بحران اقتصاد جهانی و فرصت طلبی دزدان اطلاعات !

 

حتما این توصیه کارشناسان رایانه را بارها شنیده اید که شما را از کلیک کردن روی نامه های الکترونیکی و پیوست های آنها در مواردی که فرستنده نا آشنا است، برحذر داشته اند.

اکنون کارشناسان امنیتی سازمان های خصوصی و دولتی هشدار می دهند که افراد سود جویی درصدد هستند تا با استفاده از بحران اقتصادی جهانی، نرم افزارهای مخرب خود را انتشار داده و با گرفتن اطلاعات مالی افراد، دست به سو استفاده بزنند.

کمیسیون تجارت فدرال (FTC) اخیرا در اطلاعیه ای به کاربران اینترنت هشدار داده که فریب ایمیل هایی را نخورند که ظاهرا از سوی یک موسسه مالی ارسال شده و در آنها ادعا می شود مشتریان یک بانک به تازگی به آنها وصل شده اند تا بتوانند تسهیلاتی نظیر سپرده گذاری، وام، رهن و غیره را دریافت کنند.
در حقیقت این پیام ها می تواند از سارقان اطلاعات (phishers) باشد؛ کسانی که در صددند تا از داده های شخصی مثل شماره حساب، رمز عبور و شماره تامین اجتماعی برای صدور صورت حساب و یا انجام کارهای خلاف دیگر به نام شما استفاده کنند.
یک شرکت امنیت شبکه به نام “آربور نت ورک” جزییاتی از حملات نرم افزاری را که اخیرا صورت گرفته، منتشر کرده است.
براساس این گزارش، در ایمیل هایی که بدین منظور طراحی شده سعی می شود با فریب دریافت کنندگان، آنها را به گشودن ایمیل ترغیب کنند.
یکی از این ایمیل ها که به ظاهر از سوی صندوق شرکت بیمه فدرال ارسال شده است، به دریافت کننده اطلاع می دهد که حساب بانکی وی وارد فعالیت های غیرقانونی شده است. فایل پیوست نیز ظاهرا توضیحی کتبی در مورد این فعالیت ها، اما در واقع برنامه ای برای کش رفتن رمز عبور از رایانه قربانی است.
به گفته خوزه نازاریو، پژوهشگر ارشد ایمنی شرکت آربور، ایمیل دیگری با ترفندی مشابه وجود دارد. این ایمیل به دریافت کنندگان می گوید که آنها به نصب یک گواهینامه امنیتی ویژه در مرورگر خود نیاز دارند تا عملیات بانکی را به صورت آنلاین با کمک این موسسه تازه انجام دهند.
در اینجا نیز فایل پیوست دارای آثار مخربی است.سارقان اطلاعاتی البته روی بحران های بانکی نیز در حال سرمایه گذاری هستند.
اخیرا پایگاه اینترنتی Phishtank.com که به منظور شناسایی و ردیابی وب سایت های سارق اطلاعات راه اندازی شده، اقدامی تازه در زمینه سرقت را کشف کرد.
مبتکران این طرح تلاش داشتند تا مشتریان “سیتی بانک” را وادار کنند جزییات حساب خود را در وب سایت جعلی این بانک وارد کنند.
این دستورالعمل که جملات آن کاملا حساب شده به نگارش درآمده بود، به مشتریان نگران آمریکایی پیشنهاد می کرد که حساب خود را به سرورهایی در خارج از کشور انتقال دهند. در این نامه آمده بود:
(از آنجا که ما برای شما به عنوان مشتریانمان احترام قایل هستیم و خود را در نگرانی تان نسبت به دارایی های تان شریک احساس می کنیم، اکنون این امکان را فراهم آورده ایم تا بتوانید حساب تان را به سرورهای خارجی مان انتقال دهید.
این کار از هر گونه وارد آمدن خسارت مالی به شما در صورت بروز نابسامانی در سیستم مالی و اقتصادی ایالات متحده جلوگیری می کند.استفاده از این انتخاب هیچ هزینه ای ندارد و پس از انجام موفقیت آمیز عملیات، حساب شما به سرورهای ما در خارج از کشور منتقل خواهد شد و می توانید بدون هیچ مشکلی در هر نقطه ای از جهان به پول خود دسترسی داشته باشید.)
بی تردید دارایی افرادی که فریب این ترفند را می خورند، به خارج از کشور انتقال می یابد، منتهی درست به حساب بانکی که در اختیار تبهکاران سازمان یافته است.
البته طبیعی است که باید حملاتی را با سو استفاده از نگرانی های عمومی در مورد تداوم بحران مالی در بخش های بانکی و بحران های اقتصادی انتظار داشته باشیم، اما به یاد داشته باشید که همه دزدی های اطلاعاتی و حملات نرم افزاری ایمیلی شبیه به هم نیستند.
شیادان همچنین از شیوه های بسیار متنوع و با هدف گیری های خاص، استفاده می کنند. مثلا دریافت کنندگان را با نام مورد خطاب قرار می دهند و جزییات و مشخصاتی را به نامه خود می افزایند که می تواند اعتبار ظاهری نامه را افزایش دهد.
به یاد داشته باشید که هرگز روی پیوست های ایمیلی که انتظار دریافتش را نداشته اید، کلیک نکنید و آنها را باز نکنید حتی اگر به نظر برسد از منبع آشنایی ارسال شده است. همچنین بانک ها هرگز نباید از طریق ایمیل خواستار اطلاعات شخصی شوند.
به علاوه من هرگز نشنیده ام که بانکی از مشتریانش بخواهد که نرم افزاری را روی رایانه خودشان نصب کنند.از این رو عمل به توصیه های زیر برای حفظ اسرار شخصی و امنیت اطلاعات ضروری به نظر می رسد:
  1. هرگز به ایمیل یا پیام pop up که اطلاعات مالی شما را جویا می شود، پاسخ ندهید و روی پیوند (لینک) پیام ها کلیک نکنید حتی اگر به نظر برسد که از سوی بانک شما ارسال شده است. همچنین هرگز پیوندی را از روی یک پیام بر مرورگر خود کات و پیست نکنید.سارقان اطلاعاتی می توانند پیوندها را طوری تنظیم کنند که ظاهرشان شما را بفریبد و به جایی غیر از آنکه شما فکر می کنید، وصل شوند.
  2. از آنتی ویروس و نرم افزار ضد spyware، همچنین فایروال استفاده کنید و مرتبا آنها را به روز کنید.
  3. هرگز اطلاعات مالی و شخصی را از طریق ایمیل ارسال نکنید. ایمیل راه مطمئنی برای ارسال اطلاعات حساس و مهم نیست.
  4. صورت حساب مالی خود را به محض دریافت برای اطمینان از عدم وجود هر گونه هزینه غیرمنطقی و غیرمنتظره چک کنید.
  5. در مورد باز کردن هر گونه پیوست یا دانلود کردن هر گونه پرونده ای از ایمیلی که دریافت می کنید، صرف نظر از اینکه چه کسی آن را فرستاده، احتیاط کنید. این پرونده ها ممکن است حاوی ویروس ها یا دیگر نرم افزارهایی باشد که می توانند ایمنی رایانه شما را تضعیف کنند.
  6. ایمیل سارقان را به spam@uce.gov یا به موسسه و شرکتی که برای ایمیل های سارقان در کشور شما ایجاد شده است، فوروارد کنید. همچنین می توانید ایمیل سرقتی را به reportphishing@antiphishing.org گزارش کنید. گروه کاری آنتی فیشینگ، که کنسرسیومی است از ISP ها، فروشندگان تجهیزات ایمنی، نهادهای مالی و نمایندگی های اجرای قانون، از این اطلاعات برای مبارزه با سارقان اطلاعاتی استفاده می کنند.
منبع : www.aftabir.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان