امنیت در خرید اینترنتی!

 

اگر قصد خرید اینترنتی از یک فروشگاه الکترونیکی را دارید، باید با چشمانی باز این کار را انجام دهید. ما نمی خواهیم خرید اینترنتی را یک کار عجیب و سخت جلوه دهیم، اما وقتی شما به صورت فیزیکی هم خرید می کنید مطمئنا از یک مکان معتبر، خرید خود را انجام می دهید. خرید اینترنتی شاید ساده ترین و لذت بخش ترین کاری باشد که شما در اینترنت می توانید انجام دهید؛ به شرطی که به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید.

خرید اینترنتی از فروشگاه های معتبر

قبل از خرید اینترنتی در مورد فروشگاهی که می خواهید از آن خرید کنید، تحقیق کنید.فروشگاه های معتبرعموما نشانی پستی، تلفن و مشخصات خود را به طور دقیق در وب سایت شان درج می کنند.دقت کنید فروشگاهی که از آن خرید می کنید، یک فروشگاه فعال است یا یک وب سایت رها شده است.
در نظر داشته باشید تعداد زیادی وب سایت رها شده در اینترنت وجود دارند که روزی به مشتریان خود سرویس دهی می کردند، اما به علل مختلف بی استفاده مانده اند. اگر از طریق تبلیغات با فروشگاه آشنا شدید، تقریبا می توان اطمینان داشت که فروشگاه مورد نظر فعال است، اما اگر به طور اتفاقی وارد یک فروشگاه شدید، باید بیشتر بررسی کنید.
معمولا وب سایت های فعال بخش اخبارشان به روز است که می توان به عنوان یکی از نشانه های به روز بودن فروشگاه در نظر گرفته شود یا این که بررسی کنید اطلاعات تکمیلی در مورد کالا همراه قیمت و شرایط و هزینه های ارسال در سایت درج شده باشد. معمولا فروشگاه هایی که یک شعبه فیزیکی دارند، بسیار مطمئن تر از فروشگاه هایی هستند که فقط به صورت مجازی پایه گذاری شده اند و آمارها نیز نشان می دهد اعتماد افراد به فروشگاه هایی که شعبه فیزیکی دارند، بیشتر است، زیرا احتمال کلاهبرداری یا این که کالای خریداری شده به دست شما نرسد، کمتر است و اگر مشکلی پیش بیاید، می توانید به نشانی فروشگاه مربوط مراجعه کنید.

 انتخاب روش خرید مناسب

وقتی از یک فروشگاه مجازی معتبر خرید می کنید، معمولا انتخاب های متعددی برای نحوه خرید و دریافت کالا برای شما وجود خواهد داشت. از جمله پرداخت وجه به صورت آنلاین، خرید به صورت پستی، واریز به حساب. همیشه سعی کنید روشی برای خرید خود انتخاب کنید که کمترین ریسک پذیری را داشته باشد.

خرید به صورت آنلاین

معمولا فروشگاه هایی که ارائه کننده سرویس های آنلاین هستند، خدمات پرداخت اینترنتی خود را از یکی از بانک های کشور دریافت می کنند و بانک ها نیز معمولا بابت ارائه این نوع سرویس از فروشگاه ها، مبالغی بابت ضمانت دریافت می کنند تا در مواردی که از فروشگاه مربوط شکایتی صورت گرفت، مورد اجرا قرار دهند. استفاده از این سیستم بیشتر در مواقعی مناسب است که شما محصول خود را می خواهید به صورت الکترونیکی دریافت کنید، مانند خرید کارت اینترنت و از این دست. در پرداخت های آنلاین همیشه وقتی می خواهید مرحله پرداخت وجه را از طریق کارت انجام دهید، وارد سایت دومی خواهید شد که سایت بانک دریافت کننده وجه است که به عنوان نمونه سایت بانک سامان به نشانی sb۱۴.com یا سایت بانک پارسیان به نشانی pec.ir یا سایت معتبر دیگر بانک هاست. دقت کنید بسیاری از سارقان اینترنتی با راه اندازی سایت هایی شبیه به سایت بانک ها و نشانی های شبیه به آنها اقدام به کلاهبرداری کرده اند. اگر از مرورگر اکسپلورر استفاده می کنید، بعد از ورود به صفحه پرداخت بانک، تصویر یک قفل زردرنگ پایین صفحه مشاهده می شود، روی آن قفل ۲ بار کلیک کنید تا گواهینامه سایت باز شود. در قسمت Issuedto نشانی بانک نوشته شده است.
مثلا اگر وارد سایت بانک پارسیان شده باشید، باید www.pec.ir نوشته شده باشد. ولی اگر وارد قسمت پرداخت شدید و این قفل زردرنگ را مشاهده نکردید، یا نام داده شده در قسمت Issuedto درست نبود، شماره کارت رمز خود را وارد نکنید، چون نشان دهنده این است که این سایت از نظر امنیتی تایید نشده است یا اصلا سایت بانک نیست و اطلاعات شما در اختیار افراد دیگری قرارخواهد گرفت.

شیوه خرید از طریق واریز به حساب

در این روش برای خرید اینترنتی یک کالا باید ساعت ها در صف بانک بایستید تا مبلغ را به حساب فروشگاه واریز کنید، سپس شماره فیش را در وب سایت وارد سازید تا محصول مورد نظر را برای شما ارسال کنند. این شیوه یکی از بدترین شیوه های خرید اینترنتی است و حتی شاید نتوان آن را یک خرید اینترنتی قلمداد کرد. زیرا استفاده از تجارت الکترونیک باید باعث سرعت و سهولت در خرید شود، اما در این روش شما دردسر بیشتری نسبت به خرید فیزیکی خواهید داشت. از نظر امنیتی هم استفاده از این روش خرید، غیرعاقلانه است.
در پرداخت های الکترونیکی تمام سوابق تراکنش های مالی شما در سیستم ثبت می شود و حتی مشخص است که این کالا در چه تاریخی و از چه فروشگاهی و با چه قیمتی خریداری شده است. اما در حالتی که شما به حساب فردی مبلغی واریز می کنید، ممکن است هیچ وقت چیزی به دست شما نرسد و چون شما مبلغ را در بانک واریز کرده اید و این فروشگاه اینترنتی برای بانک شناخته شده نیست و فروشگاه ضمانتی هم به بانک نداده است. اثبات این که شما مبلغی را بابت خرید محصول خاصی که در اینترنت وجود داشته، پرداخت کرده این مشکل تر است و ردیابی آن، سخت تر یا اگر بر فرض فیش بانکی را گم کنید که اوضاع وخیم تر خواهد شد.
بسیاری از سارقان از این روش نیز برای کلاهبرداری های اینترنتی خود استفاده می کنند و با راه اندازی یک سایت و ارائه یک محصول با قیمت وسوسه انگیز و ارائه شماره حساب از مشتریان می خواهند مبالغ را واریز کنند.
معمولا این افراد درخواست مبالغ اندکی از مشتریان می کنند، به طور مثال ۳ تا ۵ هزار تومان. به همین خاطر بیشتر افراد وقتی چیزی به دستشان نمی رسد، در پی شکایت نمی روند، اما در نظر بگیرید این افراد از هزاران نفر به این شیوه کلاهبرداری می کنند و مبالغ کلانی به جیب می زنند.

خرید پستی

شاید بتوان گفت امن ترین روش برای خرید اینترنتی استفاده از سیستم خرید پستی باشد که امروزه اغلب فروشگاه ها نیز از این سرویس استفاده می کنند. شما با استفاده از این روش می توانید محصول مورد نظر را سفارش دهید و محصول موردنظر توسط شرکت پست برای شما ارسال شده، سپس مبلغ کالا را به مامور پست تحویل می دهید. می بینید که در این روش شما با اطمینان خاطر و بدون این که پولی را از پیش پرداخت کرده باشید، می توانید محصول خود را خریداری کنید.
استفاده از این روش برای کالاهایی که ماهیت فیزیکی دارند، بسیار مناسب است. همیشه سعی کنید در فروشگاهی که امکان خرید پستی وجود دارد، از این روش استفاده کنید، البته از این شیوه در محصولاتی که ماهیت فیزیکی ندارند، مانند کارت اینترنتی و اطلاعات و حق عضویت نمی توان استفاده کرد و باید شیوه پرداخت آنلاین استفاده شود.
منبع: آفتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان