فرمت های گرافیکی

 

اگرچه صدها فرمت برای فایلهای گرافیکی وجود دارد ولی مرورگرهای وب تنها از تعداد کمی از آنها پشتیبانی می کنند. این مقاله به بحث پیرامون فرمت های گوناگون فایلهای گرافیکی می پردازد که طراحان سایت از آنها استفاده می کنند و نیز موارد استفاده از آنها را بیان خواهد کرد.

فرمت فایلهای گرافیکی که توسط مرورگرهای مرسوم پشتیبانی می شوند شامل فرمت گرافیکی قابل تعویض (GIF)، گروه متخصصین عکاسی (JPEG)، گرافیک شبکه های قابل حرکت (PNG)، و گرافیکهای برداری می باشد. برخی از ویژگیهای این فرمت ها به قرار زیر می باشند:

 • شفافیت (Transparency) – این ویژگی به تصویر این امکان را می دهد تا درجه ای متغیر از ماتی را داشته باشد که از جامد تا شفافیت کامل (پشت تصویر کاملا قابل مشاهده است) متغیر است.
 • فشرده سازی – این ویژگی به تصویر این امکان را می دهد تا توسط الگوریتمهای ریاضی، که گروهی از پیکسلها را بعنوان یک آیتم قلمداد می کنند، در حجم کوچکتری ذخیره سازی شود.
 • چند خط در میان (Interlacing) – این ویژگی به تصویر این امکان را می دهد تا به این ترتیب بارگذاری شود که در ابتدا خصوص فرد کشیده شوند و سپس خطوط زوج. اینکار به کاربران و بینندگان این امکان را می دهد تا تصویر را زودتر از آنکه بارگذاری به اتمام برسد مشاهده نمایند.
 • انیمیشن – انیمیشن، با استفاده از یک سری از تصاویر ثابت و پشت سرهم حس حرکت را بوجود می آورد. Gif های متحرک، نه تنها نیاز به پلاگینی ندارند بلکه تقریبا قادرند با هر سخت افزار و دستگاهی کار کنند.
 • پیشرفت کننده (Progressive) – این ویژگی در بارکذاری تصاویر، پیزی شبیه به interlacing است به این ترتیب که قسمتهای مختلف تصویر بطور جداگانهبارگذاری می شوند ولی محدود به خطوط زوج و فرد نیستند. اینکار سبب می شود تا کاربر تصویر را زودتر از زمان بارگذاری آن مشاهده کند.

فرمت های گرافیکی

GIF

منشاء GIF به سال ۱۹۸۰ بر می گردد و در اویل دهه ۹۰ میلادی بعنوان فرمتی مطلوب برای طراحی صفحات سایت توسط طراحان سایت مورد قبول قرار گرفت. فایلهای GIF، از الگوریتمی برای فشرده سازی استفاده می کند که حجم فایلها را برای بارگذاری سریع پایین نگه می دارد.

رنگها به ۲۵۶ رنگ (۸ بیت) محدود شده اند و ویژگیهای transparency و interlaced نیز پشتیبانی می شود. همچنین این امکان وجود دارد تا تصویری متحرک و انیمیشن دار با استفاده از این فرمتی تصویری ساخته شود. تمامی مرورگرها می توانند این فرمت را بطرز صحیحی نمایش دهند.

مزایای GIF:

 • بیشترین فرمت گرافیکی پیشتیبانی شده
 • دیاگرامها در این فرمت تصویری بهتر نشان داده می شوند.
 • Transparency در این فرمت پشتیبانی می شود.

JPEG

فایلهای JPEG فشرده سازی می شوند ولی از رنگهای حقیقی ۲۴ بیتی پشتیبانی می کنند و برای عکاسانی کیفیت تصاویر برایشان اهمییت دارد مناسب تر هستند. JPEG از فرمت Progressive پشتیبانی می کند که این اجازه را می دهد تا تصویر با کیفیت بلافاصله بارگذاری شود درحالیکه مابقی المانها نیز در حال لود شدن می باشند.

مزیتهای JPEG:

 • حجم فشرده سازی بالا به معنای بارگذاری و دانلود سریعتر است.
 • تولید کیفیتی مطلوب برای عکاسان و نقشه های پیچیده.
 • پشتیبانی از رنگ ۲۴ بیتی.

PNG

PNG نسبتا فرمت جدیدی است که بعنوان جایگزینی برای فایلهای GIF بوجود آمده است. PNG تا ۲۴ بیت رنگ را پشتیبانی می کند و همچنین از transparency و interlacing نیز پشتیبانی می کند که می تواند متن توصیفی کوتاهی را نیز برای تصویر در خود نگهدارد تا موتورهای جسنجوگر از آن استفاده کنند.

متاسفانه اکثر مرورگرها از PNG پشتیبانی نمی کنند و آنهایی که از آن پشتیبانی می کنند هنوز از همه ویژگیهای آن پشتیبانی نمی کنند. ولی در آینده این موضوع تغییر خواهد کرد.

مزایای PNG:

 • غلبه بر محدودیتهای ۸ بیت رنگ GIF
 • امکان قراردادن متن توصیفی در تصویر برای استفاده در موتورهای جسنجوگر
 • پشتیبانی از transparency
 • دیاگرامها در این فرمت، بهتر از فرمت JPEG نمایش داده می شوند.

تصاویر برداری

اکثر تصاویر وب، تصاویری رستر شده یا بیت مپ هستند که از شبکه ای از پیکسلهای رنگی تشکیل شده اند. نقشه ها و نقاشی ها می بایست توسط بردارها ترسیم شوند که از توصیفات ریاضی برای هر المان تشکیل شده است و خطوط و رنگهای تصویر را شکل می دهند. تصاویر برداری با کمک برنامه های برداری نظیر Adobe Illustrator و Macromedia Freehand ساخته می شوند و یکی از انتخابهای طراحان در ترسیم نقشه ها و نقوش می باشند. تصاویر برداری می بایست به یکی از فرمتهای GIF، JPEG یا PNG تبدیل شوند تا در صفحات وب بتوان از آنها استفاده کرد.

از چه فرمتی می بایست استفاده کرد؟

یک طراح سایت می تواند یا از فرمت GIF و یا از فرمت JPEG برای اکثر مقاصد خود استفاده نماید. ولی از آنجاییکه حجم فایلهای GIF معمولا کوچکتر از حجم فایلهای JPEG است، بنابراین اکثر طراحان سایت از فرمت GIF برای بک گراندها، فریم ها، و باکسها و دیگر المانهای گرافیکی استفاده می کنند که در فرمت ۸ بیتی مطلوب می باشند.

اکثر طراحان از فرمت JPEG برای عکسها و نقاشی ها استفاده می کنند که فشرده سازی زیاد برکیفیت تصاویر تاثیر گذار نباشد.

با افزایش بیشتر پشتیبانی از این فرمت تصویری توسط اکثر مرورگرها، به احتمال زیاد این فرمت، جایگزینی برای فرمت GIF برای المانهای غیر از عکس در صفحات سایت خواهد بود ولی در هر صورت، GIF، همچنان برای تولید انیمیشن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

جمله آخر

GIF و JPEG بطور جهانی پشتیبانی می شوند و انتخاب طراحان سایت در استفاده از آنها، توسط المانهای گرافیکی مورد استفاده مشخص می شود.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان