قابلیت های امنیتی را جدی بگیرید!

 

آیا می توان با وجود رمز عبور به مرورگر خود اعتماد کرد؟

ثبت کردن رمزهای عبور یا جزئیات مربوط به کارت های اعتباری توسط مرورگر می تواند بسیار سودمند باشد؛ ولی همین مساله باعث بروز برخی خطرات امنیتی نیز می شود. میزان این خطرها بستگی به نوع مرورگری است که استفاده می کنید؛ چه از دستگاه های مختلف استفاده کنید و چه قابلیت های اضافی امنیتی مرورگر را فعال کرده باشید. در اینجا مهم ترین نقاط آسیب پذیر سه مرورگر اصلی و راه های محافظت از آن نقاط ضعف آورده شده است.

اینترنت اکسپلورر ۹

اکسپلورر ۹ پایه ای ترین کارکرد ذخیره سازی پسورد را بین این سه مرورگر ارائه می کند.قابلیت تکمیل خودکار آن می تواند حتی اسم، آدرس و دیگر اطلاعاتی را که توسط شما در فرم های وب یا فیلدهای جستجو تایپ می شود، ذخیره کند. این قابلیت راهی برای مشاهده پسوردهای ذخیره شده از طریق تنظیمات مرورگر ارائه نمی کند، بلکه به شما اجازه می دهد تنظیمات اصلی را تغییر داده و تمام پیشینه تکمیل خودکار را حذف کنید.
ندیدن فهرست پسوردها می تواند از جاسوسی های معمول جلوگیری کند. حتی اگر بتوانید چک باکس ورود خودکار به حساب سایت را فعال کنید، نمی توانید به طور پیش فرض، خود پسورد را ببینید. البته یک هکر می تواند از ابزاری برای دیدن فهرست تمام پسوردهای ذخیره شده یا آشکار کردن کاراکترهای واقعی موجود در فیلد رمز عبور در صفحه ورود به سیستم استفاده کند.
متاسفانه اکسپلورر ۹ یک قابلیت همگام سازی برای نگهداشتن تنظیمات و داده های ذخیره شده همگام شده بین رایانه ها یا دیگر دستگاه ها ارائه نمی کند، ولی از نظر امنیتی، خطرات کمتری وجود دارد. اکسپلورر ۱۰ در ویندوز ۸ قابلیت های جدید همگام سازی و ذخیره سازی رمز عبور را در خود دارد، ولی هنوز کاملا مشخص نیست این قابلیت ها در ویندوز ۷ نیز به طور کامل در دسترس باشد یا خیر. اگر این نسخه از اکسپلورر را در ویندوز ۸ به کار ببرید می توانید رمزهای عبور ذخیره شده را با استفاده از «مدیر اعتبارنامه (Credential Manager) که در Control Panel قرار دارد مشاهده و مدیریت کنید.برای امنیت بیشتر، قبل از دیدن این رمزهای ذخیره شده باید رمز عبور حساب ویندوز خود را دوباره وارد کنید.
ویندوز ۸ همچنین یک قابلیت همگام سازی جدید ارائه کرده است که به شما اجازه می دهد رمزهای عبور نرم افزارهای کاربردی، وب سایت ها و شبکه های خودتان را بین رایانه ها و تبلت هایی که از ویندوز ۸ استفاده می کنند همگام کنید. به دلایل امنیتی، پیش از آن که رمزهای عبور خود را با یک رایانه یا تبلت جدید همگام کنید، باید وارد سایت مایکروسافت شوید و دستگاه جدید را تائید کنید. اگر یک شماره همراه را قبلا در حساب مایکروسافت خود مشخص کرده باشید، یک کد تائیدیه به آن شماره ارسال خواهد شد که باید آن را قبل از همگام شدن رمزهای عبور، وارد سایت مایکروسافت کنید تا اعتبارسنجی شود.

گوگل کروم ۲۱

گوگل کروم یک قابلیت قوی تر نسبت به اکسپلورر برای ذخیره سازی رمز عبور ارائه کرده که هم به عنوان تکمیل خودکار عمل کرده و هم جزئیات کارت اعتباری شما را ردیابی می کند، ولی این قابلیت ها همان طور که برای صرفه جویی در زمان بسیار مناسب است، خطرات امنیتی بیشتری را نیز به وجود می آورد. کروم به شما این اجازه را می دهد تا در فهرست نام های کاربری و رمزهای عبور ذخیره شده بگردید یا به وسیله وارد کردن نام سایت در فیلد جستجو، فهرست موردنظر را فیلتر کنید.
برای حفظ حریم شخصی، کروم هر رمز را با استفاده از علامت ستاره پوشش می دهد؛ ولی می توانید با کلیک روی آن و فشردن دکمه «نمایش»، کاراکترهای آن را آشکار کنید.همچنین می توانید رمزهای عبور را تغییر دهید ولی متاسفانه کروم به تغییر رمز، واکنشی نشان نمی دهد و هنگامی که با پسوردی جدید وارد یک سایت می شوید به شما اعلام نمی کند. بنابراین باید به بخش رمزهای عبور ذخیره رفته و آنها را به طور دستی تغییر دهید.
می توانید فهرست تمام آدرس های ذخیره و جزئیات ثبت شده کارت های اعتباری شامل نام کارت، شماره حساب و تاریخ انقضا را مشاهده کنید. تنها بخشی از کارت اعتباری که ذخیره نمی شود کد امنیتی کارت است که برای خرید اینترنتی مورد نیاز است. متاسفانه کروم مانند فایرفاکس قابلیت رمز عبور مدیر برای محافظت از تمام رموز عبور و جزئیات کارت اعتباری ارائه نکرده است؛ بنابراین هرکسی که وارد حساب ویندوز شما شود می تواند تمام پسوردهای ذخیره شده و جزئیات کارت های اعتباری را ببیند.
کروم برای ثبت تنظیمات و اطلاعات ذخیره شده، یک قابلیت همگام سازی ارائه می کند که بین چند دستگاه و رایانه قابلیت همگام سازی دارد، ولی این مورد یک نقطه آسیب پذیر نیز برای کروم به وجود آورده است؛ کروم برای تنظیم یک رایانه یا دستگاه جدید برای همگام سازی داده های فهرست شده، به طور پیش فرض تنها نیاز به ورود رمز عبور حساب گوگل شما دارد. این مساله گرچه راحتی بیشتری فراهم می کند، ولی اگر رمز عبور حساب گوگل شما هک شده باشد، شخص هکر می تواند به فهرست پسوردهای شما دسترسی داشته باشد؛ مگر این که یک کلمه عبور همگام سازی تنظیم کنید. برای حفظ امنیت پسوردهای ذخیره شده درطول همگام سازی، کروم آنها را هنگام انتقال از رایانه یا دستگاه های شما به سرورهای گوگل، رمزگذاری می کند.
کروم به طور پیش فرض از رمز عبور حساب گوگل شما برای رمزگذاری و رمزگشایی داده های همگام سازی شده استفاده می کند، اما می توانید درصورت تمایل کلمه عبور دیگری برای افزودن یک لایه اضافی محافظت برای داده های همگام شده وارد کنید.

فایرفاکس ۱۴

فایرفاکس قابلیت پیشرفته ای برای ذخیره سازی رمز عبور دارد که کارایی آن بهتر از کروم است، ولی یک موضوع امنیتی وجود دارد که نگران کننده است؛ چراکه فایرفاکس از ذخیره سازی جزئیات کارت اعتباری پشتیبانی نمی کند. در فایرفاکس نیز همانند کروم می توانید از طریق تنظیمات، رموز عبور خود را مرور، جستجو و حذف کنید.
گرچه شما نمی توانید رمزهای عبور را در تنظیمات تغییر دهید، ولی فایرفاکسبه تغییرات رمزها که در جایی دیگر انجام شده است، واکنش نشان داده و هنگامی که وارد سایتی می شوید که رمز عبور آن متفاوت از رمز ذخیره شده است، از شما می پرسد که آیا می خواهید رمز را به روزرسانی کنید یا خیر. فایرفاکس برخلاف کروم به شما این امکان را می دهد که برای رمزگذاری فهرست رمزهای عبور ذخیره شده تنظیم کنید.
شما باید رمز عبور مدیر را هنگامی که برای اولین بار از یک رمز عبور ذخیره شده استفاده می کنید، وارد کنید. بعلاوه حتی اگر این رمز اصلی را برای اولین بار وارد کرده باشید، همواره قبل از آن که رمزهای عبور ذخیره شده خود را در تنظیمات فایرفاکس ببینید، دوباره باید آن را وارد کنید. این یک قابلیت خوب برای جلوگیری از جاسوسی های معمول از پسوردهای شماست و حتی می تواند جلوی ابزاری که قصد بازیابی آنها را دارند، بگیرد.فایرفاکس می تواند پسوردها، تنظیمات و دیگر داده های ذخیره شده را بین چند رایانه و دستگاه همگام کند. این قابلیت همانند چیزی است که کروم ارائه کرده ولی فایرفاکس به طور پیش فرض تمام داده های همگام شده را رمزگذاری می کند و نه فقط رمزهای عبور. بعلاوه هنگامی که یک رایانه یا دستگاه جدید را به حساب همگام شده خود در فایرفاکس اضافه می کنید، امنیت بیشتری خواهید داشت.
همچنین می توانید از دستگاه جدید یک کد عبور در دستگاه دیگری که تنظیم کرده اید وارد کرده یا کلید بازیابی را از یک دستگاه گرفته و آن را در دستگاه جدید وارد کنید؛ البته بعد از آن که به حساب همگام شده خود در فایرفاکس وارد شدید.
منبع : آفتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان