وحشت نکنید! اصطلاح بازاریابی درون گرا (inbound marketing) جدید و عجیب و غریب نیست. در واقع در مباحث بازاریابی اینترنتی در مورد آن تا حدی صحبت شده است و امروز می خواهم به صورت کامل و مفصل در مورد آن توضیح دهم.

بازاریابی درون گرا را در زبان فارسی، بازاریابی جاذبه ای و یا بازاریابی ربایشی نیز معنی کرده اند. در واقع این نوع بازاریابی بر پایه تولید محتوای یکتا و کاربرپسند استوار است. در روند این نوع بازاریابی شما محتوای تولیدی خود را قبل از اینکه مخاطب تصمیم بگیرد که از محصول یا خدمات شما استفاده کند به دست او می رسانید و به ابهامات و سوالاتی که در ذهن او است پاسخ می دهید تا بتوانید به او کمک کنید تا راحت تر تصمیم بگیرد که از محصولات یا خدمات شما استفاده کند یا خیر. به صورت روشن، شما بجای آنکه در مورد ویژگی ها و مزایای خدمات و محصولات خود صحبت کنید، در مورد اینکه با استفاده از محصولات یا خدمات شما چه مشکلی حل می شود صحبت می کنید. بر خلاف بازاریابی سنتی که تمرکز آن بر روی تبلیغات محصولات و خدمات و ویژگی های آنها است.

مزایای بازاریابی درونگرا

تمرکز بر روی مخاطب هدف

استراتژی بازاریابی درونی بر روی مخاطبان هدف به جای عموم است. در واقع زمانی که شما مخاطبان هدف خود را بشناسید می توانید محتوای با کیفیت تر و بهتری را تولید کنید و به صورت مشخص به سوالات آنها پاسخ دهید. در نتیجه می توانید با پاسخ گویی به خواسته های مخاطبان هدف، تعداد بیشتری از آنها را به مشتری خدمات و محصولات خود تبدیل کنید.

با اجازه و رضایت کاربر انجام می شود

بازاریابی اینترنتی درونگرا بر خلاف روش سنتی نه تنها با زور و اجبار انجام نمی شود بلکه براساس رضایت و اجازه کاربر صورت می گیرد. کافی است تصور کنید به جای تبلیغات مکرر آن هم به روش های آزاردهند مانند پیام های تبلیغاتی رادیو، تلویزیون، ارسال پیامک های ناخواسته و نیز تبلیغات به صورت پاپ آپ در سایت ها، کاربر با عضویت در خبرنامه و یا دنبال کردن صفحه شما در صفحات اجتماعی و یا مراجعه به سایت برای خواندن مقالات از کاربران و مشتریان شما می شود که نشان دهنده رضایت و اشتیاق او برای آشنا شدن با برند و فعالیت شما است.

منتشر شدن محتوا توسط کاربر

همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد، این روش بازاریابی بر پایه تولید محتوای باکیفیت، یکتا و کاربرپسند استوار است. بنابراین شما می توانید با تولید محتوا کاربر را ترغیب کنید تا آن را به اشتراک بگذارد و در نتیجه مخاطب بیشتری را از این راه بدست آورید تا شانس بیشتری برای تبدیل مخاطب به مشتری داشته باشید. بنابراین شما با محتوای با کیفیت می توانید پادشاهی کنید.

ارزان بودن و بهره وری بیشتر

این روش بازاریابی بر خلاف نوع سنتی به بودجه ای کمتر نیازمند است. تنها کافی است هزینه تبلیغات در رادیو، تلویزیون و تیزرهای تبلیغاتی را با هزینه راه اندازی یک سایت با کیفیت و تولید محتوا مقایسه کنید. علاوه بر آن، شما در این روش بازاریابی بهره وری بیشتری خواهید داشت. زیرا امروزه استفاده از گوشی های همراه و کامپیوتر فراگیر شده است و بیشتر افراد وقت خود را با آن می گذرانند و به وب گردی می پردازند.

استراتژی بازاریابی درونی,بازاریابی اینترنتی درون گرا,بازاریابی جاذبه ای

مراحل پیاده سازی بازاریابی درونگرا

ایجاد وب سایت

مهمترین گام در این نوع بازاریابی ایجاد وب سایت قدرتمند است. اما باید این کار را با آگاهی کامل از اصول ساخت وب سایت انجام دهید. ویژگی هایی مانند ساده بودن، سبک بودن، سریع بودن و بروزرسانی آسان باید مورد توجه قرار بگیرد.

افزایش مخاطب و ترافیک

با استفاده از وبلاگ نویسی، فعالیت مفید و مستمر در شبکه های اجتماعی، پیاده سازی اصول سئو سایت و تبلیغات کلیکی باید تلاش کنید تا ترافیک خود را افزایش دهید و رتبه خود را در موتورهای جست و جو بهتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان