در این پست من سعی می کنم که تفاوت هاست ایرانی و خارجی را به شما توضیح دهم و سعی می کنم در مورد مزایا و معایب هر کدام به شما توضیح دهم ، انتخاب موقعیت مکانی سرور یکی از مهمترین تصمیم های وب مستران است ، و عدم انتخاب صحیح ممکن است کاهش سرعت و کیفیت را به همراه داشته باشد که نتیجه آن کم شدن محبوبیت وب سایت است که به همین میزان فروش وب سایت نیز کاهش می یابد.

تفاوت هاست ایرانی و خارجی

اصلی ترین تفاوت هاست ایرانی و خارجی بر سرعت و کیفیت آن است ، تصویر زیر را نگاه کنید :

تفاوت هاست ایرانی و خارجی

آدمک ها همان بازدیدکننده ما هستند. من سعی کردم آدمک ها را در نزدیک ایران قرار دهم. با این تصویر نتیجه می گیریم که سروری که به کاربران ایرانی نزدیک است سرعت بسیار بیشتری برای بازدیدکنندگان ایرانی دارد و سرور آمریکا سرعت نسبتا کمتری برای کاربران ما دارد ، بنابراین هرچه موقعیت مکانی سرور یا همان هاست به کاربران بازدیدکننده ما نزدیکتر باشد سرعت بارگزاری وب سایت برای بازدیدکنندگان ما بیشتر است و هرچه این فاصله دورتر باشد مقدار اندکی سرعت برای ما کاهش پیدا می کند. حال فرض کنید که بیشتر کاربران ما در اروپا هستند بهترین گزینه برای سرویس میزبانی وب برای کاربران اروپا ، استفاده از هاست فرانسه یا هاست آلمان می باشد.

کیفیت سرویس ها :

منظور از کیفیت سرویس ، سرعت اینترنت متصل به سرور و میزان آپتایم ( در دسترس بودن سرور ) می باشد ، بنابراین در صورتی که می گوییم پورت سروری ۱ گیگابیت است یعنی یک اینترنت با سرعت ۱ گیگابیت به سرور وصل شده است و زمانی که می گوییم آپ تایم این هاست ۹۹% است یعنی در طول ۳۰ روز این سایت ۹۹% مواقع در دسترس بوده است. یکی از تفاوت های دیگر بین هاست ایران و هاست خارجی ، آپتایم سرور است ، همانطور که می دانید آمریکا و اروپا بهترین اینترنت را دارند یعتی هاست های اروپایی و آمریکا آپتایم بهتری نسبت به هاست ایران دارند. البته ایران نیز در چند سال اخیر سرویس های بسیار پایداری ارائه می کند ، ایران دو دیتاسنتر بسیار عالی دارد به همین دلیل سرعت بالا رفتن محبوبیت هاست ایران در چند سال گذشته بسیار زیاد شده است و همواره مشاهده می کنیم که وب مستران سایت خود را به ایران منتقل می کنند. تقریبا می توان گفت آپتایم دیتاسنتر های ایران حدود ۹۹% است.

سئو :

به طور کلی دو مورد باعث محبوبیت وب سایت ما در موتور های جستجو مانند گوگل می شود ، ۱-آپتایم هاست ۲-پینگ به سرور های گوگل

در مورد آپتایم توضیح دادیم اما در مورد پینگ به سرور های گوگل ، گوگل در اروپا و آمریکا دیتاسنتر های زیادی دارد ، بنابراین می بتوان گفت سرور های خارجی پینگ بهتری به سرور های گوگل دارند و نظرات بسیاری از کاربران استفاده از هاست خارج به همین دلیل است. اما از طرفی دسته ای از کاربران هم اعتقاد دارند سرور های ایران در جستجو برای کاربران ایران اولویت دارند.

 

امنیت اطلاعات :

طبیعی است سروری که در کشور خود ما باشد امنیت اطلاعات بیشتری داشته باشد ، بنابراین وب سایت های دولتی نباید اطلاعات حساس وب سایت خود را در هاست های خارجی بارگزاری کنند و از چند سال پیش تمام وب سایت های دولتی به ایران منتقل شدند و حق استفاده از هاست خارج را ندارند.

 

برای کاربران ایران هاست ایرانی یا خارجی ؟

در این قسمت من نظر شخصی خودم را ارسال می کنم ، از نظر بنده برای صاحبان وب سایتی که به شدت روی سرعت بارگزاری وب سایت حساس هستند و یا اطلاعات وب سایت آنها حساس است ، استفاده از هاست لینوکس ایران پیشنهاد می شود و برای افرادی که روی آپتایم هاست خود بسیار حساس هستند و عقیده دارند هاست های خارج سئو بهتری دارند استفاده از هاست فرانسه یا آلمان را پیشنهاد می کنم ، چرا که سرور های اروپا به ایران نزدیک تر هستند و سرعت مناسبی دارند.

شما کاربران عزیز هم نظر خود را در مورد هاست ایران و هاست خارج در همین صفحه ارسال کنید تا هم بنده و هم سایر کاربران از نظرات شما استفاده نماییم.

منبع : نت آرام