عدم رعایت بسیاری از نکات می تواند تاثیر بسزایی در عدم موفقیت و مقبولیت یک وب سایت در نزد مخاطبان داشته باشد.شاید بسیاری از این نکات  در ابتدا بسیار ابتدائی به نظر برسند اما عدم رعایت آنها می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. بنابر این با این نکات آشنا شودید ولی آنها راانجام ندهید

این مطلب به دلیل حجم زیاد در دو قسمت در اختیار شما دوستان قرار خواهد گرفت.
۱٫استفاده از کدهای قدیمی

وب سایت رابطه مستقیمی با تکنولوژی دارد و تکنولوژی نیز دائما  در حال رشد و پیشرفت است. یکی از مواردی که باید در یک وب سایت استاندارد رعایت شود  بروز بودن کدهای HTML,XHTML,CSS و … با استاندارد های سازمان بین المللی استانداردهای وب W3C   است  . رعایت این استانداردها فواید بسیار زیادی برای وب سایت ها خواهد داشت .

برای آشنا شدن با آخرین استاندارد ها سری به  وبسایت  w3school بزنید.

۲٫استفاده از تصاویر گیج کننده و آزار دهنده

زمانی که اینترنت شروع به کار کرد مردم بسیار هیجان زده بودند برای اینکه بتوانند مطالب و اطلاعات خود را هر چه زودتر منتشر کنند و گسترش دهند ، وکمتر در فکر خوانایی و نحوه نمایش آن بودند . بنابر این در انتخاب تصاویر و نحوه نمایش مطالبشان دقت خاصی نداشتند  و استانداردی نیز برای آن موجود نبود ،اما امروزه با افزایش رغابت در عرصه اینترنت و همچنین تعیین استانداردها ، نحوه نمایش اطلاعات و انتخاب تصاویر و گرافیک وب سایت بسیار تعیین کننده است. در انتخاب یک تصویر مناسب علاوه بر زیبایی ، نکات دیگری نیز مورد توجه قرار می گیرد مانند گویایی ، هم خوانی با مطالب وب سایت ، حجم  و همچنین عدم انحراف ذهن مخاطب. بنابراین سعی کنید از تصاویری  استفاده کنید که موجب آزردگی مخاطبانتان نشود.گاهی زیبایی در سادگی نهفته است.

۳٫استفاده از فونت های غیر استاندارد

وب سایتی را در تصور کنید که فونت های استفاده شده در آن در کامپیوتر شما موجود نیست و محتویات این وب سایت به شکل یک زبان مریخی نمایش داده می شود.!؟

فونتها از اجزاء اصلی تشکیل دهنده یک وب سایت هستند که عدم رعایت استاندارد در استفاده از آنها می تواند باعث عدم مقبولیت و یا کارایی وب سایت شما باشد.از فونتهایی استفاده کنید که با تمامی سیستم ها و مرورگرها سازگاری داشته باشد.فونتهای استاندارد زیادی برای زبان انگلیسی وجود دارد ولی در زبان فارسی بیشتر  از فونت Tahoma  برای متن ها و از Arial  و یا Time  برای عنوانها استفاده می شود.در انتخاب اندازه فونتها نیز بسیار دقت کنید زیرا همه با هر توانایی دیدی باید بتوانند مطالب وب سایت شما را بخوانند.از دستورات Css  برای تعیین فونتهای جایگزین استفاده کنید، به این معنا که در صورت پشتیبانی نکردن یک فونت ، جایگزینی برای آن موجود باشد .

۴٫استفاده از رنگ زمینه نامناسب

رنگ زمینه زرد با فونت سبز فسفری جیغ!؟ چطوره؟

مطالب داخل وب سایت برای استفاده و مطالعه مخاطبان در وب سایت قرار داده شده است، بنابر این برای بهتر دیده شدن این مطالب برای مخاطبان باید تفاوت رنگی مناسبی  بین فونت ها و پس زمینه وجود داشته باشد (contrast)، بنابر این در انتخاب رنگ فونتها و پس زمینه آنها دقت کنید تا دچار اشتباه نشوید. سعی کنید رنگ تیره تر را برای فونتها انتخاب کنید .

۵٫جدول ها (Table )

در گذشته استفاده از Table ها در طراحی ساختار یک وب سایت بسیار مرسوم بود ، ولی در حال حاضر و بر اساس استاندارد های امروزی ازTable ها فقط در نمایش نمودارها استفاده می شود .

بر طبق اصول طراحی امروزی برای تشکیل ساختار یک وب سایت ازDIV  ها استفاده می شود  زیرا استفاده از Table  ها در ساختار یک وب سایت باعث بیشتر شدن کدها و در نتیجه سخت تر شدن کنترل و ویرایش و همچنین سنگین تر شدن صفحات وب می شود ودر مقابل آن استفاده ازDIV  ها موجب بهینه شدن وب سایت برای موتورهای جستجو( SEO ) ، کاهش حجم صفحات وب ، انعطاف پذیری در طراحی و چینش صفحات ، توانایی بیشتر در ویرایش  و در نتیجه ایجاد صفحات زیباتر و کار آمد تر وب است.

۶٫استفاده بیش از اندازه کلمات Bold

این بسیار خوب است که مهمترین کلمات را برای تاکید بیشتر به صورت مشخص و Bold  نمایش دهیم ولی استفاده بیش از حد از این روش باعث کمرنگ شدن تاثیر آن بر روی خواننده و همچنین عدم خوانایی مطالب وب سایت می شود.بنابراین در استفاده از کلمات Bold  دقت کنید و سعی کنید مهمترین کلمه را برای خواننده مشخص کنید و نه تمام پاراگراف را.

۷٫نوشتن برای موتورهای جستجو و نه برای خواننده

بسیاری بر این باورند که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن وب سایت باعث علاقه بیشتر موتورهای جستجو می شود. اما باید بگویم که سخت در اشتباهند. موتورهای جستجو مانند گوگل روش های بسیار پیچیده ای را برای بررسی وب سایتها دارند که در طول زمان بسیار هوشمند شده است.مسلما این فکر برای گول زدن موتورهای جستجو در فکر توسعه دهندگان این موتورهای جستجو نیز بوجود آمده  است با این تفاوت که آنها بسیار پیشتر از ما این موضوع را بررسی کرده اند و برای مبارزه با این موضوع راهکار های ویژه ای نیز دارند.بنا براین با استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در وب سایت خود دچار اشتباه نشوید.

سعی کنید در توضیح خدمات خود از ساده ترین روش استفاده کنید و بر این اعتقاد باشید که برای یک انسان مطلب می نویسید و نه برای عنکبوت های موتورهای جستجو.

این نکته را در اینجا اضافه میکنم که بهترین راه ساده ترین راه است بنابر این در فکر راههای پیچیده برای گول زدن موتورهای جستجو نباشید زیرا احتمالا شکست خواهید خورد.سعی کنید مطالبی ساده ، گویا و مفید برای مخاطبان خود بنویسید تا هر چه بیشتر آنها را جذب کنید و این روش ، بیشتر باعث پیشرفت و مقبولیت شما خواهد شد تا قرار گرفتن در اولین صفحه نتایج گوگل؟! ترافیک بالا بدون داشتن خدمات و مطالب مفید نتیجه معکوسی در تبلیغات شما خواهد داشت بنابر این در فکر افزایش کیفیت مطالب و خدمات وب سایت خود باشید تا قرار گرفتن در اولین صفحات گوگل ، مقبولیت در بین مخاطبان خود به خود باعث افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو نیز خواهد شد.

۸٫استفاده از کدهای CSS بهینه شده

استفاده از کدهای CSS  یکی از نکات کلیدی در استاندارد سازی وب سایت دارد.استفاده از کدهای CSS نکات مثبت بسیاری دارد. سبکتر شدن و تمیز تر شدن کدهای وب سایت ، افزایش کنترل بر روی کدها ، سبک تر شدن صفحات ، افزایش قدرت ویرایش و در نهایت ایجاد صفحات زیبا و استاندارد وب. اما استفاده از کدهای CSS  نیز اصول و استانداردهای خاصی را می طلبد که در زیر به ذکر دو مورد بسند میکنم.

اول خلاصه نویسی کدهای CSS که می توانید در اینجا مطالبی را در این مورد بخوانید

دوم استفاده نکردن از کدهای CSS تکراری

به طور مثال فرض کنید از چندین DIV  درون همدیگر استفاده کرده اید . برای تعیین یک خصوصیت یکسان مانند رنگ نوشته ها و یا چینش ( مگر در موارد خاص ) احتیاجی به تعیین تک به تک این خصوصیات برای تمامی تگها نیست و می توان با چند خط کوتاه این خصوصیات را برای تمامی تگهای مشابه تعیین کرد.  و یا به این نکته توجه کنید در صورت تعیین نشدن خصوصیت برای یک تگ ، این تگ خصوصیات تگ منشاء ( Parent  ) خود را می گیرد.از این نکته نیز می توان در خلاصه سازی کدهای CSS  استفاده نمود.

۹٫غیبت مدیریت محتوا

امروزه تقریبا تمامی وب سایتها از سیستم مدیریت محتوا برای بروز رسانی ، کنترل و ویرایش مطالب وب سایت استفاده میکنند ، این مدیریت محتوا می تونه به بروز بودن وب سایت و همچنین ایندکس شدن سریعتر وب سایت شما توسط موتورهای جستجو کمک کنه ، استفاده از این سیستمها مزایای زیادی داره که می تونید به راحتی استفاده کنید.

البته در حال حاضر سیستم های بسیاری در داخل کشور به عنوان سیستم مدیریت محتوا معرفی می شوند که از نظر کارایی و گرافیک بسیار ضعیفند ، طبق یک برنامه اصولی ساخته نشده اند ، قابل توسعه نیستند و هزاران مشکل دیگر …

تعدادی از سیستم های قوی مدیریت محتوا که حتی کدهای رایگان انها را  می توانید به سادگی در اینترنت پیدا کنید در زیر معرفی خواهیم کرد ، البته این نکته را باید اضافه کنیم که کار کردن حرفه ای با این سیستم ها احتیاج به اطلاعات فنی کامل دارد.

  1. WordPress
  2. Joomla
  3. Drupal
  4. ExpressionEngine
  5. Cushy

۱۰٫استفاده از تکنیکهای گرافیک به صورت نامناسب

یک نوشته پر رنگ قرمز با حاشیه های بسیار عریض که بسیار ترسناک به نظر می رسد…!؟

فضای بسیار محدودی در وب سایت برای ارائه کارهای گرافیکی موجود است با این  حال باید بیننده را در اولین لحظات لود شدن صفحه جذب کنند.شما ترجیح می دهید از چه چیزی برای جلب توجه مخاطبان استفاده کنید.یک نوشته با مشخصات بالا و یا یک نوشته ساده؟

استفاده از تکنیکهای گرافیکی در همه موارد مناسب به نظر نمی رسد چه بسا به نظر مخاطب بسیار نا مناسب نیز باشد. بنابراین در استفاده از تکنیکهای گرافیکی بسیار دقت کنید تا مخاطبانتان را یکی پس از دیگری از دست ندهید. راز مقبولیت یک وب سایت در سادگی و پر محتوایی آن است.می توانید برای دریافت تجربه در استفاده از تکنیکهای گرافیکی موارد موفق را بررسی کنید و از آنها ایده بگیرید.

۱۱٫صفحات اعتبار سنجی نشده (Not validating)

اگر با استانداردهای کد نویسی و طراحی وب سایت آشنایی کامل داشته باشید و از آنها در طراحی و پیاده سازی وب سایت استفاده کنید validate  کردن صفحات وب کار سختی هم نیست.

Validate کردن صفحات وب سایت نشان دهنده استاندارد بودن وب سایت است و این نکته باعث کسب اعتبار بیشتر و همچنین مقبولیت بیشتر در نظر موتورهای جستجو می گردد.

  • W3C HTML Validator
  • W3C CSS Validator
  • W3C Link Checker
  • W3C RSS Validator
  • ThruSites SEO Validator

۱۲٫نگارش بد متون و غلط های املائی

این نکته بسیار مهم است که بدانید مخاطبان از نوع نگارش شما اعتبار شما را می سنجند. بنابر این در استفاده از کلمات و نوع نگارش مورد استفاده دقت کافی را به عمل آورید. استفاده از علامات نگارشی برای سهولت در خواندن در عین سادگی بسیار مفید هستند . غلط های املائی دید بسیار منفی مخاطبان را به همراه دارند هر چند که سهوی باشند.بنا بر این چندین بار متون خود را بخوانید و بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان