امنیت از جمله نیازهاى فطرى بشر است که در تمدن ها، فرهنگ ها و محیط هاى مختلف، نمودهاى متفاوتى پیدا کرده است. این امر در فضای مجازی نیز وجود دارد. یکی از مهمترین مباحث در امر طراحی سایت های تجاری، امنیت وب سایت طراحی شده است چرا که وب سایت یک شرکت در واقع هویت آن شرکت در فضای مجازی است و جهت حفظ این هویت باید سایت طراحی شده از امنیت بالایی برخوردار باشد. متاسفانه با توجه به گسترش روز افزون فناوری وب و عدم اطلاعات کافی مشتریان این گونه خدمات، استفاده از نرم افزارهای رایگان و متن باز نیز توسط شرکت های طراح سایت رو به گسترش است.
شاید این سوال در ذهن ایجاد شود که نرم افزار رایگان یا منبع باز چیست ؟ این نرم افزارها که اخیرا استفاده از آنها نیز رایج شده است , برای راه اندازی وب سایتها به صورت رایگان بر روی اینترنت قرار می گیرند و شرکتهای طراح سایت ، این نرم افزارها را دریافت کرده و با دستکاری مختصری در چندین فایل آن , سایت را ، به فارسی ترجمه نموده و به وسیله آن وب سایتهای خود را راه اندازی می نمایند , بدون اینکه اطلاع فنی چندانی از ویژگی های فنی , تکنولوژی و احیانا چالش های امنیتی آن داشته باشند . نمونه های زیادی از اینگونه نرم افزارها بر روی اینترنتی وجود دارند . این نرم افزارها به چند دلیل دارای چالش های امنیتی تامل برانگیزی هستند : اولا به در دسترس بودن اینگونه نرم افزارها برای همه , تکنولوژی آن برای اغلب نفوذگران و جاسوسان رو شده است و ثانیا به علت راه اندازی سایت های زیادی با اینگونه نرم افزارها در سطح بین المللی , انگیزه هکر برای ارتکاب به جرایم رایانه ای در مورد آنها بالاتر است . ثالثا شرکت طراح سایتی که از اینگونه نرم افزارها بهره می گیرد , دائما وابسته به شرکت بین المللی طراح و برنامه نویس آن است و در صورت عدم پشتیبانی شرکت مادر از محصول خود , این شرکت های واسطه , بلاتکلیف خواهند ماند , سناریویی که بارها تکرار شده است . با توجه به این امر راه اندازی یک وب سایت با حفظ اصول امنیتی کاری سخت و دشوار است که شرکت های طراحی سایت می بایست به آن توجه لازم را داشته باشند.
همچنین نوع دوم امنیت نیز وجود دارد و آن امانتداری و حفظ اسرار مشتری می باشد که باید توسط شرکت طراح سایت تامین شود . در نهایت یکی از مواردی که برای تست امنیت سایت می توانید بهره ببرید، سایت safeweb.norton.com است که به صورت آنلاین سایت شما را از لحاظ امنیتی آزمایش می کند و یک یک تجزیه تحلیل امنیتی در اختیار شما قرار می دهد. یادآور می شویم که درواقع این وب سایت اصول اولیته امنیتی یک وب سایت را آزمایش می کند و به تنهایی مهر تائیدی برای امن بودن وب سایت نخواهد بود.
لینک وب سایت پویش امنیتی نورتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان