رنگ های Web-safe

 

در قدیم، کامپیوترها تنها قادر بودند تا تنها ۲۵۶ رنگ را نمایش دهند. این محدودیت، ناشی از محدودیت های سخت افزاری بود که منجر به استفاده از جدول رنگ، برای نمایش رنگ ها شده بود. وقتی رنگی پیدا می شد (مثلا در یک عکس) که در جدول موجود نبود، رنگ دیگری بجای آن استفاده می شد. رنگ استفاده شده، می توانست نزدیکترین رنگی باشد که به آن رنگ شبیه است (روشی سریع) یا تنالیته ای از آن باشد (روشی کند با کیفیتی بهتر).

روشهای زیادی برای ساخت استانداردی در پالت رنگ ها صورت گرفته است. مجموعه ای از ۲۵۶ رنگ قابل نمایش نیاز به انتخاب شدن داشتند ولی در نهایت تعداد آنها ۲۱۶ انتخاب شد چراکه سیستم های عامل، ۱۶ تا ۲۰ رنگ را برای استفاده های خود در نظرگرفته بودند. همچنین دلیل انتخاب ۲۱۶ رنگ می توانست این باشد که رنگ ها به ۶ گروه با فاصله مساوی بر روی طیف قرمز، سبز، آبی، تقسیم می شدند (۶x6x6=216)، هرکدام در محدوده بین ۰ تا FF (شامل خود ۰ و FF).

لیست رنگهاغالبا بگونه ای نمایش داده می شدند که در هنگام رندرینگ، نیازی به رنگهای میانی دیگر نباشد. در حقیقت، پالت رنگی که در برنامه های مختلف از آن استفاده می شد، می توانست بطور دلخواه مجموعه ای ۲۵۶ رنگی، از هر رنگی باشد. از پالت رنگ استاندارد، بعدها در مرورگرهای اولیه نیز استفاده شد و خوشبختانه پالت های رنگ در مرورگرهای مختلف، تفاوت عمئه ای با یکدیگر نداشتند (برخلاف موارد دیگر مرورگرها).

رنگ های Web-safe، نقصی که داشتند آن بود که در سیستم های X11، پالت رنگ بیسن برنامه های مختلف به اشتراک گذاشته می شد. در نتیجه، مکعب کوچکتری از رنگها (۵x5x5 یا ۴x4x4) اغلب برای مرورگرها تخصیص داده می شد. بنابراین، رنگهای “Web-safe”، عملا در برخی از سیستم ها، بر روی آنها تبدیل رنگ صورت می گرفت. با ارائه تصویری با محدوده رنگ بزرگتر، و اجازه دادن به مرورگر برای گسسته سازی رنگها در صورت لزوم، نتایج بهتری حاصل شد.

امروزه، کامپیوترهای شخصی نوعا دارای محدوده رنگ ۲۴ بیتی (رنگ حقیقی) می باشند و استفاده از رنگ های “web-safe”، امری مرسوم نمی باشد. حتی تلفن های همراه نیز حداقل ۱۶ بیت رنگ دارند که با قراردهی دوربین های عکاسی و فیلمبرداری روی آنها، چنین کیفیت هایی بدست آمده است.

رنگ های “web-sade”، اسامی استانداردی ندارند ولی هرکدام آنها، می توانند با کدهای RGB نمایش داده شوند: هر جزء از آنها (قرمز، سبز و آبی)، یکی از ۶ مقدار ممکن را از جدول زیر می گیرد (از ۲۵۶ مقدار ممکن برای هر جزء در حالت رنگ ۲۴ بیتی).

۶ پرده ممکن از هر رنگ

Key Hex Decimal Fraction
۰ ۰۰ ۰ ۰
۳ ۳۳ ۵۱ ۰٫۲
۶ ۶۶ ۱۰۲ ۰٫۴
۹ ۹۹ ۱۵۳ ۰٫۶
C یا ۱۲ CC ۲۰۴ ۰٫۸
F یا ۱۵ FF ۲۵۵ ۱

یکی از نقص های پالت “Web-safe”، ضعف انتخاب در انتخاب رنگ های روشن برای پیش زمینه است. در این پالت رنگ، شدت رنگ ها، جایی که رنگ های تیره قرار گرفته اند، به ندرت قابل تشخیص از هم می باشد.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان