نقشه سایت طراحی سایت اولین مرحله از فرایند ساخت یک سایت تازه است که سلسله مراتب و مسیریابی و نحوه ارتباط صفحات داخلی رو برای تجربه کاربری/ رابط کاربری مشخص میکنه. از طرف دیگه نقشه سایت سئو برای کمک به موتورهای جستجو طراحی میشه که بتونن سایت رو بخزن و همه محتواشو فهرست کنن.
تشخیص:
وقتی جلسه تشخیصی با مشتری تموم بشه و درک کاملی از اهداف و چگونگی تحقق اون اهداف در پروژه طراحی سایت بوجود بیاد، مرحله بعد ساخت و طراحی نقشه سایت خواهد بود.

  • نقشه سایت برای طراحی سایت:

نقشه سایت برای طراحی سایت: هدف اصلی این کار اینه که همه صفحات سایت رو جمع بندی کنیم. این کار مثل اینه میمونه که برای ساخت ساختمون یه چارچوب کلی از اتاقهای خونه داشته باشید. مثلا بگید این خونه قراره دو خوابه باشه یا سه خوابه؟ چند تا سرویس بهداشتی داشته باشه؟ نه تنها تعداد اتاقها (صفحات سایت) مهمه، بلکه نحوه ارتباطشون باهم هم باید تو معماری خونه (طراحی سایت) مشخص بشه. این کار مترادف با تجربه کاربری و رابط کاربری وبسایته.
برای طراحی سایت از نقشه سایت کمک میگیریم تا…
…سلسله مراتب سایت و ساختار مسیریابی سایت رو مشخص کنیم.
…ارتباط درونی صفحات رو بشناسیم.
…تجربه کاربری و رابط کاربری رو بهبود ببخشید تا از کارایی قابلیت استفاده اطمینان حاصل کنیم.
…همه صفحات سایت رو جمع کنیم، چه صفحات موجود و چه صفحاتی که قراره اضافه بشن.
مثالی از ماکت نقشه سایت برای طراحی سایت:
مسیریابی (فهرست) اصلی: خانه، طراحی سایت، سئو، تبلیغات کلیکی، اعضای گروه، ارتباط با ما
مسیریابی پایین صفحه:
خدمات: (طراحی سایت، سئو، سئوی محلی، تبلیغات کلیکی، طراحی سایت وردپرسی، بهینه سازی نرخ تبدیل کاربر، محصولات ویدئویی)
شرکت: (اعضای گروه، مشتریان، وبلاگ، ارتباط با ما، حریم خصوصی)
شرکا: (گروه رسانه منطقی، سازنده فرم رایگان)
منابع (سئوی رایگان، NDAساز رایگان، قراردادساز رایگان، نقشه سایت)
همونطور که میبینید این نقشه سایت چند عملکرد اولیه داره شامل افزایش تجربه کاربری، انتشار سلسله مراتب اطلاعات و تعریف ارتباط درونی صفحات.
یک عملکرد ثانویه ای هم داره (هرچند از نظر سئو این عملکرد اولیه است) و اون اینه که فهرست کامل صفحات سایت رو نشون میده و گوگل و موتورهای جستجوی دیگه میتونن سازمانبندی محتوای سایت رو بفهمن. میتونید نقشه سایت سئو رو هم بعنوان یه صفحه روی نقشه سایتتون برای طراح سایت بیارید.

  • نقشه سایت سئو

این یک لینک در پایین سایته که به صفحه ای هدایت میشه که به همه صفحات سایتتون لینک شده. یکی از عملکردهای اصلی هر بازاریاب دیجیتالی که کارش مدیریت سئوی سایت باشه اینه که اطمینان حاصل کنه که همه صفحات سایت فهرست بندی شدند. نقشه سئوی سایت یه مسیر کم مقاومت درست میکنه که خزنده های موتورهای جستجو بتونن تمام صفحات سایت رو فهرست کنن و هر صفحه فقط با دو کلیک از صفحه اصلی قابل دسترسی باشه.
از نقشه سایت سئو استفاده کنید تا…
…اطمینان حاصل کنید که همه صفحات سایت در دسترس هستن و خزنده های موتورهای جستجو میتونن همه رو فهرست کنن.
…کلیدواژه ها رو تو انکورتکست لینکها آورده باشید تا از نظر سئو صفحات بهم مرتبط باشن.
واضحه که نقشه سایت سئو بخشی از نقشه سایت طراحی سایته.
دو نوع نقشه سایت سئو داریم: یکی نقشه سایت HTML (همون مثالی که در بالا دیدید) و یکی نقشه سایت XML. نقشه سایت HTML میتونه هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو بکار بره. گوگل سایتتونو میخزه و اطلاعات سایتتونو بیرون میکشه و اون اطلاعات رو برای دیتابیس نتایج جستجوهاش آپلود میکنه. نقشه سایت XML یه نقشه سایت مخفیه و میتونید اونو تو کنسول جستجوی گوگلتون که قبلا ابزار وبمستر بود بارگذاری کنید. با این کار میتونید صفحات سایتتونو از طریق نقشه سایت XMLی که تو کنسول جستجو گذاشتید به گوگل برسونید.
چه نقشه سایت طراحی سایت و چه نقشه سایت سئو، هر دو بخشی از فرایند طراحی سایت هستن. هر دو باید در اوایل کار مشخص بشن تا تجربه کاربری و سئوی سایت درست عمل کنن و تو اجرای طراحی سایتتون در اولویت قرار بگیرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان