رمز عبور اینترنتی خود را تغییر دهید!

 

تا حالا به گوشتان خورده که فلان سایت معروف و معتبر هک شده و رمزهای آن لو رفته است.
بله این اتقاق بر سر سایت Living Social رخ داده است. یک سایت بزرگ و محبوب حراج و تخفیف گروهی که مورد حمله هکرها قرار گرفته است.
این سایت در ایمیلی به کاربرانش اعلام کرده که حدود ۵۰ میلیون حساب کاربریش به سرقت رفته و هکرها به اطلاعات کاربران شامل نام کاربری، ایمیل،تاریخ تولد، آدرس و رمزهای عبور آنها دسترسی پیدا کرده اند.
البته رمزهای عبور کاربران به صورت رمزنگاری شده، نگهداری می شده است و این موضوع احتمال بازیابی رمزهای عبور را توسط هکر ها کمتر می کند.
اما این ماجرا و داستان های مشابه که زیاد رخ می دهد، حاوی نکات آموزشی مهمی است که لازم است حتما به آنها توجه کنید.
موضوع اینجا است که سایت های زیادی در اینترنت توسط هکرها مورد حمله قرار می گیرند و همیشه این احتمال وجود دارد که به خاطر نقص امنیتی اطلاعات آنها به دست هکرها بیافتد.
ممکن است شما در این سایت ها دارای یک حساب اینترنتی باشید. بنابراین حساب کاربری شما شامل نام، ایمیل و… در این سایت ها وجود خواهد داشت و بسته به سایت و اعتمادی که نسبت به آن دارید، ممکن است طیف گسترده تری از اطلاعات تان را در اختیار این سایت ها قرار داده باشید.
مشکل اینجاست که همه این سایت ها مانند LivingSocial صادقانه عمل نمی کنند و ممکن است بعد از نفوذ هکرها به کاربرانشان هشدارهای لازم را ندهند.بنابراین بدون اینکه شما از موضوع اطلاع داشته باشید، اطلاعاتتان به دست سارقین می افتد.
بخش مهم دیگر «رمز عبور» شما در این سایت ها است. باید رمزعبور متفاوتی برای هر حساب اینترنتی انتخاب کنید.اما همچنان کاربران زیادی وجود دارند که از یک رمز مشترک برای عضویت در همه جا استفاده می کنند.
شما یک رمز مشترک برای عضویت در یک فروشگاه اینترنتی انتخاب می کنید و این همان رمز ایمیل شما و چند سایت دیگر هم هست. حالا فروشگاه اینترنتی مورد نفوذ قرار گرفته و اطلاعات حساب کاربرانش به سرقت می رود.
در عین حال فروشگاه در مورد مشکل امنیتی اش هم خبری هم به کاربرانش نمی دهد یا گاهی اوقات خود وب سایت هرگز متوجه نمی شود که اطلاعاتش به سرقت رفته است.
حاصل این موضوع می تواند هک شدن ایمیل و دیگر حساب های اینترنتی شما باشد و بدتر اینکه شما فکر می کنید کامپیوتر شخصی تان مورد نفوذ قرار گرفته است. اما داستان در واقع هک شدن فروشگاه اینترنتی بوده که در آن حساب باز کرده بودید.
با این مثال به خوبی متوجه می شوید که انتخاب رمزهای عبور متفاوت برای هر سایت اینترنتی چقدر اهمیت دارد.می دانیم که قادر به حفظ کردن رمزهای عبور بسیار متنوع برای سایت های مختلف نیستیم.
اما برای حل این مشکل می توانید از نرم افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید.
البته می دانیم اکثر سایت ها رمز عبور کاربرانشان را به صورت رمز نگاری شده (با الگوریتم هایی ماند MD5 و Salt) نگهداری می کنند اما موضوع اینجا است که شما نمی توانید اطمینان داشته باشید که فروشگاه اینترنتی مورد علاقه شما از این الگوریتم ها استفاده می کند.
ضمن اینکه در موارد مختلفی امکان بازیابی رمز عبور شما حتی در صورت استفاده از این الگورتیم ها، وجود دارد.
منبع: نگهبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان