بررسی رقیبان !

 

بدون بررسی دقیق رقیبان و پی بردن به عملکرد آنها ، نمی توانید در بازاریابی پیروز شوید.

یکی از مهمترین عوامل پیروزی در بازاریابی و فروش ، بررسی و مشاهده دقیق رقیبان و عملکرد آنها است. اینکار معمولا به فراموشی سپرده می شود.

شما باید سیستمی طراحی کنید تا بتوانید نسبت به عملکرد رقیبان ، به سرعت عکس العمل نشان دهید.

شما باید روش فروش آنها و تغییراتی را که در بازار ایجاد می کنند تحت نظر داشته باشید.

پس مراحل کار به این صورت است. ابتدا لیستی از تمامی رقیبان تهیه کنید و سپس قویترین و فعالترین های آنان را انتخاب کنید. حال شاید بپرسید چگونه در مورد رقیبان اطلاعات بدست آورم؟

  1. تهیه کردن منبعی که بتواند شما برای بررسی کردن رقیبان  راهنمایی کند.

  2. با یکی از مشتریان فعلی یا سابق رقیبتان مصاحبه ای ترتیب دهید.بدین ترتیب می توانید اطلاعات با ارزشی از خدمات رقیب بدست آورید.

  3. به خیابان بروید و در قالب نظرسنجی از مردم سوالاتی درمورد شرکت خودتان و رقیبان بپرسید.ببینید آیا مردم شرکت شما را می شناسند و همینطور بپرسید در زمینه کاری شما ، چه شرکتی معروفترین است.

  4. از رقیبان خرید کنید. این روش می تواند اطلاعات زیادی در اختیارتان قرار دهد.محصول آنها را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید و با بخش پشتیبانی آنان تماس بگیرید و برخورد آنان را به دقت تحت نظر قرار دهید.

  5. تمامی تبلیغات و بروشورها و مطالب چاپی رقبا را جمع آوری کنید و آنها را در پوشه ای نگهداری کنید. لوگو و شعارهای رقبا را با شرکت خودتان مقایسه کنید و صادقانه داوری کنید که مشتری در صورت مشاهده تبلیغ شما و رقیبتان ، از کدامیک خرید خواهد کرد. اگر جواب رقیب تان است. تبلیغ خود را تغییر دهید.

  6. تمامی نشریات وابسته به کارتان را بطور مرتب تهیه کنید و تبلیغ ها را مورد بررسی قرار دهید.

  7. اگر نمی توانید به تنهایی از عهده جمع آوری اطلاعات و لنجام تحقیقات برآیید ، از یک مشاور بازاریابی استفاده کنید. او بسیار آسانتر از شما اطلاعات موردنظر را جمع آوری خواهد کرد و نتایج لازم را بدست خواهد آورد.

 

تهیه برگه آنالیر رقیبان

پس از جمع آوری اطلاعات باید بتوانید از این اطلاعات برای پیروزی در رقابت استنفاده کنید.ابتدا تمامی عواملی را که در فروش تاثیر دارند یادداشت کنید.

مثلا خدمات پس از فروش ، تبلیغات ، محل فروش ، قیمت ، بسته بندی کالا ، نحوه تحویل محصول ، کیفیت و … سپس این عوامل را در ستون اول یک جدول قرار دهید

. در بالای صفحه اطلاعات یکی از  رقیبان را بنویسید. در هرکدام از موارد اگر شرایط رقیب از شما بهتر است ، کلمه بهتر را بنویسید. اگر شما و رقیب در شرایط مساوی قرار دارید کلمه مساوی را یادداشت کنید و اگر شما از رقیب بدتر هستید کلمه بدتر را بنویسید.
در هرکدام از موارد که بدتر از رقیبان هستید بلافاصله اقدام کنید. بر روی هر موردی که بهتر از رقیبان هستید تاکید کنید ، آن موارد را در تبلیغات خود ذکر کنید و به کادر فروش خود بگویید آن مزایا را به مشتریان یادآوری کنند.
هیچ گاه تلاش نکنید با قیمت پایین تر با رقیبان مبارزه کنید ، زیرا معمولا این استراتژی به شکست می انجامد. بجای قیمت پایین تر ، سعی کنید بر ارزش محصول خود بیافزایید ، مثلا بطور رایگان آنرا تحویل دهید و برای حمل و نقل هزینه ای دریافت نکنید.
همیشه در حال بررسی رقیبان باشید و حتی در صورت پیشتاز بودن نیز رقیبان را فراموش نکنید. مطمئن باشید در جنگ بازاریابی کسی که دشمن را نادیده بگیرد ، شکست خواهد خورد!

منبع : مدیرسبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان