قیمت های بالاتر بطور غیر مستقیم این ذهنیت را ایجاد می کنند که کالای شما نسبت به رقیبان بهتر است.

 

توصیه

هیچ گاه قیمت را عامل رقابتی خود در نظر نگیرید.کسانی که فقط با قیمت پایین تر، سعی در گرفتن بازار و خارج کردن رقیبان می کنند ، معمولا شکست می خورند.این استراتژی تنها در کوتاه مدت می تواند مفید باشد ، و شما را از بحران نجات دهد ، ولی در دراز مدت شما را نابود خواهد ساخت. در تحقیقاتی که توسط کوین هوگان انجام شده ، معمولا مردم تمایلی به خرید ارزانترین کالا ندارند ، زیرا ارزانترین ، ذهنیت بی کیفیت ترین را ایجاد می کند.در رستوران ها معمولا ارزانترین غذا فروش قابل توجهی را ندارد.
در قیمت گذاری کالا به سود دراز مدت بیاندیشید. هدف شما تنها گرفتن بازار نیست ، بلکه بدست آوردن سود قابل توجه است. پس به جای خشنودی از فروش بسیار زیاد با سود کم ، بفکر افزایش سود با تولید کمتر باشید.

در قیمت گذاری کالا موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • هزینه نگهداری کالا در انبار

  •  هزینه های ارسال و حمل و نقل

  • هزینه تولید و کارکنان

  •   سود موردنظر

  • قیمت رقیبان

در قیمت گذاری همواره اهداف مقطعی خود را در نظر گرفته و قیمتها را متناسب با آن تغییر دهید. در حدود ۳۰ سال پیش ، به علت رقابت محدود، بسیاری از شرکت ها قیمت های خود را ثابت نگه می داشتند. ولی با وضعیت بازار امروز ، قیمت های شما باید متناسب با استراتژی شما باشد و در شرایط مختلف ، قیمت های خود را تغییر دهید تا بتوانید سهم خود را در بازار حفظ کنید.

 

منبع : مدیرسبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان