برخی مواقع صاحبان وب سایت ها با این مساله روبرو می شوند که رنکینگ سایت شان بدون هیچ دلیل خاصی و به طور ناگهانی در نتایج موتور جستجو افت پیدا می کند. زمانی که این مشکل به وجود می آید، کشف کردن دلایل آن کار مشکلی خواهد بود.
بنابراین ما میخواهیم در این مقاله دلایل احتمالی این مشکل و راه حل های آن را برای شما بیان کنیم.
ترتیب دلایل ذکر شده بر اساس میزان اهمیت آنهاست.

۱_ سایت شما جریمه شده است چون ازتکنیک های اشتباه در سئو استفاده کرده است.
شما میتوانید از راهنمای وب مستر(Webmaster Guidelines) گوگل پی ببرید که چه مواردی باید توسط متخصصین سئو و طراحان وب سایت و مدیران سایت ها رعایت شود. اگر گوگل به این نبیجه برسد و یا گزارش شود که وب سایت شما که قوانین سئو به درستی استفاده نکرده است، رتبه بندی شما شدیدا افت پیدا کرده و حتی امکان حذف شدن وب سایت شما از فهرست گوگل نیز وجود دارد.
همانطور که در راهنمای وب مستر گوگل دیده می شود، “شراکت و استفاده از برنامه های ایجاد لینک” ( خرید و فروش لینک)،استفاده از “متن های پنهان شده” در وب سایت و یا استفاده از “صفحات درگاه” از کارهایی است که در سئو ممنوع است
راه حل
راهنمای وب مستر گوگل را دوباره بخوانید و هر گونه تخطی که در بهینه سازی وب سایت شما انجام شده است را حذف کنید . سپس فایل تجدید نظر را برای گوگل ارسال نمایید.

۲_به روز شدن الگوریتم های موتور جستجو
موتور جستجو مدام در حال تلاش برای ارتقای نتایج جستجو و حذف اسپم ها می باشد. از طرف دیگر، افرادی هستند که مداما در حال تلاش برای بازی با سیستم موجود و استفاده از نقاط ضعف موجود در سیستم رتبه بندی می باشند.
آخرین به روز رسانی بزرگ در الگوریتم گوگل به نام پنگوئن شناخته شده و برای حذف اسپمرها و وب سایت هایی که کیفیت محتوای پایینی دارند،طراحی شده است. در عین حال این الگوریتم آن دسته از سایت هایی که دارای مقدار قابل توجهی محتوای تکراری هستند را نیز تحت عمل قرار می دهد.
– راه حل
اگر شما سئوکار هستید باید سعی کنید در تمام مدت از به روز رسانی ها و مسائل جدید سئو و موتور جستجو مطلع باشید.منابع اطلاع رسانی های گوگل و تغییرات الگوریتم ها و موتور جستجو http://searchengineland.com و http://googleblog.blogspot.com و همچنین http://www.mattcutts.com/blog/ می باشد.
معمولا با تغییر قوانین باید تعدادی از تکنیک های خود را که در گذشته از آنها استفاده می کردید،را کنار بگذارید و در عوض به فکر یافتن تکنیکهایی متناسب با الگوریتم جدید باشید.

۳_وب سایت شما به دلیل نقض قوانین کپی رایت جریمه شده
به دلایل مختلف این اتفاق ممکن است رخ دهد. شاید برای انجام سئو از شرکت های ارائه دهنده ی خدمات سئو استفاده کرده اید و یا شخصی را برای به روز رسانی و ترویج سایت تان به منظور افزایش رنک استخدام نموده اید، از محتوا و مطالب اشخاص و سایت های دیگر برای رسیدن به این منظور استفاده کرده اند .
– راه حل
مطالب تکراری و کپی شده را از وب سایت تان حذف کرده و فرد جدید یا شرکت جدیدی را برای انجام بهینه سازی وب سایت خود در نظر بگیریداز طریق این لینک مراتب موضوع را گزارش دهید.
( http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35843 )

۴_محتوای سایت شما “تخریب” شده است.
اگر رنکینگ وب سایت شما به طور ناگهانی افت کرد،یکی از دلایل آن می تواند این باشد که کسی محتوای وب سایت شما را دزدیده‌ (و یا تخریب کرده) و آن را در سایت دیگری ارسال و استفاده کرده باشد. در این مورد گاهی گوگل رتبه بندی هر دو وب سایت را کاهش می دهد،سپس عمیق تر به موضوع خواهد پرداخت.
در این حالت هنگامی که موتور جستجو متوجه بشود که چه کسی محتوای سایت شما را کپی کرده ، رنکینگ وب سایت شما نیز به حالت قبل بر خواهد گشت. اما طی تمامی این مراحل نیاز به گذشت زمان دارد.
– راه حل
با سارقان محتوای سایت خود به شکل متعارف برخورد نمایید. با وب مستر آن سایت مربوطه تماس بگیرید، به هاست آن وب سایت ایمیل بزنید وآنها را در جریان امر قرار دهید، در DMCA (قانون کپی رایت دیجیتال هزاره) تشکیل پرونده بدهید و یا موضوع را به دادگاه مربوطه اطلاع دهید.اما توصیه می شود که در ابتدا با خرابکارها تماس بگیرید.اگر این تماس کمکی به حل مشکل نکرد،اقدامات بعدی را انجام دهید.

۵_رقبای شما،به شما آسیب زده اند
گاهی اوقات یک وب سایت رقیب یا تعدادی از رقیبان شما موفق به بالا بردن رنکینگ خود می شوندواین قضیه باعث پایین آمدن رنکینگ وب سایت می شود.
– راه حل
شما باید کارهای رقبای خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و ببینید در کدام زمینه از شما بهتر عمل کرده اند. به مواردی چون تعداد بک لینک های آنها، چگالی کلمات کلیدی در محتوای سایت شان و به میزان اهمیت آنها به بازاریابی رسانه های اجتماعی شان توجه کنید و بر این اساس متوجه خواهید شد وب سایت شما چه کمبود ها و نواقصی دارد.

۶_ساختار سایت
معماری یک سایت برای داشتن رنکینگ بالا بسیار مهم است.اگر مواردی چون لینک های شکسته، خطاهای سهوی در کدهای HTML و اختلالات دیگری از این دسته در هر وب سایتی وجود داشته باشد، خزنده ها امکان جستجوی آن وب سایت را در یک محدوده زمانی نخواهند داشت. به این ترتیب اوضاع رنکینگ سایت مطلوب نخواهد بود.
– راه حل
سعی کنید برای عیب یابی و رفع آنها وقت کافی صرف کنید. گاهی اوقات تعدادی از سایت ها به دلایل بسیار ساده ای مانند مشکلات هاست و یا عدم پاسخ گویی سرور در لیست نتایج موتور جستجو قابل رویت نیستند.

۷_در برداشتن بک لینک های مهم از وب سایت خود محتاط باشید
گاهی اوقات برداشتن پیوند لینک های (juicy) با موقعیت های بالا در گوگل از وب سایت شما، دلیل افت رنکینگ وب سایت شما در موتور جستجو است. باید بدانید که هر یک از این لینک ها که ویژگی های خاص (nofollow) دارد ممکن است از دید موتورهای جستجو به دلیل وجود ربات های txt فایل پنهان و به راحتی حذف شده باشد. در تجربیات سئو در اجرای بررسی های لازم در این مورد بسیار ضروری است .
– راه حل
باید این لینک ها را مجددا بازگردانده و یا مشابه آن را از وب سایت های دیگر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشاوره رایگان