سیستم عامل چیست؟

 

مهمترین برنامه ای که در یک کامپیوتر وجود دارد، سیستم عامل است (OS). یک سیستم عامل، برنامه ای است که توسط زبان در سطح متوسط نظیر C یا ++C نوشته شده است که توابع و پارامترهایی را تجویز می کنذ که به کامپیوتر خواهد گفت چگونه اجرای فیزیکی خودش را درون واحدهای منطقی، سازماندهی کند، حافظه را مدیریت کند و با محیط بیرونی و کاربران کامپیوتر، تعامل بر قرار کند.

مثالهایی از سیستم های عامل شامل سیستم یونیکس و نسخه های متعدد آن، سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل Mac می باشد. زمانیکه کامپیوتری در حال بالا آمدن است، در ابتدا سیستم عامل را از دیسک، به حافظه بارگذاری می می کند. سیستم عامل می تواند درون هارد دیسک، یا یک CD-ROM یا هر وسیله الکترونیکی دیگری قرار داشته باشد.

فلب اصلی سیستم های عامل، kernel است. Kernel یونیکس، بخش بسیار کوچکی از سیستم عامل یونیکس را تشکیل می دهد که این امکان را می دهد تا از یونیکس در بسیاری از کامپیوترها استفاده شود (از کامپیوترهای خانگی با لینوکس گرفته تا ابر کامپیوتر هایی با UNICOS). چنانچه جایی از کار سیستم عامل به مشکل حادی برخورد کند، سیستم عامل به حالت ترس خود خواهد رفت. در اصطلاح گفته می شود که سیستم عامل هنگ کرده است.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان