تبلیغات در رادیو !

 

سالها پیش با رایج شدن تلویزیون ، بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که  دوران رادیو به پایان خواهد رسید. ولی هیچگاه این اتفاق نیفتاد و امروزه نیز، با آمدن انواع دستگاههای مدرن صوتی و تصویری ، رادیو جایگاه خود را حفظ کرده است. دلیل، آن است که افراد در هنگام انجام کارهای دیگر، مسافرت و رانندگی می توانند براحتی به رادیو گوش دهند. گروهی از مخاطبان، تنها از طریق رادیو قابل دسترسی هستند، رانندگان تاکسی، کارگران کارگاههای تولیدی و … شاید هیچگاه تبلیغات شما را، در روزنامه ها و مجلات نبینند، ولی روزانه چند ساعت به رادیو گوش می کنند.

مزایای استفاده از تبلیغات رادیویی

۱- دسترسی به حجم عظیمی از مخاطبان:

یک پیام رادیویی می تواند به گروه بزرگتری از مخاطبان منتقل شود. پوشش آن از تبلیغات مجلات بیشتر است. در ایالات متحده ، بیش از ۳۰۰ میلیون دستگاه گیرنده رادیو وجود دارد!

۲- ایجاد حس فوریت:

تبلیغات رادیویی در شنونده ، حس فوریتی ایجاد می کند که مجلات و روزنامه ها قادر به انجام آن نیستند.

۳- انعطاف پذیری:

در تبلیغات رادیویی براحتی می توانید متن پیام خود را تغییر دهید و حتی آنرا با مناسبتهای مختلف سازگار کنید.

۴- دسترسی به مخاطبان خاص:

امروزه بسیاری از ایستگاههای رادیویی مخاطبان خاص خود را انتخاب نموده اند و برای آنان برنامه پخش می کنند. مثلا با تبلیغات در رادیو ورزش ، می توانید به قشر علاقه مندان به ورزش دسترسی پیدا کنید.

۵- وفاداری شنوندگان رادیو:

شنوندگان رادیو معمولا به کانال رادیویی مورد علاقه خود وفادارند. بینندگان تلویزیون معمولا اینطور نیستند و اغلب در حال تغییر دادن کانالها هستند. شنوندگان رادیو کانال مورد علاقه خود را می بابند و سپس فقط به آن گوش می کنند.

۶- قدرت ترغیب مخاطب:

در تبلیغات رادیویی این امکان وجود دارد که با مشتریان صحبت کنید، بنابرین بسیار موثرتر از نوشته است. شما می توانید با نحوه صحبت و لحن صدا، آنها را ترغیب به انجام کاری نمایید.

معایب تبلیغات رادیویی

۱-عمر پیام بسیار کوتاه است:

وقتی پیام تبلیغاتی شما پخش شد، دیگر قابل برگرداندن نیست. اگر مخاطب بخشی از آنرا نشنود و یا قادر به یادداشت شماره تلفن نباشد، نمی تواند پیام را برگرداند و به آن دوباره گوش کند. مخاطب باید منتظر شنیدن اتفاقی همان پیام در زمانی دیگر باشد.

۲- در تمامی زمینه های بازاریابی موثر نیست:

رادیو تنها در موارد خاصی موثر است و از تبلیغات رادیویی نمی توان برای فروش هر نوع کالایی استفاده کرد. مثلا با تبلیغات رادیویی نمی توان اتومبیل فروخت ولی بلیطهای کنسرت از طریق تبلیغات رادیویی براحتی فروخته می شوند.

۳- دسترسی زمانی محدود به مخاطبان:

بسیاری از مردم ، فقط در هنگام رفتن به محل کار و برگشتن از آنجا به رادیو گوش می کنند. آنها بطور شبانه روزی رادیو گوش نمی کنند. بنابرین تنها در ساعات خاصی از روز، تبلیغ شما می تواند عملا موثر واقع شود.

۴-عدم توانایی در ارائه بصری:

بعضی از محصولات را نمی توان با توضیح دادن فروخت. مشتری باید تصویر آنرا ببیند تا ذهنیت درستی بدست آورد. رادیو از توانایی ارائه تصویری درست از محصول قاصر است.
منبع : مدیر سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان