برای اتصال به اینترنت از وایمکس استفاده کنیم یا نه؟

 

آیا تا به حال اسم وایمکس به گوشتان خورده است؟ اصلا وایمکس چسیت و چه کاربردی در ایران و سایر کشورها دارد؟ وایمکس نامی برای تکنولوژی می باشد که برای اینترنت در سراسر جهان به کار می رود.

اما کاربرد آن در ایران:

 با این حال این تکنولوژی در کشور ما که از فقر پهنای باند و توزیع اینترنت رنج می برد برای ابتدایی ترین شکل یعنی اتصال ثابت به اینترنت به کار می رود.
اولین شرکت های سرمایه گذار در این زمینه در طی سالیان گذشته شرکت های ایرانسل و مبین نت بودند، که در این زمینه تبلیغات وسیعی کردند و نتیجه ی آن: مشتریان زیادی را نیز به سمت خود جلب کرده اند.

اهداف این افراد از خرید این سرویس:

بسیاری از این مشترکان از روی ناچاری از فقدان اتصال ثابت در مناطق سکونت یا کار خود به سمت این سرویس روی آورده اند، اما خود وایمکس هم دارای محدودیت ها و ضعف هایی هم هست. تارنما قصد دارد تا شما را راهکارهای بهرمندی از این سرویس آشنا کند تا با بکارگیری آن در انتخاب خود،بهترین عملکرد را داشته باشید.

کدام بهتر است: وایمکس یا ADSL؟

پاسخ به این پرسش بدون دانستن نیازها و مشخصات متقاضی کار صحیحی نیست. بنابراین شاید بهتر است پرسش را به این شکل مطرح کنیم که آیا وایمکس برای من بهتر است یا ADSL؟ طبیعتا برای مناطقی که در آنها ADSL وجود دارد بهتر است ابتدا آن روش را امتحان کنیم، به طور عمومی اتصال به ADSL که از طریق خطوط تلفن صورت می گیرد سرعت و کیفیت بهتری نسبت به وایمکس دارد که از خطوط بی سیم بهره می برد. انواع و اقسام محدودیت ها برای اتصال در هر دو روش وجود دارد، اما نزدیکی یا دوری محل متقاضی به مرکز مخابراتی برای ADSL و به دکل وایمکس جزو فاکتورهای اصلی است. اگر فاصله شما به مرکز مخابراتی بسیار نزدیک است و شرکت خدمات دهنده هم می تواند ADSL ارائه دهد، پس این روش را توصیه می کنیم، اما اگر در جایی قرار دارید که از مرکز مخابراتی دور است یا اساسا اتصال ADSL وجود ندارد، طبیعتا چاره ای جز اتصال وایمکس ندارید در این زمینه باید با شرکت های ارائه دهنده وایمکس مشورت کنید. بعضی از این شرکت ها مکان دکل وایمکس را به نسبت مکان شما به شما اطلاع می دهند. بعضی نرم افزارهای ارائه شده توسط این شرکت ها نیز میزان شدت و کیفیت سیگنال دریافتی را به شما نشان می دهند.

استفاده از مودم وایمکس در حال حرکت؟

واقعیت این است که در تمام دنیا وایمکس برای اتصال در حرکت مورد استفاده قرار می گیرد، اما در ایران این امکان که مهم ترین ویژگی وایمکس است عملا از شرکت های ارائه دهنده وایمکس سلب شده است. دلیل آن هم این است که سازمان تنظیم مقررات چند سال قبل تصمیم گرفت مجوز اینترنت در حال حرکت را صرفا در اختیار رایتل قرار دهد و برای محافظت از این اپراتور، مجوز استفاده از این تکنولوژی را به سایر شرکت ها نداد. به همین دلیل شرکت های ارائه دهنده وایمکس عملا نوعی از تکنولوژی را مورد استفاده قرار دادند که صرفا برای اتصال بدون حرکت مودم است. با این حال مودم های وایمکس که انواع مختلفی دارند، می توانند در حال حرکت هم مورد استفاده قرار گیرند. نکته اما آنجاست که این مودم ها در هنگام حرکت و در هر اتصال به هر بی تی اس باید فرآیند اتصال را دوباره طی کنند؛ بنابراین شما ارتباطتان با اینترنت مرتب قطع و وصل می شود.

کدام مودم برای شما مناسب است؟

مودم های جیبی: که هم اکنون هر دو اپراتور اصلی وایمکس ارائه می دهند از جهت قابل حمل بودن و کوچکی شان بسیار مورد توجه قرار می گیرند. این مودم ها را می توان با یک شارژ کوچک شارژ کرد و در هر جا برد اما مشکل آنجاست که بسیاری از شهرها تحت پوشش وایمکس نیستند یا از نظر کیفیت اتصال به اینترنت هم با هم متفاوت است. حتی نقطه متقاضی نیز در برقراری ارتباط او موثر است. مثلا افرادی که در طبقه پنجم یک ساختمان ساکن هستند به مراتب از شانس اتصال بهتری برخوردارند تا کسانی که در طبقه اول قرار دارند. امواج وایمکس در نقاط پست و کم ارتفاع دچار افت می شوند. به همین منظور شرکت های ارائه دهنده وایمکس مودم هایی را با آنتن بام برای متقاضیانی دارند که امواج آنها ضعیف است دارند و به متقاضیان ارائه می کنند.

مودم های نوع وسطی:
این نوع مودم نیاز به اتصال مداوم به برق دارند و اساسا قابل حمل نیستند، اما اگر مثلا شما مایل باشید، می توانید آن را از منزل به اداره یا مکان دیگری ببرید و مورد استفاده قرار دهید. به هر حال مودم های جیبی کیفیت آنتن دهی و اتصال به اینترنتشان ضعیف است، اما اگر از جمله افرادی هستید که مرتبا در حال جابه جا شدن اند، این مودم ها پیشنهاد خوبی است.

مودم جیبی وایمکس بهتر است یا اتصال به نسل سوم موبایل؟

اساسا تکنولوژی وایمکس در مقابل تکنولوژی نسل سوم موبایل قدیمی تر است. بگذریم از اینکه نسل سوم هم در مقابل نسل چهارم موبایل هم همین وضعیت دارد. امروزه سیم کارت های نسل سوم موبایل به همراه برخی مودم های کوچک ارائه می شوند که سرعت چندان بدی هم ندارد. نکته این است که نسل سوم موبایل اما فعلا در حال توسعه است و مناطق تحت پوشش کمی را در اختیار دارد به جز این موضوع تعرفه ها هم هست که باید در هنگام خرید به مقایسه آنها بپردازید. به هر حال در هنگام خرید وایمکس جیبی پیشنهاد می کنیم که به تعرفه های نسل سوم موبایل ( رایتل) هم نگاهی بیندازید.

ایرانسل بهتر است یا مبین نت؟

این دو شرکت از نظر ارائه سرویس وایمکس با هم رقیب اند، اما یک تفاوت عمده در این رقابت وجود دارد. مبین نت (وابسته به شرکت مخابرات) اپراتور اصلی وایمکس در کشور است و تقریبا بسیاری از شهرهای مهم کشور را تحت پوشش قرار می دهد. ایرانسل اما مطابق پروانه فقط هفت استان را تحت پوشش وایمکس قرار داده است. در شهرهایی که هر دو اپراتور مشترک خدمات ارائه می کنند. از نظر نوع خدمات ما بازخوردهای منفی بیشتری از دارندگان وایمکس مبین نت شنیده ایم، اما به طور عمومی میزان نارضایتی از سرویس وایمکس هر دو اپراتور به نسبت دیگر سرویس های اینترنتی بالا است. با این حال، پیشنهادی که ما داریم این است که اگر دوستان یا فامیل وایمکس دارند، قبل از خرید ابتدا وایمکس آنها را در ساعت های مختلف و در محل مورد نظر خودتان تست و امتحان کنید و بعد یکی از دو شرکت را انتخاب کنید.
منبع: تارنما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان